Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Nejčastější otázky na pohovoru a jak na ně odpovědět

Tipy a články: Nejčastější otázky na pohovoru a jak na ně odpovědět

Kde se vidíte za 5 let? Jaké jsou vaše dobré a špatné vlastnosti? Pokud netušíte, co na tyto a další podobné otázky odpovídat, čtěte dál.

Jaké jsou vaše dobré a špatné vlastnosti?

Uchazeči se ošívají zejména u druhé části otázky. Netuší, nakolik se mají přiznávat ke svým slabostem.

 • Proč se na to ptají? Zajímá je, zda máte sami nad sebou nadhled a jestli je vaše osobnost vyzrálá (samozřejmě přiměřeně věku).
 • Co odpovědět? Vyjmenujte 5 vlastností, z toho jednu „špatnou“. Spíše by však mělo jít o společensky přijatelný nedostatek než vyloženě negativní záležitost související s chováním, lenivostí, nespolehlivostí a podobně.
 • Co neodpovídat?  „Nevím, nedokážu sám sebe posoudit.“ – „Nemám žádné špatné vlastnosti, opravdu.“ Tím dáváte najevo, že se vůbec neznáte.
 • Na co pozor? Vlastnosti nestačí vyjmenovat jako básničku. Ke každé si rozmyslete, jak se projevuje v pracovním prostředí. Nejspíš se vás na to namátkou zeptají. (Jste vstřícný k lidem? A jak se to projevovalo v předchozím zaměstnání?)

Proč se hlásíte zrovna k nám?

Zdá se vám otázka zbytečná, protože se na ni uchazeč může připravit? Právě to ale personalisté chtějí.

 • Proč se na to ptají? Potřebují odbourat uchazeče, kteří hledají víceméně jakoukoliv práci u jakékoliv firmy. Takoví totiž nebudou dvakrát loajální.
 • Co odpovědět? Pořádně si projděte web firmy, kam míříte na pohovor. Nastudujte si něco o její historii, majitelích, významných zákaznících, výrobcích a službách. Na pohovoru povězte, co je vám osobně na firmě nejsympatičtější.
 • Co neodpovídat? „Já nevím, prostě potřebuju práci.“ – „Zkrátka mě zaujala ta pozice, bavilo by mě to.“ – „Tady v regionu moc možností není, tak to zkouším u vás.“

Proč odcházíte z předchozího zaměstnání?

Podobně jako dotaz na dobré a špatné vlastnosti patří tato otázka k těm záludnějším.

 • Proč se na to ptají? Chtějí vědět, zda náhodou nemají tu čest s notorickým fluktuantem, potížistou nebo neschopou.
 • Co odpovědět? Snažte se téma přetočit spíše na to, co vás čeká než na to, co už bylo: „Odcházím, protože mě láká zkusit si zase něco nového a na pozici, kterou jste vypsali, mohu přinést dostatek zkušeností i nových nápadů.“
 • Co neodpovídat? „Kolegové mě neměli rádi/šéf si na mě zasedl.“ Taková odpověď nezní moc dospěle. „Už se to tam nedalo vydržet, je to hrozná firma.“ Bývalého zaměstnavatele nikdy nepomlouvejte. „Nelíbilo se jim, jak pracuji.“ Právě jste si podkopli vlastní židli.

Kde se vidíte za 5 let?

Křišťálovou kouli nikdo nemá. Ale přinejmenším tušit, kam člověk v životě směřuje, je fajn.

 • Proč se na to ptají? Jsou zvědaví, zda máte profesní ambice, cíle a sny nebo zda jste spíše typ „kam mě posadíte, tam zůstanu do doby, než mě posadíte zase jinam.“
 • Co odpovědět? Spojte odpověď na budoucnost s firmou, u které právě sedíte na pohovoru. Zamyslete se: pokud byste uspěli, získali toto místo a vydrželi na něm 5 let, čeho byste v daném podniku chtěli dosáhnout?
 • Co neodpovídat? „Za 5 let budu frontmanem světové rockové kapely, zatím pilně zkoušíme v garáži.“ Pozor, ptají se vás přece na práci! „Nevím, to je moc dlouhá doba. Uvidím, co mi život přinese.“ To zní příliš pasivně.

Prace.cz

Kam dál?

Jak se připravit na pohovor?

O kolik si říct na pohovoru?

5 věcí, které neříkat na pracovním pohovoru

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz