Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Ach jo, nevzali vás… Jak se z toho vzpamatovat?

Tipy a články: Ach jo, nevzali vás… Jak se z toho vzpamatovat?

Pořád dokola přemítáte nad tím, kde jste udělali chybu, co jste měli udělat či říct jinak. Připadáte si neschopně. Máme pro vás alespoň trochu dobrou zprávu: chyba vůbec nemusí být na vaší straně!

  • Poslední aktualizace článku: 18. 2. 2020

Koho vlastně hledali?

Možná hledali člověka s jiným typem osobnosti. Dejme tomu, že hledali do kolektivu kliďase, aby jim zklidnil „dravce“. Je jasné, že se jim vy, jako rozený „dravec“, nehodíte do krámu.

Podstatné není ani to, zda jste jako jediný kandidát splňoval všechny požadavky. Většina firem zohledňuje i to, jak zapadnete do týmu, jak se dokáže ztotožnit s firemní kulturou. Ježí se vám chlupy na těle při představě celodenního nošení bílé košile a kravaty? Věřte, že vás dlouho nebude trápit, že dali přednost kandidátovi milujícímu obleky.

Hlavu vzhůru

Jakmile z vás spadne počáteční šok a skleslá nálada z neúspěchu, vrhněte se na další hledání. Využijte toho, že je teď nízká nezaměstnanost a velká nabídka práce. V současnosti máte vysokou šanci novou práci brzy získat.

↑ Chyba vůbec nemusí být na vaší straně!

Co udělat jinak, aby vás příště vzali?

Možná ale tušíte, že neúspěch je alespoň z části daný vaším přístupem, například přehnanou skromností. Neházejte flintu do žita, že se neumíte dobře prodat. I tenhle problém je řešitelný. Máme pro vás pár tipů:

Jak se lépe prezentovat v životopise

  • Doložte své aktivity. Nezapomněli jste v životopise uvést, že navštěvujete odborný kurz, který souvisí s pozicí, na kterou se hlásíte? Napravte to! Tím, že dáte najevo aktivitu, zvýšíte u zaměstnavatele svou atraktivitu. Jazykovou úroveň či jinou odbornost doložte získanými certifikáty. Zaměstnavatelé ocení, když jim ukážete potvrzení od renomovaných škol či nezávislých institucí.
  • Upravte životopis na míru konkrétní firmě. Zaměstnavatel bude mít pocit, že chcete pracovat jen u něj. Nebudete vypadat jako „tapetář“, který rozesílá obecné životopisy na všechny strany. Věřte, že i tahle maličkost vám nakonec může pomoci k novému místu.

» Tipy, jak si upravit životopis na míru pozici

Jak příště uspět na pohovoru

Zdá se vám zbytečně přemýšlet nad otázkou, proč právě vás by měla firma přijmout? Pak vězte, že pro personalistu může být vaše odpověď klíčová. Nacvičte si klidně doma před zrcadlem řeč na téma, jak a čím můžete firmě prospět.

  • Zapracujte na mluveném projevu a vystupování. Až se budete příště představovat při pohovoru, vyměňte leklou ruku za pevný stisk. Nevyhýbejte se očnímu kontaktu, budete působit sebevědoměji.
  • Nepouštějte si pusu na špacír. Stěžovali jste si na minulém pohovoru na předchozí práci? Pomlouvali jste své kolegy? U příštího pohovoru se tomu obloukem vyhněte. Zaměstnavatelé hledají loajální pracovníky. Nikdo nechce být terčem pomluv a pletichaření.

» Nejčastější otázky na pohovoru a co na ně odpovědět

Co ještě vylepšit?

Zamyslete se, na čem byste ještě mohli zapracovat, co by se dalo vylepšit. Když vám nebude chybět odhodlání, chuť a opřete se do hledání aktivně, do nové práce dříve či později vykročíte. Držíme vám palce!

» Najít si novou práci

Jarmila Zechová Syptáková

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz