Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Co dělat, když chce zaměstnavatel reference? Využít toho

Tipy a články: Co dělat, když chce zaměstnavatel reference? Využít toho

Může se stát, že pošlete do firmy životopis a náborář vám zavolá s žádostí o referenční kontakty. Myslí tím spojení na vaše bývalé kolegy, kteří by mohli říct něco o tom, jací jste pracanti. Jak v takové situaci postupovat? A co všechno může potenciálního zaměstnavatele zajímat?

Někteří lidé píší referenční kontakty rovnou do životopisu. Obvykle přímo k pozicím, které uvedli ve své pracovní historii. Takový přístup svědčí o velké otevřenosti a také připravenosti kandidáta. Ten dává najevo, že si kdokoliv může informace uvedené v jeho CV ověřit a zjistit si k jeho pracovní minulosti další podrobnosti.

Na druhou stranu člověk nikdy neví, komu se dostane jeho životopis do ruky a kontaktní informace jsou dost citlivé údaje. Proto doporučujeme mít kontakty připravené, ale rovnou do CV je neuvádět. V každém případě si vždy vyžádejte souhlas toho, jehož údaje poskytujete!

Na koho dát kontakt?

 Ve vlastním zájmu je dobré zhruba vědět, co asi bude dotyčný volajícímu říkat. Nejde o to někomu předepisovat, co má odpovídat. Ostatně přílišné vychvalování by bylo podezřelé a nepůsobilo by upřímně. Na druhou stranu byste byli sami proti sobě, pokud byste poskytli kontakt na někoho, s kým jste v minulém zaměstnání zrovna nevycházeli nebo byli vyloženě v konfliktu. Takoví lidé vám dobrou službu nejspíš neprokážou.

Naopak kolegové a zejména nadřízení, s nimiž se vám dobře spolupracovalo a víte, že tento pocit byl vzájemný, vás mohou upřímně vykreslit v tom nejlepším světle. Určitě najdete takových lidí několik. Požádejte je o laskavost.

Nicméně nebudou-li chtít, nenuťte je a nelamte nad nimi hůl. Nikdy také nedávejte „falešné“ kontakty třeba na své přátele a známé, kteří jsou ochotni vás vychválit, ale nikdy s vámi nepracovali. Pravda vyjde najevo a vaše důvěryhodnost bude v troskách.

Co mohou personalisté například zjišťovat?

  • Jestli souhlasí doba zaměstnání, pozice a náplň práce, kterou kandidát uvedl, že zastával.
  • Jaký byl jeho přístup k práci, zda si dokázal třeba poradit v nestandardních situacích nebo pracovat týmově.
  • Jestli byl schopen plnit zadané úkoly a dosahovat plánovaných výsledků.
  • Jak se choval ke kolegům, jestli s nimi dobře vycházel.
  • Proč a za jakých okolností z firmy odešel.

TIP: Pokud jde o poskytování referencí, hodí se vědět, že podle zákona má povinnost poskytnout referenční dopis zaměstnavatel, pokud je o něj bývalým zaměstnancem požádán, a to do 15 dnů.

Kdo je připraven, nebývá zaskočen

Jak už bylo řečeno, není potřeba psát referenční kontakty přímo do CV, ale mít je nachystané není od věci. Pokud si je vyžádá někdo z firmy, v níž se ucházíte o místo, můžete pružně reagovat. A jestli připraveni nejste, řekněte popravdě, že kontakty se pokusíte dodat, ale bude to nejspíš nějaký ten den trvat.

Buďte zkrátka upřímní. To platí i v případě, že jste z některého zaměstnání neodešli v dobrém a není tam nikdo, na koho byste mohli kontakt poskytnout. Vysvětlete tuto situaci náboráři a dejte mu kontakty na lidi z jiných svých bývalých působišť. Pořád je to lepší než mlžit.

Pamatujte však, že máte na výběr. Poskytovat referenční kontakty není povinnost, můžete to odmítnout. Samozřejmě se značným rizikem, že budete z náboru vyřazeni. Je na každém, jestli mu shánění a domlouvání kontaktů na bývalé kolegy stojí za to. Vezměte však v úvahu, že pokud už chce personalista referenční kontakty, líbili jste se mu a pravděpodobně jste mezi finalisty. V opačném případě by nikdo neztrácel čas obvoláváním vašich bývalých spolupracovníků.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz