Proč se hlásíte zrovna k nám do firmy? Kde se vidíte za pět let? Jaké jsou vaše dobré a špatné vlastnosti? Pokud netušíte, co na tyto a další otázky personalistů odpovídat, čtěte dál. Poradíme nejen, kam tyto dotazy skutečně míří, ale hlavně – co patří k vhodným a méně vhodným odpovědím. Potrénujte na pohovor!
- Poslední aktualizace článku: 17. 6. 2020
1. Jaké jsou vaše dobré a špatné vlastnosti?
Uchazeči se ošívají zejména u druhé části otázky. Netuší, nakolik se mají přiznávat ke svým slabostem. Proč se na to personalisté ptají? Zajímá je, zda máte nadhled a jak sami sebe hodnotíte.
- Co na to odpovědět? Jmenujte tři až pět vlastností, z toho jednu „špatnou“. Ideálně něco, co nepatří k až tak závažným prohřeškům a co se snažíte změnit. Například: „Dělá mi trochu problém, když mám mluvit před více lidmi. Snažím se to ale překonávat.“
- Co neodpovídat? „To nevím, nedokážu sám sebe posoudit.“ / „Nemám špatné vlastnosti.“ – Tím dáváte najevo, že se vůbec neznáte nebo máte co skrývat. Také nezmiňujte vlastnosti, které jsou pro jakoukoliv práci vyloženě negativní (lenost, tendence vše odkládat, konfliktní povaha).
- Na co pozor? Vlastnosti nestačí vyjmenovat jako básničku. Ke každé si rozmyslete, jak se projevuje v pracovním životě. Nejspíš se vás na to personalisté i zeptají. („Říkáte, že jste vstřícný k lidem. Jak se to projevovalo v předchozím zaměstnání?“)
↑ Jaké máte dobré vlastnosti? Personalisty zajímá, jak sami sebe hodnotíte.
» Podívejte se, jaké pozice teď firmy nabízejí
2. Proč se hlásíte zrovna k nám?
Zdá se vám tato otázka zbytečná, protože se na ni uchazeč může připravit? Právě to personalisté chtějí. Ocení, když je znát, že jste si o jejich firmě zjistili něco předem. Potřebují odbourat uchazeče, kteří hledají víceméně jakoukoliv práci u jakékoliv firmy. Takoví lidé totiž asi nebudou moc loajální.
- Co odpovědět? Pořádně si pročtěte web firmy, kam míříte na pohovor. Nastudujte si něco o její historii, majitelích, významných zákaznících, výrobcích a službách. Na pohovoru povězte, co je vám osobně na firmě nejsympatičtější.
- Co neodpovídat? „Já nevím, prostě potřebuju sehnat práci.“ / „Tady v regionu moc možností není, tak to zkouším u vás.“
» Pár věcí, které udělejte před pohovorem (a máte ho skoro v kapse)
3. Proč odcházíte z předchozího zaměstnání?
Tato otázka patří k těm záludnějším – podobně jako dotaz na dobré a špatné vlastnosti. Proč se na to personalisté ptají? Chtějí vědět, zda náhodou nemají tu čest s notorickým fluktuantem. Anebo s potížistou, kterého se každá firma ráda zbaví.
- Co odpovědět? Snažte se hovor přetočit spíše na budoucnost než na to, co bylo: „Odcházím, protože mě láká zkusit si zase něco nového. Na pozici, kterou jste vypsali, mohu přinést dostatek zkušeností i nových nápadů.“
- Co neodpovídat? „Šéf si na mě zasedl.“ / „Už se to tam nedalo vydržet, je to fakt hrozná firma.“ – Bývalého zaměstnavatele ani kolegy nikdy nepomlouvejte, nepůsobí to dobře. / „Nelíbilo se jim, jak pracuji.“ – Právě jste si pod sebou podsekli větev.
4. Kde se vidíte za pět let?
Křišťálovou kouli nikdo nemá. Ale přinejmenším tušit, kam člověk v profesním životě směřuje, je fajn. Personalisté jsou zvědaví, jestli máte zdravé ambice, nebo zda je pro vás práce jen činnost, jak si vydělat na jídlo a nájem.
- Co odpovědět? Spojte odpověď na svou budoucnost s firmou, kde právě sedíte na pohovoru. Zamyslete se: pokud byste uspěli, získali toto místo a vydrželi tam pět let, čeho byste mohli/chtěli dosáhnout?
- Co neodpovídat? „Za pět let budu rocková hvězda, zatím zkoušíme v garáži.“ – Pozor, ptají se přece na práci! / „Nevím, to je moc dlouhá doba. Uvidím, co mi život přinese.“ – To zní příliš pasivně.
» Co si personalisté povídají po pohovoru s vámi?
Prace.cz