Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Blíží se konec roku. Ideální čas říct si o zvýšení platu

Tipy a články: Blíží se konec roku. Ideální čas říct si o zvýšení platu

Řada zaměstnanců uvažuje tak, že si o vyšší plat požádají až po blížících se svátcích. Nový rok, nový začátek, a to se rovná „nový plat“, myslí si. Jenže vhodnější chvíle je spíš ke konci roku, kdy je čas vyhodnotit uplynulé období a navíc firmy už plánují rozpočty. Vyjednat si vyšší mzdu ovšem nemusí být jednoduché. Chce to určitou taktiku. Máme pár tipů, jak na to.

 

Připravte si argumenty

Chcete-li při vyjednávání uspět, musíte mít něco v rukávu. Argumenty, kterými „protistranu“ přesvědčíte, že si vyšší odměnu nejen zasloužíte, ale bude to zároveň určitá investice pro firmu do budoucna. Pokud jde o dosavadní výsledky, je potřeba se zamyslet a sesumírovat si všechny záslužné „činy“, které si můžete v poslední době připsat. Ideální je, pokud je můžete doložit čísly. Jsou to věci jako:

  • větší objem práce,
  • větší zodpovědnost,
  • přispění ke zvýšení produktivity či efektivity práce,
  • zvýšení vlastní kvalifikace,
  • podíl na zaškolování spolupracovníků.

K důvodům z minulosti zkuste připojit i určité přísliby do budoucnosti. Dejte najevo, že jste připraveni alespoň některé ze zmíněných oblastí dále rozvíjet. Snažte se být konkrétní. Například zvýšíte svůj podíl na zaškolování nováčků nebo se pokusíte zefektivnit některou složku vaší práce, v níž vidíte rezervy, případně prošťouchnete nějaký ne zcela fungující proces ve firmě…

Připravte si částku

Obecně se doporučuje požádat o nárůst mzdy o 5 až 10 %. K většímu navýšení je taktické sáhnout zejména, pokud povyšujete nebo dostanete výrazně více zodpovědnosti. Nicméně než půjdete na schůzku se šéfem, vyplatí se také vědět, kolik dostávají lidé na vaší pozici a s vaší praxí v regionu. Netahejte informace z kolegů. Lepší je podívat se například na nabídky stejné práce se zveřejněným platem na našem serveru, případně využít bezplatné srovnání mezd na platy.cz. Budete tak mít lepší představu o platové hladině, což vám dodá jistotu, že váš požadavek není zbytečně přestřelený a při vyjednání se budete cítit “silnější v kramflecích”. Nestavte však na porovnání svého platu se sumou, kterou jste průzkumem zjistili, svoji argumentaci. Jejím jádrem by vždy měl být váš přínos pro zaměstnavatele, tedy viz předchozí bod.

Připravte si půdu

Chcete-li jednat o tak zásadní věci, jako jsou peníze, nechytejte šéfa mezi dveřmi. Nejlepší je domluvit si s ním schůzku předem a upozornit ho, aby si na ní vyčlenil dostatek času, tedy že to není záležitost na pět minut. Navrhněte mu ideálně termín v době, kdy nemá tolik práce a bývá v dobrém rozmaru.

Připravte se naslouchat

Vyšetřete si pro schůzku také dostatek trpělivosti a otevřenosti. Dejte nadřízenému prostor, aby mohl vyjádřit svůj názor. Je pro vás důležité vědět, jak vnímá vaše výkony. Jeho názory neberte na lehkou váhu. Ani v sobě a už vůbec ne navenek. Naopak. Dejte mu najevo, že vám na jeho pohledu záleží. Zkrátka naslouchejte. Jednak si ho tím nakloníte, jednak můžete podle jeho argumentů upravit ty svoje. Použijte obraty, kterými vyjádříte své pochopení. To vůbec neznamená, že se přidáte „na jeho stranu“ a opustíte svoji argumentační linii. Na jeho námitku, že se mu těžko podaří zvýšení vašeho platu prosadit, protože doba je nejistá, můžete třeba říct:

„Chápu, že to není pro firmu a pro její vedení snadné, vidím, jak se situace den ze dne mění, ale o to víc bude potřeba, abychom všichni napnuli svoje síly. Já už v minulosti prokázal(a), že to dokážu, když jsem bral/a víc směn v době karantény ostatních, a rád/a to udělám znovu, bude-li to potřeba. Věřím, že jste si toho vědom/a, vždyť víte, jak to tady v době největší krize vypadalo, proto žádám o zvýšení platu vás, a mám důvěru v to, že dokážete přesvědčit i vedení.“

Připravte se nesklouznout k vydírání či výčitkám

Výše nastíněnou argumentací vyjádříte pochopení pro situaci, v jaké se firma nachází, zároveň obhájíte své stanovisko a nakonec učiníte z nadřízeného tak trochu spojence pro svoji věc. Můžete ještě připojit informaci o tom, že firmu a její fungování dobře znáte a už proto byste pro ni rádi pracovali i dál. Můžete tak naznačit, že by byla pro firmu ztráta, kdyby o vás přišla.

Neuchylujte se ale k vydírání odchodem. Leda že máte kam jít a váš stávající plat je opravdu hodně pod vašimi představami, takže případný odchod je stejně dřív nebo později nevyhnutelný. Nepoužívejte ani výčitky a spílání nad nespravedlností světa, vystříhejte se i argumentací rodinnou situací – chci se ženit, čekáme rodinu, koupili jsme právě byt a potřebujeme na splátky. To nikoho nepřesvědčí.

Připravte si plán B

Zkusili jste si požádat o zvýšení, ale nevyšlo to? I to se může stát. V tom případě mějte záložní plán – předem si zamyslete, jaký benefit byste uvítali místo toho. Méně nočních? Častější práce na úseku, kde vás to víc baví? Školení, díky němuž si zvýšíte kvalifikaci? Zároveň zjistěte, proč nemůžete dostat přidáno a zkuste se s nadřízeným domluvit, co udělat, aby to příště vyšlo. Nemělo by zůstat u obecných frází a vágních příslibů, ale měly by padnout jasné cíle, které když splníte, bude následovat zvýšení mzdy.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz