Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Co všechno se změní, když se stanete šéfem svých kolegů

Tipy a články: Co všechno se změní, když se stanete šéfem svých kolegů

Stát se vedoucím svých kolegů není jednoduché. Vztah nadřízenosti a podřízenosti se ve vašich vzájemných vztazích projeví, i když si myslíte, že všechno zůstane při starém. Najednou budete odpovídat za výsledek celého týmu, rozhodovat o platových podmínkách, dělat nepopulární opatření. Čím dříve si připustíte, že vztahy budou jiné, tím dříve máte šanci dobře se vyrovnat se svou novou rolí.  

Musíte se změnit?

Částečně ano. Je potřeba přijmout zodpovědnost, kterou vám povýšení přineslo. Lidé za vámi budou chodit pro radu, budou potřebovat vyřešení problémů, budou čekat, že se za ně postavíte, když se stane malér. Od toho tu nyní jste. Není potřeba, aby se z vás přes noc stal povýšený šéf, který rozdává jen příkazy a zákazy.

Respekt nezískáte tím, že budete vyžadovat, aby vám bývalí kolegové začali najednou vykat nebo vařit kafe. Nejlíp vám to půjde s přirozenou autoritou, když budete přátelští, ale důslední. Ze začátku moc nekritizujte. Všechno staré šmahem odsoudit by vám přineslo minusové body u kolegů.

Aby podřízení lépe přijali novoty související se změnou ve vedení, zkuste si je získat na svou stranu nejprve pochvalou a vyzdvihnutím toho, co funguje. Teprve potom, krok za krokem, začněte věci měnit k obrazu svému. Vysvětlete, proč to či ono měníte a jaký od toho očekáváte výsledek.

Máte poslední slovo

Odpovědnost za práci celého týmu leží na vašich bedrech. To však neznamená, že musíte rozhodovat úplně o každé prkotině. Naučte se přenechávat lidem zodpovědnost, nechejte jim volný prostor a chtějte znát jejich názory. Kolegové si vás budou za vaši důvěru více vážit a bude je to motivovat k lepším výkonům.

Nikde není psané, že podřízený nemůže vymyslet lepší řešení než vy. Je ale na vás, abyste rozhodli. Vy máte poslední slovo. Úkolem vedoucího je, aby vše fungovalo jako po másle a tým měl dobré výsledky.

Chování podřízených bude jiné

Před povýšením jste si každou nejasnost s kolegou hned vyjasnili a byl klid. V pozici šéfa už to tak být nemusí. Výtku od šéfa berou zaměstnanci jinak. Musíte proto více zvažovat, jak sdělovat nepříjemné informace, abyste se někoho nedotkli. Chování kolegů se změní většinou víc, než očekáváte. Ti, které jste považovali za dobré kamarády, si mohou začít držet větší odstup, jiní mohou být podlézaví.

Lze tomu však předejít otevřenou komunikací a hned na začátku si se všemi ujasnit, co od spolupráce očekáváte. Dejte každému najevo, že je v týmu důležitý a že ho potřebujete. Nastolte přehledná pravidla, která budou platit jak pro vás, tak pro ostatní. Později by se vám totiž zaváděla jen velmi ztěžka. Jasně vymezte kompetence. Když to neuděláte, může se stát, že si na vedoucí budou hrát i někteří vaši podřízení, což povede k častým konfliktům a rozklížení celého týmu.

Buďte součástí týmu

Dobrý vedoucí se pozná podle toho, že zná dobře svoje lidi. Ví, co na každého platí, co kdo potřebuje, jak koho motivovat. Nejlépe své kolegy poznáte, když se s nimi budete setkávat, povídat si s nimi. Nejen o pracovních věcech, ale i těch soukromých. Pokud jste dříve chodili celá parta z práce na pivo nebo se scházeli v tělocvičně, není důvod, abyste s tím v nové funkci přestali.

Povýšení je vždy velká změna. Respekt podřízených si získáte svým profesionálním a férovým chováním. Zůstaňte stát na zemi, buďte pokorní, a pokud můžete, učte se od služebně starších kolegů. Jakmile zjistíte, že s vámi všichni táhnou za jeden provaz, budete vědět, že jste v nové funkci obstáli.

Nové příležitosti a nové pozice včetně vedoucích na vás čekají na Prace.cz.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz