Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Bojím se, že mi to nepůjde a další důvody, které lidem brání změnit práci

Tipy a články: Bojím se, že mi to nepůjde a další důvody, které lidem brání změnit práci

Jednou za čas všichni dospějeme k rozhodnutí změnit práci. Důvodem může být stereotyp, dlouhé dojíždění nebo špatné vztahy s kolegy. V každém případě se takový krok nedělá snadno. Ke slovu se dostanou i obavy a vymýšlení důvodů, proč je lepší nechat vše při starém. Následující věty vám možná budou trochu povědomé.

8. 10. 2019

„Jsem tu roky a znám to tu. Sice mě spousta věcí štve, ale alespoň se v nich orientuju.“

Změna práce je v pravém slova smyslu krokem do neznáma. Přicházíte do nového prostředí, kde panují jiné zvyky a vztahy než v předchozím zaměstnání. Nováček v tom kolikrát pěkně plave. Spousta lidí se bojí udělat změnu právě z tohoto důvodu. Nechce se jim opouštět „dobyté teritorium“ a odejít někam, kde to neznají.

Tento pocit je ale pouze dočasný. Tím hlavním, co nejistotu rozpouští, jsou lidi. Jakmile se s novými kolegy trochu spřátelíte, firma ztratí punc anonymity.

Je tedy normální, když se někdo při nástupu do nové práce cítí nesvůj. Co však v pořádku není, je rezignovat na problémy v nevyhovujícím zaměstnání a zkoušet si na ně „raději“ zvyknout. Žít v něčem, v čem nechci a zároveň být spokojený − to prostě nejde dohromady.

» Podívejte se, jaké pozice teď firmy nabízejí

„Budu začínat zase od nuly. Nikdo tam na mě není zvědavý.“

Není pravda, že začínáte od nuly. Profesně už máte leccos za sebou, přinášíte konkrétní znalosti a dovednosti. Nový zaměstnavatel to dobře ví – právě proto si vás přece vybral.

A kolegové že na vás nebudou zvědaví? V dnešní době, kdy firmám chybí lidi, to tedy zrovna neplatí. Naopak budou rádi, protože jim konečně dorazil parťák, který převezme část práce.

Je ale pravda, že v nové práci bude vždycky potřeba naučit se něco nového. Bez ohledu na to, zda jste elektrikář krátce po vyučení nebo mistr po dvaceti letech praxe. Všechny obory procházejí vývojem a lidé se na to musí postupně adaptovat. Pokud má někdo pocit, že už umí všechno, ve skutečnosti mu ujel vlak.

„Bojím se, že mi to nepůjde a budu změny litovat.“

„A běda vám, jestli mi to nepůjde! Běda vám!“ hrozí ve filmu Marečku, podejte mi pero otec v podání Jiřího Sováka, když se chystá nastoupit do večerní školy.

Bylo by hezké, kdyby nám někdo dokázal říct: „Tohle je správný krok, ten určitě udělej.“ Nebo: „Ne, do tohohle se raději nepouštěj.“ Jsou situace, kdy správnou odpověď dopředu nikdo nezná. A neznáme ji ani my, dokud se do dané situace nedostaneme.

Při hledání práce se však dá toto riziko částečně minimalizovat. Věnujte výběru firmy patřičnou pozornost:

  • Snažte se společnost poznat ještě před nástupem. Na webu Atmoskop.cz si přečtěte názory a hodnocení skutečných zaměstnanců.
  • Přímo na pohovoru personalistovi položte několik dobře mířených otázek, které odkryjí zákulisí dané práce.
  • Před podpisem smlouvy zvažte zásadní věci, jako je délka dojíždění, náplň práce a firemní kultura. Zvlášť, když se rozhodujete mezi dvěma srovnatelnými nabídkami.

Doufáme, že jsme vám článkem dodali trochu odvahy. Podobnými obavami se totiž trápí hodně lidí. Změna práce je náročný krok, který ovlivní náš život na dlouhou dobu. Jenže zrovna tak náš život ovlivní, když ze strachu zůstaneme v práci, která nám nesedí.

» Podívejte se, jaké pozice teď firmy nabízejí

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz