Prace.cz  >  Poradna  > Právní rádce  > Zaměstnavatel mě nutí k dohodě a další právní dotazy

Právní rádce: Zaměstnavatel mě nutí k dohodě a další právní dotazy

Přesčasy na služební cestě, nemoc ve zkušební době nebo snaha zaměstnavatele změnit „z ničeho nic“ směny. Paleta situací, které můžeme v práci řešit, je velmi pestrá. Ne vždy musíme mít jasno v tom, na co máme právo. Vybrali jsme těchto sedm otázek a požádali právníky o zodpovězení.

26. 7. 2017

1. Zaměstnavatel mě nutí k dohodě

Zaměstnavatel mi řekl, že pokud nepodepíšu dohodu o ukončení pracovního poměru, postará se o to, aby mi udělal ze života peklo. Na moje místo chce najmout někoho jiného, ale nemá pádný důvod mě propustit. Zatím jsem mu nic nepodepsal.

  • Odpověď: Pokud nechcete podepsat dohodu nebo dát výpověď, nikdo vás nemůže nutit. Je samozřejmě možné, že zaměstnavatel dá výpověď vám, ale pak to bude pravděpodobně z organizačních důvodů, a tedy s nárokem na odstupné. Nenechte se zastrašit a pokud chcete, můžete se s tím, že vám zaměstnavatel takto vyhrožuje, obrátit na inspekci práce.

2. Nemocné dítě a zkušební doba

Jsem v nové práci. Pokud budu nemocná nebo mi onemocní dítě a budu s ním doma, prodlouží se mi o tyto dny zkušební doba?

  • Odpověď: Je to přesně tak, jak píšete. Zkušebka se vám prodlouží o všechny pracovní dny, které jste strávila na neschopence. Ve zkušební době vás sice firma může kdykoliv propustit i bez udání důvodu, ale právě během nemoci jste proti tomu částečně chráněna. Ochrana však trvá jen v prvních 14 dní nemoci. Pak už vám zaměstnavatel bohužel výpověď doručit může.

Vše, co potřebujete vědět o zkušební době

3. Přesčasy a pracovní cesta

Zajímalo by mě, jak se vypořádávají přesčasy na pracovní cestě. Jde mi o to, že u zákazníka skončím v souladu s pracovní dobou (16:30), ale pak mi trvá další hodinu, než se dostanu domů. Počítá se to jako přesčas?

  • Odpověď: Pokud jedete služebně pryč na celý pracovní den, tak cesta tam a zpátky se vám bohužel do pracovní doby nepočítá.

4. Zaměstnavatel nařídil změnu směn

Přítel má v práci nepřetržitý provoz, pracovní dobu 12 hodin a krátký/dlouhý týden. Zaměstnavatel přišel s tím, že přejdou na třísměnný provoz, tedy 8 hodin a 5 dní v týdnu. Chtěl, aby zaměstnanci podepsali dodatek ke smlouvě, ale spousta lidí včetně mého partnera s tím nesouhlasila. Zaměstnavatel to následně zjišťoval u právní firmy a ta mu řekla, že dokonce žádný dodatek ani dávat nemusí, že se prostě plynule přejde na třísměnný provoz. To jde?

  • Odpověď: Záleží na pracovní smlouvě. Pokud má přítel pracovní dobu uvedenou ve smlouvě, pak ji zaměstnavatel může skutečně měnit jen dodatkem. Pokud je tam ale napsáno, že směny určuje zaměstnavatel, pak bohužel může režim změnit i takto jednostranně.

5. Chodím do práce, i když smlouva skončila

Před 17 dny mi skončila smlouva na dobu určitou. Prodloužení mi nedali, ale dál chodím do práce a plánují mi směny. Je možné pak to prodloužení smlouvy podepsat nějak zpětně?

  • Odpověď: Podle zákoníku práce je to tak, že pokud po uplynutí smlouvy na dobu určitou pokračujete s vědomím zaměstnavatele v konání práce, váš pracovní poměr se automaticky změní na dobu neurčitou. Pokud by po vás tedy chtěli, abyste zpětně podepsal prodloužení smlouvy na dobu určitou, braňte se, protože už máte nárok na dobu neurčitou. Doporučujeme vám i tak zajít za zaměstnavatelem a dát věci do pořádku, úplně bez smlouvy totiž pracovat nemůžete.

Jak je to se smlouvami na dobu určitou

6. Kvůli nemoci nemůžu dělat odpolední

Jsem po nemoci a nemůžu dělat odpolední směny, protože musím inhalovat v pravidelný čas. Je nějaký zákon, který by mi umožnil, abych mohl chodit je na ranní směnu? Neschopenka mi končí a vedoucí mi napsala, že mám být radši dál na neschopence, protože jen ranní směnu mi nedá.

  • Odpověď: Bude potřeba, aby vás prohlédl podnikový lékař. Pokud zjistí, že ze zdravotních důvodů dosavadní práci dělat nemůžete, zaměstnavatel je povinen vás přesunout na jinou, vhodnější práci. Bohužel jen zpráva od vašeho odborného nebo praktického lékaře stačit nebude.

7. Smlouva na dobu určitou a těhotenství

Mám smlouvu na dobu určitou, která skončí 31. 12. Co když ale během té doby nastoupím na mateřskou dovolenou? Musí mi pak zaměstnavatel držet místo?

  • Odpověď: U smluv na dobu určitou je to bohužel tak, že automaticky skončí datem, ke kterému byly sjednány. Bohužel to tedy může být i během mateřské dovolené.

»MÁTE OTÁZKU? Položte nám ji v diskuzi pod tímto článkem.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz