Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 7 z 10 nováčků nikdo nezaškolil, zjistil průzkum Prace.cz

Tipy a články: 7 z 10 nováčků nikdo nezaškolil, zjistil průzkum Prace.cz

Nástup do nového zaměstnání provází určitá nervozita. Zapadnu do týmu? Nepokazím něco? Nervy pracují o to více, pokud firma podcení úvodní zaškolení a nechá vás v tom plavat. Prostě podle hesla: zauč se sám. Tuto zkušenost má podle nového průzkumu Prace.cz 69 % lidí.

10. 10. 2018

Hlavně nikoho nepřejeď

„Už jsi jezdil retrakem? Ano? Tak tady máš kód a můžeš jezdit. Hlavně nikoho nepřejeď.“ Těmito slovy popsal své „zaškolení“ jeden z lidí, kteří odpovídali v našem nedávném průzkumu. Ptali jsme se 581 uživatelů Prace.cz, zda se jim po nástupu do nového zaměstnání někdo věnoval. Další respondent napsal: „Pouze se dvakrát přečetly směrnice a pak do mě ostatní hučeli, abych si to nerozmyslel.“

Možná by to znělo i vtipně, pokud by tato zkušenost byla ojedinělá. Jenže není. Průzkum zjistil, že 69 % nováčků po nástupu nikdo pořádně nezaškolil. Byli zkrátka hozeni rovnou do vody.

Firmy zaškolení podceňují

Když přijdete do nové práce a nikdo na vás nemá čas, je to stresující. Neznáte prostředí ani procesy. Netušíte, kdo za co zodpovídá a za kým si můžete dojít pro radu.

Pokud firmy podceňují zaučení nových lidí, škodí tím i sobě. Zvyšují totiž riziko, že jim nový kolega „pláchne“ ještě ve zkušebce. Veškerá energie věnovaná náboru pak vychází naprázdno. Zajímavé je, že 44 % lidí, kteří v průzkumu odpovídali, do nové práce nastoupilo v posledním roce. Firmy je tedy úspěšně nalákaly, ale pak se jim často nevěnovaly tak, jak by bylo potřeba.

Tip: Pokud nastoupíte do nové práce a tápete, nestyďte se to říct nadřízenému. I jeho zájmem přece je, abyste se co nejrychleji správně zapracovali. A žádný učený vážně z nebe nespadl.

» Jsem krátce v nové práci a nějak to není ono. Mám odejít?

Mít se na koho obrátit

31 % lidí v našem průzkumu uvedlo, že zaškolení v pořádku proběhlo. Obvykle jim ho buď individuálně naplánoval nadřízený nebo firma měla jednotný program na zaučení všech nových kolegů.

Pokud už zaškolení proběhlo, dvě třetiny lidí ho považují za přínosné. V komentářích zmiňovali, že kromě příruček a manuálů jim hodně pomohl vstřícný přístup kolegů. Díky tomu se nováčci necítili jako „vetřelci“.

„Nejvíce mi pomohl osobní přístup. Mohla jsem se na cokoliv ptát kolegů, kteří mi trpělivě a ochotně odpovídali na mé dotazy,“ napsala nám v průzkumu jedna z respondentek.

» Podívejte se na nové nabídky práce

Jana Kutarňová, Prace.cz

A jak (ne)probíhalo vaše zaškolení? Napište nám o tom do diskuze pod článkem!

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz