Prace.cz  >  Poradna  > Právní rádce  > Smlouva na dobu určitou: co si ohlídat?

Právní rádce: Smlouva na dobu určitou: co si ohlídat?

Hurá, pohovor vyšel a nabídli vám práci. Jenže je tu potíž: nabízejí jen smlouvu na dobu určitou. Máte ji podepsat, nebo ne? A co je dobré si ohlídat?

  • Poslední aktualizace článku: 6. 9. 2018

Je nutné přesně vymezit trvání smlouvy

Mohlo by se zdát, že pracovní poměr na dobu určitou je výhodný jen pro vašeho zaměstnavatele. Na druhou stranu: i vy můžete ocenit příležitost odejít ke konkrétnímu, předem stanovenému datu.

Podepsat smlouvu na dobu určitou znamená, že v ní bude výslovně uvedena doba, po kterou pracovní poměr trvá. Například: pracovní poměr se uzavírá na dobu určitou v trvání od 1. září 2018 do 31. srpna 2019. Pokud tam takové určení není uvedeno, uzavíráte pracovní poměr na dobu neurčitou.

Maximálně na 3 roky

Smlouvu na dobu určitou lze sjednat nejdéle na tři roky. Po jejím skončení (nebo i v jejím průběhu) má zaměstnavatel několik možností:

  • může se s vámi rozloučit,
  • může s vámi uzavřít pracovní poměr na dobu neurčitou,
  • může vám nabídnout prodloužení smlouvy na dobu určitou, případně práci na poloviční úvazek apod.

Je jen na vás, zda nově nabídnuté podmínky přijmete.

Tato smlouva se dá prodloužit jen 2x

Nabízí vám zaměstnavatel další prodloužení smlouvy na dobu určitou? Udělat to může, ale pozor: nejvýše dvakrát po sobě. Znamená to, že u jednoho zaměstnavatele můžete na dobu určitou strávit maximálně 9 let. Pokud by vás chtěl zaměstnávat i nadále, musí vám už nabídnout smlouvu na dobu neurčitou.

Mezera mezi prodlouženími

Může se však stát, že mezi jednotlivými opakováními vznikne mezera. Pokud je tato pauza delší než tři roky, už se nepřihlíží k tomu, že jste u zaměstnavatele měli předchozí poměr na dobu určitou. Znamená to, že s vámi mohou opět uzavřít smlouvu na dobu určitou a následně vám ji až dvakrát po sobě prodloužit.

Několik výjimek z obecného pravidla

Výjimka potvrzuje pravidlo, říká se. Týká se to i smlouvy na dobu určitou. V určitých situacích vám ji zaměstnavatel může prodloužit i vícekrát po sobě.

Jedná se o tyto výjimky:

  • Pracovní poměr na dobu určitou sjednaný mezi agenturou práce a zaměstnancem za účelem výkonu práce u jiného zaměstnavatele.
  • U zaměstnavatele jsou dány vážné provozní důvody nebo důvod spočívající ve zvláštní povaze zaměstnání (například sezónní práce). Může se jednat třeba o případy vlekařů nebo letušek. Jde vždy o konkrétní situaci. Vážné důvody sezónních výkyvů náporu práce se musí odůvodnit, aby to bylo v souladu se zákoníkem práce.
  • Zaměstnávání cizinců na konkrétní povolení a pracovní poměry učitelů, kde je úprava velmi specifická.

Připraveno ve spolupráci se službou Dostupný advokát a advokátní kanceláří Jasanská & Co.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz