Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak poznat neseriózní pracovní nabídku

Tipy a články: Jak poznat neseriózní pracovní nabídku

Z některých pohovorů uchazeč může odcházet pořádně otrávený. Na patě se otočte zejména v případě, chce-li po vás zaměstnavatel „vstupní“ poplatky, klade vám diskriminační otázky nebo z vás tahá citlivé informace o předchozí firmě. Na neseriózní firmu nebo pracovní inzerát upozorněte nejbližší inspektorát práce

25. 7. 2013

↑ Pozor, ať nenaletíte na podvodnou nabídku.

„Zázračný” e-mail

„Ahoj, tak píšu, jak jsem slíbil. Přišla mi první výplata za to domácí kompletování obálek,” začíná e-mail, který se z ničeho nic objeví ve vaší poště, aniž byste tušili, o co a o koho jde. Na dalších řádcích se odesílatel chlubí, že si jen za první měsíc nenáročné práce z domova vydělal 7 500 Kč. Na závěr e-mailu nezapomene uvést stránky firmy, u které udělal tak výbornou zkušenost a pobídne vás, ať to také zkusíte. Jenže když se na stránky prokliknete a chcete si zobrazit pracovní nabídky, zjistíte, že nejprve musíte přes sms poslat poplatek 99 korun. Stránky proto zase rychle zavřete. Seriózní zaměstnavatel po vás nikdy nebude chtít, abyste mu platili za zprostředkování práce.

Inzerát sliboval něco jiného

Hlásili jste se na jasně popsanou pracovní pozici. Poslali jste životopis a z firmy krátce na to přišla pozvánka na pohovor. Nadšeně se dostavíte a zástupce podniku vám po pár úvodních frázích sdělí, že nabízená práce spočívá v něčem „trochu“ jiném, než sliboval inzerát. Například nedostanete pevný plat, ale odměna se vám bude počítat až z provizí. Případně jste měli pracovat v kanceláři a věnovat se administrativě, na pohovoru vám ale „mimochodem“ sdělí, že nejdřív musíte tři měsíce odpracovat jako pouliční prodejce.

Jak se jmenuje váš bývalý šéf?

Velmi neseriózní je, když se z vás personalista snaží vytáhnout informace o firmě, kde jste pracovali předtím. Chce získat kontakty na všechny důležité šéfy, ptá se na interní informace a podobně. Cílem tohoto pohovoru je zřejmě něco jiného, než získat nového kolegu. Vysají z vás informace a už se nikdy neozvou.

Skryté poplatky a povinný nákup

Odpovíte na inzerát a firma vám napíše, že na pohovor vás pozve pouze v případě, že zaplatíte manipulační poplatek nebo si objednáte zboží v určité hodnotě. Nikdy nic takového neplaťte, jedná se o podvod. Zrovna tak odmítněte, pokud se náborář snaží získat kontakty na vaše rodinné příslušníky nebo známé.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz