Prace.cz  >  Poradna  > Právní rádce  > Dovolená ve výpovědní době. Můžu si ji vybrat?

Právní rádce: Dovolená ve výpovědní době. Můžu si ji vybrat?

Musí vám šéf umožnit vybrat si dovolenou, když jste ve výpovědní době? A jak to bude se zdravotním a sociálním pojištěním, když do nové práce nastupujete až v polovině nového měsíce? Přečtěte si odpovědi na časté právní dotazy.

17. 6. 2019

Dovolená ve výpovědní době

Otázka: V práci mě to štve a chci dát výpověď. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Zbývá mi ještě hodně dovolené. Můžu si ji vybrat ve výpovědní době?

  • Prace.cz: Z pohledu zákoníku práce je to tak, že čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Může vám tedy umožnit, abyste si dovolenou během výpovědní doby vyčerpal, ale také to umožnit nemusí. V tom případě by vám nevybranou dovolenou musel proplatit – peníze by dorazily společně s poslední výplatou. Ještě doplníme, že máte nárok na poměrnou část dovolené za rok 2019, protože neodpracujete celý rok.

» 7 otázek o dovolené. Věděli jste, že vám ji šéf může i nařídit?

Nastupuji do nové práce až od poloviny měsíce

Otázka: Na konci srpna mi končí dvouměsíční výpovědní doba. Do nové práce ale nastupuji až 15. září. Musím se na ty první dva týdny v září hlásit na úřad práce? A jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním?

  • Prace.cz: Nemusíte mít žádné obavy. Nový zaměstnavatel za vás zdravotní a sociální pojištění zaplatí za celé září, a to i když nastoupíte až v polovině měsíce.

Musím říkat, s kým a proč jdu k lékaři?

Otázka: Má zaměstnavatel právo vědět, zda jdu k lékaři osobně nebo jako doprovod? Musím zaměstnavateli říkat, k jakému lékaři jdu a proč?

  • Prace.cz: Zaměstnavatel má právo vědět, zda jdete k lékaři sám nebo jako doprovod blízkého příbuzného. Bude se totiž řešit, zda to spadá mezi případy, kdy máte nárok na náhradu mzdy. Konkrétní zdravotní problémy nebo účel vyšetření ale sdělovat nemusíte.

» Můžu jít k lékaři v pracovní době?

Jak to bude s příplatky, když mám přesčasy sjednané ve smlouvě?

Otázka: V pracovní smlouvě mám uvedeno, že mzda zahrnuje práci přesčas v délce max. 150 hodin ročně. Znamená to, že odpracuji 150 hodin zadarmo, nebo mám právo na příplatek?

  • Prace.cz: Pokud máte ve smlouvě toto ustanovení, tak prvních 150 hodin přesčasů ročně se skutečně neproplácí. Ani nemáte nárok brát si za ně náhradní volno. Bere se to tak, že těchto 150 hodin je už nějakým způsobem promítnuto do mzdy. Z tohoto pohledu je tedy postup zaměstnavatele v pořádku.

» Práce přesčas: na co si dát pozor?

Zaměstnavatel se přestěhoval. Musí nás do práce vozit?

Otázka: Když se zaměstnavatel odstěhuje a zaměstnanci nemají spojení na nové pracoviště, vzniká právo na to, aby je zaměstnavatel vozil? Nebo musí dojíždět sami?

  • Prace.cz: Záleží, jaké máte ve smlouvě sjednané místo výkonu práce. Pokud je to konkrétní adresa (město, ulice, číslo), tak zaměstnavatel nemůže jen tak rozhodnout, že se přestěhuje. Musel by vám dát dodatek ke smlouvě s novou adresou. Pokud byste s dodatkem nesouhlasili, zaměstnavatel vám může dát výpověď z organizačních důvodů (měli byste nárok na odstupné). Pokud však ve smlouvě máte jako místo výkonu práce uvedeno jen město jako celek (např. Ostrava), bere se to tak, že pracoviště můžete mít kdekoliv v rámci Ostravy. Nárok na svoz pak bohužel nevzniká.

Slíbili mi ukončení dohodou, ale jen ústně. Mám na to spoléhat?

Otázka: Se zaměstnavatelem jsme se dohodli na ukončení pracovního poměru dohodou ke konci srpna. Zatím tedy jen ústně. Prý nemám nic sepisovat a všechno dořešíme koncem srpna. Mám na to spoléhat? Od září mám domluvený nástup do nové práce.

  • Prace.cz: Jak výpověď, tak dohodu o ukončení pracovního poměru je potřeba uzavřít písemně. K ústní domluvě se bohužel nepřihlíží. Doporučujeme tedy zajít za šéfem a trvat na tom, abyste dohodu sepsali už teď.

» Stáhněte si vzor dohody o ukončení pracovního poměru

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz