Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Dovolené skončily, je čas šlápnout při hledání práce na plyn. Jak si nábor užít?

Tipy a články: Dovolené skončily, je čas šlápnout při hledání práce na plyn. Jak si nábor užít?

Léto je pryč a před vámi je jeden zásadní úkol – najít si práci. Ať už jste o ni před časem přišli (a udělali jste si o prázdninách volno), nebo jste v té stávající nespokojeni a chcete změnu, začněte intenzivně hledat. Zrovna teď je pro to velmi příznivá doba. Počet inzerátů je vyšší než před pandemií a spousta firem hledá v září posily.

Loni na jaře zažil trh práce otřes. Některé firmy propouštěly, jiné rovnou krachovaly, další musely zastavit svoji činnost. Ty časy jsou ale pryč. Pracovní trh je dnes v takové kondici, že je počet pracovních nabídek dokonce vyšší, než v roce 2019, tedy než vypukla pandemie.

V září také firmy tvoří plány na další pololetí a z toho vyplývá potřeba nových posil, takže počet inzerátů každoročně v září o něco stoupá. Personalisté i šéfové se zároveň vracejí definitivně z dovolené, proto bývá nábor pružnější a pravděpodobně dostanete odpověď rychleji než v létě. Není tedy důvod shánění místa odkládat. Zvlášť, když si uvědomíte, že hledání práce nemusí být jen stresující záležitost, ale že si ho lze za jistého nastavení mysli užít.

Není to nutné zlo

Spousta lidí si myslí, že hledat si práci je poněkud otravný proces, při kterém uchazeč musí čelit řadě nepříjemných dotazů. Záleží ale, jak se na to člověk dívá. K hledání práce je možné přistoupit také jako k zajímavé zkušenosti, při níž se dozvíte nejen spoustu informací o různých firmách a o tom, jak to v nich funguje, ale také něco o sobě. Už při pročítání nabídek je člověk nucen ptát se sám sebe: Bavilo by mě to? Zvládl/a bych to? Co všechno umím už teď a co bych se musel/a doučit?

Také otázky u pohovorů člověka nutí přemýšlet nad sebou samým – umět definovat své silné nebo slabé stránky není vůbec k zahození. Stejně tak schopnost připomenout si, co se mi v práci v uplynulých letech povedlo a co zase méně. Třeba vám podobné úvahy osvětlí, že jste vlastně šikovní, protože jste měli v minulém zaměstnání na starosti daleko více věcí, než obsahovala pracovní smlouva, a šéf se bez vás těžko obešel.

Poučte se z vlastních i cizích chyb

Shánění práce je určité know-how. Načerpat ho můžete částečně díky našim radám, ale stejně se člověk nejlépe učí v praxi. Každý motivační dopis, který napíšete, vás může posunout dál, a stejně tak pohovor. Nezoufejte, když z něj odcházíte s pocitem, že jste to zvorali. Jednak to nemusí být tak úplně pravda a jednak se alespoň máte z čeho poučit. Která otázka vás zaskočila a jak se jí příště zhostit lépe?

Všímejte si ale také, jak na vás působila firma, ve které se ucházíte o zaměstnání. Byl tam podivný puch a nepořádek? Vypadali tamní zaměstnanci jako morousové? Vedl s vámi konverzaci člověk, který se očividně rád poslouchal? Nebo to byl naopak „uspavač hadů“ a po druhé větě jste nevěděli, co říká? Ze všeho má člověk nějaký pocit, jen si ho často není vědom. Zkuste si ho všímat a definovat si sami pro sebe, co se vám na setkání líbilo a co ne. Které pocity převládaly? Třeba se u toho i pobavíte. A především si lépe uvědomíte, že si nevybírá jen zaměstnavatel, ale i vy.

Vytrvejte, ono to jednou vyjde

Jak už bylo řečeno, na trhu práce je teď sháňka po lidech. Proto je velká pravděpodobnost, že vám to dřív či později vyjde. Možná to ale nebude hned. Kápnout na dobrého zaměstnavatele, s nímž byste si sedli, je podobné jako shánět partnera. Může to nějaký čas trvat. Zkuste si udržet pozitivní mysl, netrápit se tím, co nevyšlo, a jít dál.

Zůstaňte aktivní a pokud zjistíte, že zaostáváte v nějaké nyní žádané dovednosti, snažte se v ní dovzdělat. V mezičase můžete také vzít nějakou brigádu. Zrovna letos jsou za ně nadstandardní honoráře. Dočasná práce vám navíc přidá body při hledání stálého místa, protože personalisté uvidí, že jste jen neseděli s rukama v klíně.

 

 

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz