Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Co dělat, když na vás ostatní přehazují stále víc práce

Tipy a články: Co dělat, když na vás ostatní přehazují stále víc práce

Situace, kdy na nás kolegové nebo šéf hází svoji práci, je nepříjemná a bývá obtížné na ni reagovat. Ukážeme, co lze udělat, aby člověk nespadl do škatulky „neochotný kolega, který s ničím nepomůže“, ale zároveň aby ostatní nezneužívali jeho dobroty.

Manipulativní fráze

Kolega za vámi přišel už poněkolikáté a snaží se na vás přesunout práci, kterou se mu nechce dělat. Nejčastěji na to jde pomocí několika osvědčených frází, u kterých je potřeba zbystřit:

„Ty se v tom vyznáš.“

Tímto argumentem kolega říká, že se mu nechce učit něco nového. A chce využít toho, že vy to umíte. Ve špatně fungující firmě se vám tak některé dovednosti mohou vymstít, protože na vás padá stále víc práce, kterou ale nedostanete zaplacenou.

„Všichni na tebe spoléháme, je to na tobě.“

Tímto mazáním medu kolem pusy chtějí dotyční docílit toho, abyste zůstali v práci přesčas a vzali si úkol na sebe. V dobře fungující společnosti by však úkoly neměly ležet na bedrech jednotlivců.

„Bude to jen na chviličku, za 10 minut máš hotovo.“

Málokdy je to práce na 10 minut. Většinou to říká někdo, kdo vůbec netuší, co daná práce obnáší. Zlehčováním vás chce přesvědčit, abyste ji bez váhání přijali. Pokud kývnete, počítejte s tím, že vám činnost zabere v lepším případě dvakrát tolik času, v tom horším klidně i několik hodin.

Jak z toho vybruslit

Je v pořádku, když člověk občas vyjde kolegovi vstříc. Taková ochota by ale měla být vzájemná. Jestliže dneska pomůžete kolegovi vy, jindy by to mělo být naopak. A nic se nemá přehánět. Pokud žádostí o výpomoc přibývá, hrozí, že se z nich stane pravidlo, ze kterého se bude špatně vycouvávat.

Až za vámi tedy spolupracovník přijde příště a bude na vás chtít zase něco hodit, buďte asertivní. Odmítnout je legitimní, každý máme svou práci. Je několik možností, jak to udělat:

  • Můžete říct prostě něco ve smyslu: „Mám moc práce, nestihám ani to svoje, promiň.“
  • Pokud je to na vás příliš odmítavé, nabídněte žadateli pomocnou ruku a podívejte se na úkol společně. Vysvětlete mu, jak na to. Kolega si nebude připadat odmítnutý a i vy budete mít dobrý pocit z toho, že jste mu pomohli, i když možná ne tak, jak čekal.
  • Časově méně náročná varianta je říct mu, ať se tím zkusí prokousat sám, a kdyby se na něčem zaseknul a nevěděl si rady, rádi mu pomůžete.
  • Jestliže se situace opakuje i po tom, co jste někomu s určitou  činností v minulosti pomáhali, můžete mu doporučit, aby se domluvil se šéfem a nechal se v ní zaškolit.

Šéfa nelze jen tak odmítnout

Kromě kolegů se na vás s prosbou o pomoc může obrátit i váš nadřízený. Pokud se jedná tu a tam o drobnou laskavost, která vám nezabere moc času, vyjděte mu vstříc. Je dobré být se šéfem za dobře.

Jestliže však práce navíc od něj přibývá, ozvěte se. Zkuste si vyjednat víc peněz nebo se domluvit na přeorganizování práce.  Na jedné straně vám přece přibývá, takže by měla na straně druhé ubýt.

A jestli by danou práci mohl dělat i někdo další, navrhněte nadřízenému sami, ať pošle dotyčného člověka na školení, nebo se nabídněte, že ho zaučíte alespoň vy.

Všechno má své meze

Je lepší vyjádřit snahu věci řešit než úkoly ihned odmítat. Může však nastat situace, kdy po vás bude chtít šéf časově náročnou práci, ale vy zrovna nebudete stíhat cokoli navíc. V tomto případě je odmítnutí s omluvou oprávněné. Pokud jste mu dříve s něčím ochotně pomohli, šéf by měl vědět, že se z vaší strany nejedná o nechuť dělat cokoliv navíc, ale opravdu nevíte, kam dřív skočit.

Máme nepřeberné množství nabídek práce. Přesvědčte se sami!

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz