Prace.cz  >  Poradna  > Právní rádce  > Otázka: Můžu jít k lékaři v pracovní době?

Právní rádce: Otázka: Můžu jít k lékaři v pracovní době?

Potřebuji navštívit lékaře v pracovní době. Nevím ale, jak se dohodnout se šéfem. Musí mě zaměstnavatel z práce uvolnit, nebo si musím vzít neplacené volno?

5. 12. 2013

Odpovídají Ivana Fára a Jakub Tomšej z advokátní kanceláře CMS Cameron McKenna:

Placené volno ano, ale…

Pokud jde o návštěvu lékaře, máte právo na poskytutí placeného volna, ale jen na nezbytně nutnou dobu. V praxi to znamená dvě věci: jednak, že byste se vždy měli snažit plánovat návštěvu lékaře tak, aby do pracovní doby nezasahovala vůbec nebo jen minimálně. Za druhé: zdravotnické zařízení, které navštívíte, by mělo být co nejblíže vašemu bydlišti nebo zaměstnání, abyste strávili co nejméně času na cestě. Pokud byste navštívili jiné zdravotnické zařízení, za čas strávený nad rámec nezbytně nutného nedostanete zaplaceno.

Zaměstnavatele předem informujte

Zaměstnavatele byste měli o plánované nepřítomnosti informovat s dostatečným předstihem. Pokud se na návštěvu lékaře nebude „tvářit“, měli byste mu vysvětlit, proč nemůžete pochůzku zařídit mimo pracovní dobu. Pokud vám nebude věřit, lze očekávat, že se pokusí si tuto informaci ověřit přímo s lékařem.

Co když je návštěva ordinace akutní?

Pouze v případě, že bude návštěva lékaře zcela urgentní a nepředvídatelná, přichází v úvahu, že byste se například nedostavili do práce a místo toho zamířili na vyšetření, aniž byste se zaměstnavatele předem dovolili. Zaměstnavatele v takovém případě musíte v co nejkratší možné době o důvodu své nepřítomnosti informovat a tento důvod mu dodatečně doložit.

Zdravotní stav je vaše věc

Přitom je nicméně třeba zdůraznit, že zaměstnavatel nemá právo vyžadovat bližší informace o tom, jaký je váš zdravotní stav nebo proč jste se rozhodli vyhledat lékaře. Tyto informace jsou chráněny jako součást vašeho soukromí. Rovněž lékař může zaměstnavateli na požádání sdělit například jen to, zda jste ho skutečně navštívili a zda tato návštěva byla potřebná, všechny detaily si však musí nechat pro sebe.

Když jsou návštěvy příliš časté

Bez ohledu na výše uvedené však platí, že pokud budete v pracovní době lékaře navštěvovat častěji, u zaměstnavatele to s největší pravděpodobností vzbudí nevoli. Zaměstnavatel vám nemůže dát výpověď z důvodu časté nepřítomnosti v práci, neboť návštěvy u lékaře jsou vaším právem. Vaše odchody se nicméně mohou projevit například na odměně (třeba na výkonnostních bonusech) a v praxi se někdy může stát i to, že zaměstnavatel při příštím snižování stavů zacílí právě na vaši pozici (byť by takto z pohledu práva správně uvažovat neměl). Nepříliš časté docházky k lékaři, respektive návštěvy lékaře mimo pracovní dobu, tak mohou být i ve vašem zájmu.

Článek byl připraven ve spolupráci s advokátní kanceláří CMS Cameron McKenna. CMS Cameron McKenna je členem celosvětového řetězce advokátních kanceláří CMS a poskytuje svým klientům komplexní právní poradenství, včetně služeb v oblasti pracovního a smluvního práva.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz