Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 5 častých chyb při odpovídání na inzeráty. Neděláte je?

Tipy a články: 5 častých chyb při odpovídání na inzeráty. Neděláte je?

Čas dovolených se pomalu chýlí ke konci a šrumec na pracovním trhu zase začíná nabírat na obrátkách. Jestli chcete jinou práci už na podzim, začněte odpovídat na nabídky. Vyvarujte se ale častých chyb.

1. Odpovídáte na příliš mnoho inzerátů

Na Práce.cz přibývají inzeráty každý den. I teď v létě. Vyplatí se odpovídat na nabídky průběžně, minimálně jednou dvakrát týdně. To ale neznamená rozesílat CV bezhlavě na všechny strany. Inzeráty pečlivě vybírejte a také na ně pečlivě odpovídejte. Účinnější než hromadné rozesílky neadresných CV, je proto menší počet konkrétně reagujících odpovědí.

2. Při rozesílkách jen kopírujete jednu a tu samou odpověď

U většiny odpovědí nabízejí šablony možnost přidat k CV průvodní dopis. Využijte toho, ale nepište všude to samé. Jestli jste si naformulovali univerzální odpověď, nemusíte ji pokaždé měnit od základu. Stačí upravit jen určitou část. Například když popisujete, proč vás daná nabídka zaujala. Obohaťte odpověď vždy o něco konkrétního, co vychází buďto ze samotného inzerátu, nebo z toho, co najdete na stránkách firmy. Prokážete tak opravdový zájem.

TIP: Nejste si jisti, jestli napsat do životopisu svůj věk? Můžete a nemusíte. Obojí má své pro a proti.

3. Zaplavíte inzerenta dotazy

Odpověď na inzerát slouží k tomu, abyste na sebe upozornili jako na vhodného kandidáta. Nikoliv jako chat, kam napíšete své dotazy vztahující se k danému místu ohledně platu, směn nebo dovolené. Na to bude čas až při pohovoru. Teď jde o to prodat své zkušenosti a znalosti a dostat se na něj.

4. Nepřikládáte všechny dokumenty, které jsou požadovány

Zaměstnavatel v inzerátu může požadovat leccos, pokud to samozřejmě souvisí s danou pozicí. Mohou to být různé typy dokumentů, například získané certifikáty a osvědčení, ale i motivační dopis. Pokud se rozhodnete na inzerát odpovědět, pošlete vždy vše, co je po vás požadováno. Jestli tak neučiníte, co si o vás na druhé straně pomyslí: že když nejste schopni splnit tento úvodní požadavek, jak asi budete plnit pozdější úkoly? Řada náborářů proto kandidáty, kteří neposlali vše potřebné, z výběrového řízení automaticky vyřazuje.

5. Posíláte odpověď v nejméně vhodnou dobu

Na pracovní nabídky je nejlepší odpovídat od pondělí do čtvrtka. V pátek totiž už nemusejí personalisté odpovědi číst a přečtou si je až v pondělí, kdy už hrozí, že se před ně nakupí reakce kandidátů, kteří odpověděli během víkendu. Zkuste proto svoji odpověď lépe načasovat. Na druhou stranu je lepší odpovědět v pátek, než vůbec. Náboráři dnes používají řadu chytrých aplikací, které jim pomáhají odpovědi evidovat a třídit, takže vaše reakce ani tak nezapadne. A pokud jste ten pravý kandidát či kandidátka, cestu k vám si firma najde. 

Prace.cz nikdy nespí. Nábor zaměstnanců začíná opět posilovat. Využijte toho!

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz