Prace.cz  >  Poradna  > Právní rádce  > 5 právních otázek, na které se nás velmi často ptáte

Právní rádce: 5 právních otázek, na které se nás velmi často ptáte

Musím šéfovi oznámit, že nestojím o další prodloužení smlouvy? A jaký lékař mi vydá posudek, že svou práci nemůžu ze zdravotních důvodů dál vykonávat? Právní poradna Prace.cz každý týden odpovídá na desítky vašich dotazů. Následujících 5 otázek se velmi často opakuje. Pojďte si v těchto důležitých věcech udělat jasno.

25. 1. 2017

1. Nemoc ve výpovědní době: prodlužuje se pracovní poměr?

Otázka: Ke konci ledna chci dát výpověď v práci. Pak poběží dvouměsíční výpovědní doba, pracovní poměr tedy skončí 31. března. Jenže co když během výpovědní doby onemocním? Prodlouží se mi kvůli tomu pracovní poměr?

  • Odpověď: Pokud dáváte výpověď vy a omarodíte, pracovní poměr se vám o dny strávené na neschopence neprodlouží. To by platilo pouze v případě, že by výpověď dával zaměstnavatel vám.

2. Musím šéfovi oznámit, že nechci další smlouvu?

Otázka:Mám smlouvu na dobu určitou, která končí 31. ledna. V práci ale nejsem spokojený a smlouvu nechci prodloužit. Musím to zaměstnavateli oznámit nějak dopředu? Nebo mám raději podat výpověď? Jde o to, že od února bych chtěl nastoupit už do jiné práce a vyhnout se případným problémům.

  • Odpověď: Nic oznamovat nemusíte. Smlouva na dobu určitou automaticky uplyne datem, ke kterému byla sjednána. To znamená, že druhý den (ve vašem případě 1. února) už do práce nemusíte chodit.

3. Chci odejít dohodou, ale šéf nereaguje

Otázka:Mám nabídku na lepší práci, ale potřebují, abych nastoupila co nejdřív. V současné firmě jsem proto podala výpověď dohodou. Zaměstnavatel na to ale zatím nijak nereagoval. Je nějaká lhůta, do kdy mi musí odpovědět?

  • Odpověď: Bohužel, termín výpověď dohodou zákoník práce vůbec nezná. Nabízí pouze možnost ukončit pracovní poměr dohodou, jenže to nelze udělat jednostranně. Dohoda je zkrátka věc dobrovolné domluvy mezi vámi a zaměstnavatelem. Pokud se vám šéf k dohodě, kterou jste poslala, zatím nevyjádřil, váš pracovní poměr stále trvá. Doporučujeme za ním zajít a zkusit se domluvit. Pokud by zaměstnavatel s ukončením dohodou nesouhlasil, bohužel vám nezbude, než podat klasickou výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou.

4. Výpověď ze zdravotních důvodů. Jak na to?

Otázka:Moje práce je hodně fyzicky i psychicky náročná. Chtěl bych dát výpověď ze zdravotních důvodů, ideálně bez nutnosti dodržet dvouměsíční výpovědní dobu. Bude mi stačit posudek od praktického lékaře?

  • Odpověď: Potřebujete získat posudek závodního lékaře, který potvrdí, že bez vážného ohrožení zdraví nemůžete svou práci nadále vykonávat. Tento posudek předložíte zaměstnavateli a ten má následně 15 dní na to, aby pro vás ve firmě našel jinou, vyhovující práci. Pokud tak neučiní, můžete okamžitě skončit s tím, že dostanete ještě dvouměsíční náhradu mzdy (vlastně odstupné ve výši dvou platů).

5. Jsem na rodičovské a chci si přivydělat

Otázka:Mám dvouletou dceru a ještě rok s ní budu na rodičovské dovolené. V předchozí práci mi normálně drží místo. Nyní se mi ale naskytla možnost si přivydělat na zkrácený úvazek u jiného zaměstnavatele. Jak mám postupovat? Musím dát výpověď v předchozí práci a ohlídat si, aby na sebe smlouvy těsně navazovaly, myslím kvůli zdravotnímu a sociálnímu pojištění?

  • Odpověď: Dokud jste na rodičovské dovolené, pojištění za vás platí stát. Smlouvu v předchozí práci ukončovat nemusíte – k rodičovské si můžete klidně jako přivýdělek přidat dalšího zaměstnavatele. Jedinou podmínkou je, že zajistíte celodenní péči o dítě. Může hlídat například babička, chůva a podobně.

» Podívat se na nové nabídky práce

Prace.cz

Kam dál?

Zaměstnavatel mi chce změnit směny. Má na to právo?

8 věcí, které dělají úspěšní uchazeči o práci jinak

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz