Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Chcete vědět, jak si platově stojíte vůči ostatním na stejné pozici? Tady jsou tipy, jak to zjistit

Tipy a články: Chcete vědět, jak si platově stojíte vůči ostatním na stejné pozici? Tady jsou tipy, jak to zjistit

Možná, že děláte dlouho to samé a už nějaký čas jste nedostali přidáno. Nezačali jste s výší vašeho platu zaostávat? Ale kde si to ověřit? Nebo se o místo teprve ucházíte a potřebovali byste vědět, o jakou mzdu si říct. V obou případech pro vás máme tipy, kde a jak to zjistit. 

Srovnejte se s ostatními z oboru

Díky našemu serveru (klikněte na Poradna a záložku Porovnejte si plat) si můžete anonymně porovnat svoji stávající mzdu podle profese, regionu a také třeba dosavadní praxe. Je potřeba vyplnit krátký dotazník, do něhož zadáváte třeba i pohlaví nebo velikost firmy, v níž pracujete. Trvá to jen pár minut a výsledkem je zjištění, jestli jste nad nebo pod (a o kolik) výší mezd obvyklé na srovnatelné pozici s tou vaší.

Jde to, i když měníte místo

Podobně můžete porovnávání platů využít i v případě, že se na nějaké místo teprve hlásíte a nevíte, jaká odměna by byla adekvátní. Pokud je plat nebo jeho rozpětí uvedené v inzerátu, máte se při porovnávání čeho chytit. Jestliže tam není, zkuste mzdu odhadnout. Třeba se ukáže, že byste se drželi zbytečně při zdi, v horším případě naopak.

Kolik bere ředitel i skladník

Dalším zdrojem, kde lze zjistit výši platu na konkrétních pozicích, jsou stránky Informačního systému o průměrném výdělku. Tento web zveřejňuje údaje o platech v jednotlivých oborech čtvrtletně i za celý rok. Ten uplynulý už je dostupný a může být pro vás vodítkem.

Když otevřete záložku Výsledky šetření a odtud budete pokračovat na záložku Archiv, objeví se jednotlivé roky včetně záložky aktuální, kde je 3. čtvrtletí 2021.  Najdete tu statistiky nejen za celou Českou republiku, ale i po jednotlivých regionech. V tabulkách uvidíte průměrné hrubé mzdy u stovek profesí od řídících pozic po řemeslníky a pomocné pracovníky v nejrůznějších odvětvích. Na lokalitě, ve které pracujete, poměrně hodně záleží. Platy se liší podle regionů o tisíce korun.

Plat není všechno

Vždy, když si budete na výše uvedených zdrojích hledat průměrné odměny, mějte na paměti, že všechny částky jsou pouze orientační. Nikdo nemá povinnost vás za ně zaměstnat. Jestliže vám firma nabízí méně, je na vás, jestli na to přistoupíte. Výše platu není všechno. Zvažujte také stabilitu společnosti, vyhlídky na povýšení nebo firemní benefity, jako jsou dny volna navíc nebo příspěvek na dovolenou.

Chtěli byste vyšší mzdu? Zkuste si najít lépe placené místo na prace.cz.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz