Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Co dělat, když vám odmítají dát mzdu, jakou chcete

Tipy a články: Co dělat, když vám odmítají dát mzdu, jakou chcete

Jakmile na pohovoru dojde na vyjednávání o mzdě, lidé obvykle pocítí knedlík v krku. Částka, na které se dohodnou, ovlivní jejich život na dlouhou dobu. A samozřejmě, že nikomu není jedno, jestli bude brát o dva tisíce víc nebo míň… Jenže co dělat, když jste na pohovoru vyslovili požadovanou částku, ale personalista nesouhlasně zavrtěl hlavou?

  • Poslední aktualizace článku: 9. 9. 2020

Takže: kolik chcete?

Všichni bychom chtěli brát milion měsíčně a k tomu mít služební auto a stravenky. Jenže víme, že výše mzdy se odvíjí od délky praxe, regionu i zvyklostí v konkrétní firmě. Jinak se vyjednává člověku, který je půl roku nezaměstnaný a jinak někomu, kdo práci má a spíše se jen poohlíží po něčem lepším. Částka, která z vašich úst zazní, by nicméně měla odpovídat realitě.

Tip Prace.cz: Nechte si zobrazit aktuální nabídky. U spousty inzerátů uvidíte nabízenou mzdu nebo alespoň její rozmezí. I to je dobré vodítko.

Řekněte konkrétní částku

Lidé jsou někdy zklamaní, že si nevyjednali dost peněz. Jenže možná od nich personalista neslyšel konkrétní částku. Pokud chcete získat výplatu odpovídající vašim představám, neříkejte věty jako:

  • „Chtěl/a bych brát 15 až 20 tisíc měsíčně.“ Hrozí, že personalista nabídne tu nejnižší možnou hranici. Pokud je pro vás ještě přijatelná, proč by vás zbytečně rozmazloval?
  • „Dejte mi tolik, kolik lidem na této pozici obvykle platíte.“ Tím vlastně říkáte, že budete klidně pracovat za jakkoliv nízkou mzdu.

Na pohovoru tedy povězte konkrétní částku: „Chtěl/a bych mít 20 000 korun měsíčně.“ Pokud mluvíte o mzdě, uvádějte vždy částku v hrubém (před zdaněním). Abyste dopředu věděli, kolik získáte čistého, pomůže vám tato kalkulačka.

↑ Když vyjednáváte o mzdě, je lepší říct konkrétní částku než rozmezí.

Problém: co když nechtějí dát tolik?

Ačkoliv jste si svou částku stanovili reálně, nemusíte hned uspět. Personalista zakroutí hlavou a řekne například: „Dvacet tisíc vám dát nemůžeme. Nabízíme osmnáct tisíc.“ Tady je pár nápadů, jak se s tím vypořádat:

1. Řekněte jim, co už o mzdách víte

Pokud jste nepodcenili první bod tohoto článku, pravděpodobně jste svůj mzdový požadavek nestřelili jen tak od boku. V klidu tedy personalistovi řekněte: „Díval/a jsem se i na nabídky konkurence a na té samé pozici v našem regionu nabízejí skutečně kolem dvaceti tisíc korun. Připadá mi to jako odpovídající částka.“

2. Zeptejte se, proč vám chtějí dát méně

Pokud si odpustíte naštvaný nebo ublížený tón, tak na takové otázce skutečně nic není. Třeba má firma opravdu důvod, proč vám momentálně nemůže dát tolik. Nebo je to u ní tak, že sice nabízí nižší mzdy, ale o to zajímavější benefity. Nechte si od personalisty nejprve vysvětlit, o co jde. Teprve pak můžete na jeho nabídku reagovat.

3. Zajímejte se, jestli vám plat po zkušebce zvýší

V praxi to bývá docela časté. První tři měsíce berete méně, ale pokud se osvědčíte, hned po zkušební době vám mzdu zvednou. Pokud se na tom na pohovoru domluvíte, ohlídejte si, aby to bylo uvedeno i v pracovní smlouvě.

» 7 tipů, jak zazářit ve zkušební době

4. Představte si, co nižší výplata reálně znamená

Osmnáct tisíc měsíčně místo dvaceti – co si budeme povídat, je to citelný rozdíl. Zamyslete se, co takový pokles znamená pro rodinný rozpočet. Je nabídka personalisty blízko částce, která ohrožuje hladké placení nájmu, účtů, jídla a podobně? Jsou regiony, kde si lidé nemohou „vyskakovat“ a jsou rádi, když najdou práci i za nižší mzdu. Pokud si však myslíte, že si zasloužíte víc nebo máte na výběr, nekývejte na nižší nabídku okamžitě. Třeba jen proto, že jste nervózní a nesnášíte handlování.

5. Poděkujte personalistovi za nabídku

Možná na první pohled nezní úplně logicky děkovat za něco, co není podle vašich představ. Pokud však zůstanete slušní a ukážete ochotu hledat řešení, máte mnohem lepší pozici si vyhovující mzdu nakonec vyjednat. Berte to tak, že vy jste řekli svůj návrh a personalista zase svůj. Teď budete společně hledat částku, která vyhovuje oběma.

» Podívejte se na aktuální nabídky práce

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz