Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 5 věcí, kterými se vyznačují úspěšní uchazeči o práci

Tipy a články: 5 věcí, kterými se vyznačují úspěšní uchazeči o práci

Najít si novou lepší práci nemusí být tak složité, jak si někdy člověk představuje. Někomu to jde docela snadno, zatímco jiný ne a ne uspět. Přitom někdy stačí držet se pár jednoduchých pravidel a nehledat v tom nic složitého. Co tedy dělají ti, kteří jsou úspěšní na rozdíl od těch, kteří výběrovým řízením neprojdou? 

1. Dávají si záležet

Životopis je vaše vizitka, která by vás měla představit v tom nejlepším světle a tak, aby bylo jasné, jaké za sebou máte zkušenosti. Ke každé pozici uveďte v odrážkách dvě tři věty, které objasní, co všechno bylo vaší náplní práce. Je-li to víc činností, přičemž zaměstnavatele zajímá především jedna z nich, která bude stěžejní na nové pozici, uveďte ji hned jako první. Pouhý výpis pozic nezaujme.

Uvádí se, že pozice by měly být uvedeny v CV od nejstaršího po nejmladší, ale nemusí tomu být nutně tak. Pokud jste většinu času pracovali jako řidiči, ale poslední tři roky jste dělali ve výrobě, a nyní byste se k řízení rádi vrátili, zmiňte své zkušenosti s řízením u jednotlivých zaměstnavatelů na prvních místech a uveďte je třeba jako Praxe v oboru. Svoji zkušenost z výroby, ačkoliv je nejčerstvější, napište až za ni jako Ostatní pracovní zkušenosti. Od kdy jste na uvedených pozicích pracovali k nim však vždy připojte.

2. Nechají se vyfotit

Možná se to zdá jako podřadnost, ale fotografie u životopisu hodně zmůže. Personalista nebo budoucí šéf si vás na pozici lépe představí, stanete se člověkem z masa a kostí. Proto se vyplatí investovat trochu času a třeba i peněz a nechat se vyfotit.

Snímek by vás měl zachycovat od hlavy po ramena, ve slušném, nevyzývavém oblečení odpovídajícím pozici, s upravenými vlasy a zepředu. Žádné tmavé brýle, žádná kšiltovka. Lehkým úsměvem nic nezkazíte, je to určitě lepší, než se do objektivu mračit. Samozřejmostí je, že nebudete vyfoceni s oknem nebo jiným zdrojem světla za zády, to by vám dobrou službu neudělalo.  Než špatná fotka, to raději žádná.

3. Připravují se

Co to znamená? Mimo jiné to, že než odpovědí na inzerát, firmu si alespoň trochu proklepnou. A třeba si udělají pár poznámek typu: dopravce, 300 zaměstnanců, vozový park zahrnuje xy aut, pobočka nizozemské firmy. Mít alespoň základní znalosti o firmě se vyplatí už kvůli prvnímu kontaktu. Jestliže z ní dotyčného telefonicky osloví, nepůsobí zmateně, ale naopak sebevědomě, protože ví, z jaké společnosti mu volají.

Příprava je nicméně stěžejní, pokud jde člověk na pohovor. V tom případě už by měl vědět o firmě co nejvíce, ideálně včetně toho, jak probíhá výběrové řízení, jestli jsou jeho součástí například výkonnostní testy. Pokud s sebou vezme osvědčení a různé certifikáty, také tím prokáže připravenost a zájem o místo.

4. Nedělá jim potíže se ptát

Platí to zejména u pohovoru, kde by měly dostat prostor k dotazům obě strany, tedy i uchazeč. Kdyby ho nenapadlo, na co se ptát na místě, vyplatí se připravit si alespoň jednu dvě otázky dopředu. Působí to lépe, než mlčet jako ryba. Inspirovat se je možné třeba tady.

Nebát se a ptát se je ale důležité ještě před pohovorem. Třeba pokud z firmy nemáte víc jak dva týdny reakci. V tom případě je na místě zvednout telefon a slušně se dotázat, jestli mé materiály dorazily v pořádku a kdy mohu čekat vyrozumění. Líná pusa rovná se menší šance na úspěch.

5. Věří si

Možná nejdůležitější bod z celého výčtu. Lehce se to řekne, ale hůř udělá. Sebedůvěra závisí u každého jedince na mnoha proměnných. Ale existují i různé techniky, jak sebedůvěru podpořit. Třeba si vzpomenout na to, co jste v životě dokázali. A nemusí jít jenom o pracovní úspěchy. Živíte rodinu? Pomáháte příbuznému? Vychytali jste jako brankáři svého mužstva spoustu gólů? Vzpomeňte si, za co byste se pochválili. Budete si celkově více věřit.

Vyzkoušejte náš návod a najděte si lepší práci. Odpovězte na nabídky zaměstnavatelů na Prace.cz.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz