Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Co je dobré si pohlídat při podpisu smlouvy

Tipy a články: Co je dobré si pohlídat při podpisu smlouvy

„Dnes jsem nastoupila ke kamarádce do práce. Papíry prý vyřešíme, až bude víc času.“ Pokud jste vzali práci na základě ústní domluvy, může se vám tato lehkovážnost vymstít v podobě hádek o pracovní náplň nebo nejasností ohledně místa výkonu práce. Pracovní smlouva je důležitý dokument a není radno ho podceňovat. Co nejdůležitějšího si musíte pohlídat? 

Pracovní smlouva jen v písemné podobě

Seriózní zaměstnavatel by s vámi měl probrat podrobnější podmínky spolupráce a seznámit vás se zněním pracovní smlouvy.  Pokud to neudělá, pozorně si ji projděte sami. V případě nejasností si vše se svým budoucím zaměstnavatelem ujasněte. Teprve poté smlouvu podepište. Jako u jiných smluv i tady platí heslo: Co je psáno, to je dáno.

Platnou se smlouva stává, až když je podepsaná zaměstnavatelem i vámi. V ideálním případě byste měli text smlouvy dostat ještě před nástupem do práce, abyste  si mohli vše v klidu prostudovat. Pokud dojde k podpisu v den nástupu, smlouva by měla být podepsaná před začátkem pracovní doby.

Nejdůležitější body pracovní smlouvy:

  • Identifikační údaje zaměstnavatele a osobní údaje zaměstnance: jméno a příjmení, bydliště, případně rok narození
  • Den nástupu do zaměstnání

Pohlídejte si, aby údaje odpovídaly skutečnosti. Důležité je, aby data navazovala, třeba když přicházíte od jednoho zaměstnavatele ke druhému. Pokud jste ve staré práci skončili v pátek 31. července a do nové nastupujete ve středu 1. září, dny „nezaměstnání“ byste měli nahlásit na úřad práce, jinak vám budou chybět v odpracované době na důchod.

  • Druh práce

Ideální je, když bude ve smlouvě podrobně popsáno, jakou práci budete dělat. Sníží se tím riziko, že po vás zaměstnavatel bude chtít něco nad rámec vašich povinností, a předejde se tak případným hádkám ohledně toho, co je nebo není vaše práce.

  • Místo výkonu práce

Nejlépe uvedená adresa vašeho pracoviště. Když budete mít ve smlouvě napsané konkrétní místo, zaměstnavatel vás bez vašeho souhlasu nemůže poslat na práci jinam. Pokud by bylo ve smlouvě uvedeno místo práce Česká republika, zaměstnavatel by vás mohl přeřadit na pobočku kdekoliv v rámci republiky.

Lhůty ve smlouvě

Máte ve smlouvě uvedené konkrétní datum ukončení pracovního poměru? Jde o poměr na dobu určitou, který je možno sjednat nejdéle na 3 roky, a zaměstnavatel vám ho může ještě maximálně dvakrát prodloužit, tedy dohromady třikrát. Pak už musí zaměstnanec dostat smlouvu na dobu neurčitou, pokud ho chce firma znovu zaměstnat.

Chce si vás zaměstnavatel prověřit ve zkušební době? Tato podmínka může být součástí  pracovní smlouvy.  Zkušební doba může trvat maximálně tři měsíce po sobě jdoucí ode dne vzniku pracovního poměru, u manažerů nejdéle šest měsíců. Zkušební dobu je možné sjednat nejpozději v den nástupu do práce nebo v den jmenování na pracovní místo vedoucího zaměstnance.

Výše mzdy v pracovní smlouvě není povinná, stačí mzdový výměr. Ten však může zaměstnavatel jednostranně změnit a snížit mzdu. Proto je pro zaměstnance výhodnější, když bude mít mzdu uvedenou přímo ve smlouvě.

Nenašli jste v pracovní smlouvě ani slůvko o dovolených, rozvržení pracovní doby či způsobu vyplácení mzdy? Tyto údaje nemusí být uvedené v pracovní smlouvě, ale je dobré domluvit se na nich předem. Tyto a další nezbytné informace o právech a povinnostech vám musí zaměstnavatel sdělit písemně nejpozději do jednoho měsíce od vzniku pracovního poměru.

Mít podepsanou pracovní smlouvu je důležité i kvůli kontrolám práce na černo.  V případě potřeby se kdykoliv prokážete platnou pracovní smlouvou. Platně uzavřená pracovní smlouva slouží nejen k legalizaci pracovního poměru, ale i k ochraně vašich práv.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz