Prace.cz  >  Poradna  > Právní rádce  > Jak je to s přesčasy při částečném úvazku a další právní otázky

Právní rádce: Jak je to s přesčasy při částečném úvazku a další právní otázky

Mám právo na příplatek za přesčasy, když dělám na zkrácený úvazek? Jak se můžu bránit, když mi šéf odmítá naplánovat směny na další měsíc? A jak postupovat, když nás zaměstnavatel nutí pracovat bez přestávky? Udělejte si jasno v následujících právních otázkách.

25. 9. 2019

1. Mám částečný úvazek a nařizují mi přesčasy

Otázka: Zajímalo by mě, jak je to s přesčasy u tříčtvrtinového úvazku. Měsíčně mám odpracovat kolem 132 hodin, ale vždy mám více. Má zaměstnavatel povinnost proplácet hodiny navíc jako přesčasové?

Prace.cz: Pokud máte zkrácený úvazek, zaměstnavatel vám nemůže nařizovat přesčasy, pokud se s vámi na tom předem nedohodl. Pokud jste s přesčasy souhlasila, tak na příplatek vám vzniká nárok až po odpracování 40 hodin týdně. Takže pokud podle smlouvy pracujete například 32 hodin týdně a zaměstnavatel vám v jednom týdnu nařídí 9 hodin přesčasů, za prvních 8 hodin přesčasů dostanete jen běžnou mzdu a za tu poslední kromě mzdy i přesčasový příplatek 25 %.

» Práce přesčas: na co si dát pozor

2. Návrat po rodičovské: nabízejí mi jiné oddělení

Otázka: Měla bych se vrátit po tříleté rodičovské dovolené, ale mé místo je obsazeno (tuto pozici mám i specifikovanou v pracovní smlouvě). Nabízí mi jinou pozici, ale na stejném úseku (jiné oddělení, ale stejný úsek). Když jsem tuto novou pozici odmítla, připravila jsem se o odstupné?

Prace.cz: Po návratu z rodičovské dovolené vám zaměstnavatel musí držet místo, které odpovídá pracovní smlouvě (musí jít o stejný druh práce). Nemusí se však jednat o stejné oddělení. Takže například pokud jste pracovala jako asistentka v oddělení financí, po návratu z rodičovské vás zaměstnavatel může přeřadit na pozici asistentky v oddělení marketingu. Pokud vám zaměstnavatel nemůže přidělovat práci v souladu se sjednanou pracovní smlouvou, a pokud se nedohodnete na změně obsahu pracovní smlouvy, má zaměstnavatel povinnost vám vyplácet náhradu mzdy až do skončení pracovního poměru. Pracovní poměr však s vámi může být i ukončen z organizačních důvodů (např. pro nadbytečnost), v takovém případě by vám vznikl nárok na odstupné.

» Kdy vzniká nárok na odstupné?

3. Šéf mi nechce naplánovat nové směny

Otázka: Pracuji u hlídací agentury na hlavní pracovní poměr. Minulý měsíc jsem byl v pracovní neschopnosti a kvůli tomu mi zaměstnavatel nechce dát směny. Co mám dělat?

Prace.cz: Zaměstnavatel je povinen vám nařizovat směny a přidělovat práci dle pracovní smlouvy. Pokud tak neučiní, musí vám zaplatit náhradu mzdy. To platí pro hlavní pracovní poměr. Problematické by to bylo, pokud byste byl brigádník na dohodu o provedení práce. U té se jedná spíše o jednorázovou práci, a pokud to není sjednáno přímo v dohodě, pak není možné zaměstnavatele tlačit do přidělování práce.

4. Zaměstnavatel mi odpírá přestávky

Otázka: Pokud mě zaměstnavatel nutí pracovat více jak 6 hodin v kuse, mohu odmítnout dále pracovat a odejít na pauzu?

Prace.cz: Pokud se jedná o práci, kterou lze přerušit (opakem je například hlídač na recepci, který je tam sám), pak skutečně musí být přestávka poskytnuta nejdéle po 6 hodinách.

» Pauza! Co se hodí vědět o čerpání přestávek

5. Chtějí mi zkrátit nárok na dovolenou

Otázka: Nastoupila jsem 3. 7. tohoto roku do zaměstnání. Účetní tvrdí, že nemám za tento měsíc nárok na dovolenou – prý bych musela nastoupit už 1. 7. Myslím si, že nemá pravdu, jak se můžu bránit?

Prace.cz: Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok. Paní účetní má tedy pravdu.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz