Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jsem krátce v nové práci, ale nějak to není ono. Mám odejít?

Tipy a články: Jsem krátce v nové práci, ale nějak to není ono. Mám odejít?

Nejdříve jste zajásali, že máte novou práci, ale teď jste zklamaní. Ve zkušební době zjišťujete, že to není ono. Co teď? Máte to ještě zkusit, nebo raději prchnout a najít si něco jiného?

11. 6. 2018

Dejte tomu čas

Jestli jste rozčarovaní na začátku zkušební doby, dejte tomu čas. Na začátku je všechno nové. Neznáte kolegy ani firemní zvyklosti. Musíte se učit spoustu nových věcí, informace se na vás valí ze všech stran. Možná se situace za pár dní ustálí a vy budete rádi, že jste začátečnické těžkosti překonali.

↑ Každý začátek je těžký, nevzdávejte to proto zbytečně brzy.

Když se vám nikdo nevěnuje

Tak tohle určitě není v pořádku. Zkušební doba je od toho, abyste se seznámili s novým pracovním prostředím, zjistili co a jak a hlavně, aby vás zaučili. Tak nějak se počítá s tím, že si vás někdo vezme na starost. Zkuste si promluvit s kolegy či rovnou se šéfem a vysvětlit mu, že na začátku potřebujete pomoc.

Možná jen šéf zapomněl určit konkrétního člověka, který vám má v začátku pomáhat. Pokud si vás firma vybrala, znamená to, že vás potřebuje. Zaučit vás co nejrychleji je v jejich zájmu. Nedejte se odradit.

Nehrnou se do vysvětlování? Možná přijdete na to, že to zvládnete i bez kolegů. Nejspíš zažijete pár bezesných nocí, než si na všechno přijdete sami. Ale ta radost až se vám všechno povede! Třeba mile překvapíte sami sebe. Někdy není špatné dozvědět se, kolik toho dokážu, když mi o něco jde. Někdy je lepší poprat se sám se sebou, než zase hledat novou práci. Co říkáte?

» 7 tipů, jak zazáříte ve zkušební době

Napjaté mezilidské vztahy

Cítíte, že kolegové se moc nemusí? Každý si hledí raději svého a ve vzduchu cítíte, že každou chvíli něco bouchne? Tady záleží na vaší povaze. Na tom, jak moc důležité pro vás zdravé pracovní ovzduší je. Nikdo nechce být fluktuant. Jak se říká, všude něco je. Málokdo má to štěstí a sedne si se všemi kolegy.

V každém případě zpozorněte, pokud si všimnete jakékoliv náznaku šikany. Šušká se po firmě, že se tam lidé střídají jak na běžím páse nebo že šéf tyranizuje podřízené? Zkuste si nejdříve udělat vlastní názor a chvilku situaci pozorovat.

Opravdu je šéf neurotický a často mění názory? Zasedl si někdo na někoho a teď se po něm vozí? Jednou platí to a podruhé ono? Dostáváte od nadřízeného termíny, které nejde splnit nebo úkoly, které nemůžete splnit i kdybyste se rozkrájeli. Ponižuje vás před ostatními? Tohle může být vážné a může svědčit o bossingu.

» Všeználek, Nemakačenko a další typy otravných kolegů

Jak vypadá pracovní prostředí?

Čeká vás hlučnější výrobní hala, než jste čekali? Zdá se vám, že je tam nedýchatelno, dělá se vám špatně z výparů? Je na pracovišti moc horko nebo třeba moc lidí? To jsou věci, kterých byste si měli všímat jako prvních. Jsou to totiž okolnosti, které nezměníte.

Jestli vám vadí hlučné a prašné prostředí a vaše nová práce je přesně taková, nemá cenu si něco nalhávat. Raději se porozhlédněte po jiné práci.

Zůstat, nebo odejít?

Během zkušební doby se snažte kromě zaučování zjistit, jak na tom firma je. To vám pomůže se rozhodnout:

  • Dbá se na bezpečnost práce a používání ochranných pomůcek?
  • Dodržují se povinné přestávky na jídlo?
  • Dostávají zaměstnanci včas svou výplatu?

I podle těchto informací si můžete udělat obrázek o svém novém pracovišti. Pokud kašlou na bezpečí svých zaměstnanců a nemají na výplaty, je lepší se s takovou firmou rozloučit a jít o dům dál.

Zdraví máte jen jedno. Pracujte ve firmě, kde si vás budou vážit a respektovat vás. Kde dostanete za vykonanou práci peníze v daném termínu.

Jarmila Zechová Syptáková

» Prohlédnout nové nabídky na Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz