Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Kolik je vám let? Musí to být v CV?

Tipy a články: Kolik je vám let? Musí to být v CV?

Předsudky vůči starým, mladým, blonďatým, pihatým a bůhví jakým lidem ještě jsou škodlivé v jakékoliv oblasti, trh práce nevyjímaje. Bohužel i tady se s nimi člověk setkává. Ne jeden uchazeč o zaměstnání kolem padesátky by mohl vyprávět. Proto je na zvážení, jestli věk do CV psát. Pojďme si to rozebrat.

Z právního hlediska zakazuje diskriminaci z důvodu věku zákon. Pokud firmy dávají přednost mladším uchazečům, dopouštějí se diskriminace. Požadavek na věk by se neměl nikde objevovat, tím méně v samotném inzerátu. A to ani skrytě.  

TIP: Co všechno může být předmětem diskriminace si přečtěte zde.

Například znění inzerátu: „hledáme zaměstnance do mladého dynamického kolektivu“ může evokovat, že firma dává přednost mladým kandidátům a starší uchazeče z náboru automaticky vyřadí.

Záleží na důvěře

Už z inzerátu lze tedy poznat, jak se firma k dříve narozeným uchazečům staví. Dnes si většina zaměstnavatelů dává na diskriminaci pozor a požadavky na uchazeče formuluje neutrálně. To je v pořádku a ještě lepší, pokud se firma bezpředsudečným přístupem ke kandidátům skutečně řídí. Podle toho, jak moc tomu uchazeči věří, si mohou vybrat, jestli svůj věk do CV napíšou, či nikoliv.

TIP: Jak sehnat místo, když je vám 55 plus? Podívejte se, co ve vyšším věku uchazeče může fungovat.

Ano – pro a proti

Jestliže se rozhodnou svůj věk do životopisu napsat, dávají tím najevo otevřenost a upřímnost, snahu nic nemaskovat a nezatajovat. To jim může přinést body navíc.

Vyšší věk také nemusí být v očích zaměstnavatele vždy na škodu. Nejen on, ale zejména uchazeč by si měl uvědomit, že starší zaměstnanec s sebou nese spoustu výhod:

  • Má spoustu zkušeností a není potřeba mu mnohé dopodrobna vysvětlovat.
  • Mívá nadhled a dokáže zachovat klid i v krizovějších situacích.
  • Bývá loajální, protože už nepotřebuje měnit každé dva tři roky místo.

Na druhou stranu žije řada lidí dosud v přesvědčení, že starší uchazeči neumějí používat novější technologie. Jakoby kandidáti narození v 60. a 70. letech žili v posledních dvou dekádách někde v izolaci a k chytrým aplikacím neměli přístup. Možná, že do nich nejsou tak hrrr jako mladší ročníky, ale to neznamená, že si s nimi nevědí rady. Přiznat věk v CV může výše uvedeným spekulacím nahrávat.

Ne – pro a proti

Neuvedením věku se starší uchazeč případné diskriminaci spíše vyhne, i když možná jen do chvíle, kdy dojde na osobní setkání. Během pohovoru má ale šanci zapůsobit a přesvědčit někoho, kdo by starší ročníky z náboru raději vyřadil, že může nabízenou práci zastávat. O tuto příležitost by se prozrazením svého věku mohl připravit.

TIP: Pokud se člověk s diskriminací v práci, a to nejen během náborového řízení, setká, může se obrátit na Státní úřad inspekce práce nebo Veřejného ochránce práv. Na oba úřady lze podnět k prošetření podat na jejich stránkách elektronicky.

Na druhou stranu bude CV bez číslovky, případně data narození budit nejspíš určité pochybnosti.

Neuvádět věk lze tak doporučit ve chvíli, kdy uchazeč už nějakou dobu své životopisy rozesílá, ale z firem nemá žádné reakce. Pak je na místě věk z životopisu vynechat a zkusit, co to udělá.

Dá rozum, že v tom případě platí ještě víc než kdy jindy pravidlo, že do dosavadní praxe se píše zhruba posledních 15 let. U vzdělání je potom dobré vynechat roky absolvování. Bylo by krátkozraké tajit věk, a přitom do CV uvést 1974 – 78 Střední zemědělská škola v Brtnici.

Neberte svůj věk jako handicap a posílejte životopisy na nabídky, které se vám zalíbí. Na Prace.cz je z čeho vybírat.

 

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz