Prace.cz  >  Poradna  > Právní rádce  > Nemoc ve zkušebce a další právní dotazy ohledně peněz

Právní rádce: Nemoc ve zkušebce a další právní dotazy ohledně peněz

Příplatky za přesčasy, nemocenská, odstupné. V pracovním životě řešíme spoustu situací, které se týkají peněz. Vybrali jsme z naší právní poradny těchto 5 dotazů, které vám pomohou udělat si jasněji.

  • Poslední aktualizace článku: 19. 4. 2019

1. Pracuju na dohodu. Jak je to s přesčasy?

Otázka: Pracuji na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), ve které mám sjednáno 80 hodin měsíčně. Jak je to v případě přesčasů?

  • Prace.cz: DPČ se ustanovení o přesčasech bohužel netýká. Znamená to, že máte nárok na proplacení všech hodin, které odpracujete, jste-li dle smlouvy placený podle počtu hodin. Náhradní volno můžete dostat pouze v případě, že to máte ujednané ve smlouvě.

2. Marodím ve zkušebce, poslali mi výpověď

Otázka: Onemocněla jsem ve zkušební době. Po 1,5 měsíci na neschopence mi zaměstnavatel poslal výpověď. Moje nemocenská ale stále pokračuje. Mám si teď zdravotní pojištění platit sama? A kam mám zasílat lístek na peníze?

  • Prace.cz: Nemocenskou vám nyní vyplácí a bude vyplácet stát. Po tuto dobu za vás stát také hradí zdravotní pojištění. Až pracovní neschopnost ukončíte, přihlaste se na úřad práce – tam budete už od teď dávat i lístek na penize.

3. Darování krve a neproplacená směna

Otázka: Může mi zaměstnavatel neproplatit směnu, když jdu darovat krev? Šéf oznámil, že mi nehodlá platit „flákání“ a směnu si prý budu muset nadělat.

  • Prace.cz: Pokud jdete darovat krev, ze zákona vám náleží pracovní volno a také náhrada mzdy nebo platu (za dobu cesty k odběru, odběru, cesty zpět a zotavení po odběru – pokud tento čas zasahuje do pracovní doby). Zaměstnavatel je tedy povinnen vám to poskytnout. Pokud tak neučiní, obraťte se na inspekci práce ve vašem kraji.

4. Zaměstnavatel se ruší

Otázka: Pracuji v hotelu, který se bude zavírat. Zaměstnavatel mi nabídl změnu místa výkonu práce – jednou na jiný hotel ve stejném městě a podruhé na hotel ve městě jiném. Nesouhlasím ani s jednou z variant a zaměstnavatel přišel s tím, že pokud odmítnu, nedostanu odstupné. Je to skutečně tak?

  • Prace.cz: Pokud se hotely neshodují s místem výkonu práce, které máte uvedeno v nynější pracovní smlouvě, pak budete mít nárok na odstupné. Zaměstnavatel vás nemůže takto jednostranně nutit pracovat v jiném než sjednaném místě.

5. DPP a pojištění

Otázka: Mám dohodu o provedení práce (DPP). Platí za mě zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění?

  • Prace.cz: Záleží na výdělku. Do 10.000 Kč měsíčně se strhává jen srážková daň a pokud nemáte jiný příjem, musíte si zdravotní pojištění hradit sám. Pokud si na DPP měsíčně vyděláte nad 10.000 Kč, odvádí pojistné zaměstnavatel.

Kam dál?

Co dělat, když máte problém se zaměstnavatelem

Jak najdete práci, když jste na mateřské

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz