Prace.cz  >  Poradna  > Právní rádce  > Kdy vám smí firma kontrolovat počítač

Právní rádce: Kdy vám smí firma kontrolovat počítač

Kdy mi šéf smí kontrolovat pracovní e-mail a počítač? Musí mě na to předem upozornit nebo to může dělat i skrytě a „preventivně?“ Může být i jeden soukromý mail odeslaný z pracovního počítače důvodem k výpovědi? Může šéf instalovat do kanceláří nebo do výroby kamery, které snímají zaměstnance během jejich práce?

25. 4. 2013

Odpovídají Ivana Fára a Jakub Tomšej z advokátní kanceláře CMS Cameron McKenna:

Pracovní počítač pouze k práci

Ze zákoníku práce vyplývá, že bez souhlasu zaměstnavatele nesmíte používat zařízení v jeho vlastnictví k soukromým účelům. To platí i pro počítače, respektive používaný software. Proto pokud vám zaměstnavatel nepovolí, abyste počítač používali například i pro surfování na internetu, platí, že počítač jinak než pro pracovní účely využít nesmíte.

Firma vás může kontrolovat

Dodržování zákazu používat výpočetní techniku potom může zaměstnavatel přiměřeným způsobem kontrolovat. Třeba i tak, že použije software, který zaznamenává váš pohyb na webových stránkách, z něhož lze odhadnout, které činnosti byly pracovního charakteru a které už nikoliv. Důležité ale je, že v rámci těchto kontrol musí být přiměřeným způsobem zachováváno i vaše soukromí – nepřipadá například v úvahu, aby zaměstnavatel detailně studoval a archivoval vaše soukromé e-maily.

Nadměrné surfování a výpověď

Pokud by bylo zjištěno, že velkou část své pracovní doby věnujete soukromým aktivitám, je to důvod k výpovědi. Zaměstnavatel by měl tento závěr nicméně založit nejen na automatizované kontrole prostřednictvím softwaru, ale například i na základě kontroly vaší činnosti na pracovišti a pohovoru s vámi. Soudy v nedávném případě rozhodovaly o případu zaměstnance, který strávil v jednom měsíci surfováním po internetu a hraním her víc než 100 hodin. Platnost skončení pracovního poměru, jak se dalo předpokládat,  potvrdily. Jediný soukromý e-mail by na druhou stranu pro výpověď přirozeně stačit neměl.

Kamery na pracovišti jen kvůli bezpečnosti

Pokud jde o monitorování zaměstnanců kamerami a podobnými prostředky, platí, že tento postup přichází v úvahu jen tam, kde pro něj existuje závažný důvod spočívající v charakteru činnosti zaměstnavatele: například nutnost ochrany vaší bezpečnosti. V takovém případě však musíte být o monitorování zaměstnavatelem předem informováni. Monitorování nesmí být ani v tomto případě nepřiměřeně dotěrné či narušující vaše soukromí. Umístění kamerového systému například na toaletách nebo v šatně samozřejmě právo nedovoluje.

Záznamy z kamerového systému by potom měly být během několika hodin až dní vyhodnoceny a pokud z nich nevyplývá zjištění, pokud je nebude nutné dále legitimně použít (např. k prokázání, že došlo ke krádeži), musí je zaměstnavatel smazat.

Jakub Tomšej a Ivana Fára, advokátní kancelář CMS Cameron McKenna 

Článek byl připraven ve spolupráci s advokátní kanceláří CMS Cameron McKenna. CMS Cameron McKenna je členem celosvětového řetězce advokátních kanceláří CMS a poskytuje svým klientům komplexní právní poradenství, včetně služeb v oblasti pracovního a smluvního práva.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz