Prace.cz  >  Poradna  > Právní rádce  > Šéf mi smlouvu prodloužil jen ústně. Je platná, nebo ne?

Právní rádce: Šéf mi smlouvu prodloužil jen ústně. Je platná, nebo ne?

Smlouvu na dobu určitou mi firma zatím prodloužila jen ústně. Platí takový dodatek? Jak se můžu bránit, když nám šéf každý týden nařizuje spoustu přesčasových hodin? A může mě zaměstnavatel nutit vybrat si dovolenou? Přečtěte si, na co máte v těchto situacích právo.

5. 11. 2019

Prodloužení smlouvy mi slíbili jen ústně

Otázka: Pracuji přes agenturu a smlouva na dobu určitou mi skončila 31. října. Už je sice listopad, ale ještě v říjnu mi řekli, že mají prodloužení smlouvy připravené, jen mi ho zapomněli dát podepsat. Četla jsem, že když mi zaměstnavatel zadává práci i po vypršení smlouvy, mám právo dostat smlouvu na dobu neurčitou. Můžu to po agentuře chtít?

Prace.cz: Začněme odzadu. Je pravda, že když vám zaměstnavatel plánuje směny a zadává práci i po uplynutí smlouvy na dobu určitou, smlouva se „automaticky“ změní na dobu neurčitou. Ve vašem případě to však bohužel neplatí, protože zaměstnavatel vás dopředu informoval o tom, že smlouvu hodlá prodloužit. Toto ústní prodloužení tedy platí. Doporučujeme však trvat na tom, aby vám dali k podpisu i písemný dodatek.

» Smlouva na dobu určitou: co si ohlídat?

Každý týden nám nařizují přesčasy

Otázka: Dělám ve skladu a zaměstnavatel nám nařizuje každý týden přesčasy. Aspoň jednou v týdnu dvě hodiny navíc plus šestou směnu, kterou chce celou, tedy 8 hodin. Vysvětluje to tím, že jsou velké objemy na příjem zboží. Zaměstnavatel tedy nařizuje více než 8 hodin přesčasů týdně, můžu se nějak bránit?

Prace.cz: Přesčasy by měl zaměstnavatel nařizovat jen výjimečně a v odůvodněných případech. Nelze z toho dělat pravidelnou záležitost. Pokud si myslíte, že zaměstnavatel toto pravidlo porušuje, doporučujeme obrátit se na inspektorát práce ve vašem kraji. Co se obecně týká maximálního množství přesčasových hodin, tak to je stanoveno na 150 hodin za rok a 8 hodin v jednom týdnu. Zaměstnavatel vám může nařídit i více než 8 přesčasových hodin za týden, ale musel by se na tom s vámi písemně domluvit. I tak by platilo, že v průměru (za celý rok) nesmí počet přesčasových hodin překročit 8 týdně.

» Práce přesčas: na co si dát pozor?

Omezení výroby. Musíme i tak chodit do práce?

Otázka: Zaměstnavatel nám kvůli omezení výroby a nedostatku vstupního materiálu oznámil, že od toho a toho data budeme dostávat jen 60 % platu. Zároveň prý musíme v zaměstnání trávit 60 % osmihodinové pracovní doby, tedy pět hodin denně. Opravdu musíme být fyzicky přítomni na pracovišti, i když v podstatě nic neděláme?

Prace.cz: Zákoník práce rozlišuje několik situací, které nazývá překážky v práci na straně zaměstnavatele. Pro každou z nich náleží zaměstnanci jiná náhrada mzdy:

  • Prostoje (přechodná závada, výpadek v dodávce surovin apod.) V těchto případech náleží zaměstnanci náhrada mzdy ve výši nejméně 80 % průměrného výdělku. Byl-li tento zaměstnanec převeden na jinou práci, pak mu náleží „normální“ mzda.
  • Nepříznivé povětrnostní vlivy nebo živelní událost. Zde přísluší náhrada mzdy ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku.
  • Jiné překážky. Zde přísluší zjednodušeně řečeno náhrada mzdy ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku.

Zákoník práce bohužel neřeší situaci, kterou popisujete, ale domníváme se, že zaměstnavatel by vás neměl nutit setrvávat na pracovišti. Pokud vás dočasně přesune na jinou práci, pak to má být na plný počet hodin a za plnou mzdu.

Zaměstnavatel mi nechce převést dovolenou

Otázka: Za letošní rok mi zbývá ještě 10 dnů nevybrané dovolené. Ráda bych si ji převedla do nového roku, protože v březnu plánuju delší zahraniční cestu. Zaměstnavatel mi ale řekl, že do nového roku se nic převádět nebude a dovolenou si mám buď vybrat, nebo mi ji nařídí. Může to udělat?

Prace.cz: Z pohledu zákoníku práce je to tak, že čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Pokud tedy nechce povolit převádění dovolené do dalšího roku a trvá na vybrání v letošním roce, má na to právo. Doporučujeme však šéfovi vysvětlit situaci a zkusit se s ním domluvit, aby vám převedení umožnil.Top of Form

» Dovolená. Věděli jste, že vám ji šéf může i nařídit?

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz