Než se mi narodil syn, pracovala jsem jako účetní. Se šéfem jsme se domluvili, že na rodičovské dovolené zůstanu tři roky a on si za mě po tu dobu najde náhradu. Malému je nyní 2,5 roku a já začínám pomalu řešit návrat do práce. Jenže si říkám: co když se kolegyně na záskok osvědčila a mě budou chtít propustit? Může mi zaměstnavatel říci, že už mě nechce zpátky? Dostanu odstupné?
18. 7. 2014
Odpovídají Jakub Tomšej a Petra Zaoralová z advokátní kanceláře CMS Cameron McKenna:
Místo vám musí držet
Po návratu z mateřské i rodičovské dovolené máte samozřejmě právo na to, abyste byla znovu zaměstnána. Zaměstnavateli nepomůže výmluva, že vaši práci začal v mezidobí dělat někdo jiný. Zástup za vás měl být sjednán na dobu odpovídající vaší nepřítomnosti. Pokud zaměstnavatel udělal chybu a daného zaměsnance si k sobě připoutal smlouvou na dobu neurčitou, nemůže tuto svoji chybu přenášet na vás.
Výpověď kvůli organizační změně
Situace, kdy vám zaměstnavatel po návratu z rodičovské řekne, že už vás nezaměstná, může legálně nastat jenom tehdy, pokud na pracovišti proběhla organizační změna, v důsledku které bylo například vaše pracovní místo zrušeno. V takovém případě máte nárok na dvouměsíční výpovědní dobu a odstupné, jehož výše je odstupňována podle délky pracovního poměru. Pokud jste u daného zaměstnavatele zaměstnána alespoň dva roky, dostanete tři průměrné měsíční výdělky. Nezáleží přitom, kolik z dané doby jste strávila na mateřské a rodičovské dovolené.
Když se záskok osvědčí…
Tuto situaci nicméně nelze směšovat se situací, kdy na pracovišti žádná organizační změna neproběhla, vaše místo i nadále existuje, avšak vaši práci dělá jiný zaměstnanec a zaměstnavatel se s ním nechce rozloučit. V takovém případě vás zaměstnavatel nemůže právoplatně propustit, neboť nejsou splněny podmínky pro dání výpovědi z důvodu nadbytečnosti.
Nevzdávejte se lacino
Pokud byste výpověď přece jen dostala a dala ji k soudu, existuje poměrně vysoká šance, že byste ve sporu vyhrála. Ani tato skutečnost vás asi nezachrání před skončením pracovního poměru, pokud vás zaměstnavatel na pracovišti prostě už nechce – ale když ji budete mít na paměti, je možné, že si alespoň vyjednáte výhodnější podmínky skončení pracovního poměru dohodou, například s vyšším odstupným.
Článek byl připraven ve spolupráci s advokátní kanceláří CMS Cameron McKenna. CMS Cameron McKenna je členem celosvětového řetězce advokátních kanceláří CMS a poskytuje svým klientům komplexní právní poradenství, včetně služeb v oblasti pracovního a smluvního práva.