Prace.cz  > Poradna > Tipy a články > Jak přesvědčit šéfa, aby vás pustil „na dohodu“

Tipy a články: Jak přesvědčit šéfa, aby vás pustil „na dohodu“

Může se to stát poměrně snadno. Narazíte na zajímavou nabídku, zvládnete pohovor a nový zaměstnavatel chce, abyste nastoupili co nejdříve. Člověk je na jednu stranu šťastný, že uspěl a získal lepší práci. Jenže co když dosud pracujete jinde a brzdí vás dvouměsíční výpovědní doba? Zkuste šéfa přesvědčit, aby vás pustil dříve, takzvaně na dohodu. Jaké argumenty by mohly zabrat?

Výpověď, nebo dohoda?

  • Výpověď z pracovního poměru můžete podat kdykoliv i bez udání důvodu. Je to jednostranný právní akt – nemusíte se zaměstnavatele ptát, zda s vaším odchodem souhlasí. Stačí, když mu výpověď doručíte písemně a od dalšího měsíce vám začne běžet dvouměsíční výpovědní doba. Příklad: výpověď podáte 31. března. V dubnu a květnu ještě musíte v práci vydržet, protože běží zmíněná dvouměsíční „výpovědka“. Od 1. června už ale můžete nastoupit jinam. Zaměstnavatel vám jednostrannou výpověď může doručit také, ale jen z určitých důvodů stanovených zákoníkem práce. Tomu se však v tomto článku dopodrobna věnovat nebudeme.

  • Dohoda o ukončení pracovního poměru je věc dobrovolné domluvy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Na rozdíl od výpovědi ji tedy nemůžete podat jednostranně. Cílem dohody je domluvit datum odchodu tak, aby to vyhovovalo oběma stranám. Teoreticky tak můžete skončit třeba už za týden. Také dohoda musí být uzavřena písemně, jinak neplatí. K podepsání dohody však nikdo nikoho nemůže nutit (ani vy zaměstnavatele, ani zaměstnavatel vás). Pokud tedy šéf s dohodou nesouhlasí, bohužel nezbývá než podat klasickou výpověď a dodržet výpovědní dobu.

Jak přesvědčit šéfa

Dva měsíce výpovědní doby jsou ale někdy až příliš dlouhé – zvlášť pokud už na vás v nové práci čekají a chtějí, abyste nastoupili co nejdříve. Co ale dělat, když je současný šéf neoblomný? Nevzdávejte to a zkuste ho přesvědčit.

1. Rozumný termín je základ

Těžko čekat, že vás zaměstnavatel uvolní třeba už zítra nebo za pár dní. Možná vám nechce ani tak šlapat po štěstí, jen potřebuje nějaký čas, aby přeplánoval směny a vyřešil zastupitelnost.

Myslete na to a navrhněte šéfovi rozumné datum, ke kterému svůj pracovní poměr ukončíte. Sami víte nejlépe, v jakém režimu a podmínkách pracujete, a jaká lhůta tedy může být pro šéfa přijatelná.

2. Kývejte opatrně

Tento bod úzce souvisí s předchozím. Než na pohovoru nadšeně kývnete, že do nové práce můžete bez problémů nastoupit už za týden, vezměte si raději chvilku na rozmyšlenou.

Naprosto rozumíme, že v téhle situaci se každý bojí, že mu zajímavá nabídka uteče. Jenže slíbit brzké datum nástupu, aniž byste to předem naťukli se současným šéfem, je prostě riskantní.

Ano, některé pozice je potřeba obsadit co nejdříve. Na druhou stranu, personalisté vědí, že spousta lidí je vázaných smlouvou v předchozí práci. Jsou tedy zvyklí, že na nové kolegy musí chvíli počkat. Ostatně – ani jim by se asi nelíbilo, kdyby je zaměstnanci opouštěli ze dne na den.

  • Jak to tedy řešit? Řekněte na pohovoru, že o nabízenou práci velmi stojíte a uděláte maximum, abyste mohli nastoupit co nejdříve. Jen to musíte probrat se šéfem. Na toho to pak „vybalte“ nejlépe hned, ať můžete novému zaměstnavateli brzy zavolat, jak to tedy bude.

3. Nabídněte pomoc s hledáním náhrady

Možná se nadřízený bude cukat a trvat na dodržení dvouměsíční výpovědní doby, protože za vás nemá  náhradu. To se dá asi pochopit. Zkuste mu tedy nabídnout pomoc s hledáním nového člověka.

Pochopitelně, že to není vaše povinnost. Na druhou stranu – znáte to. Může to být „něco za něco“. Navrhněte šéfovi, že se zeptáte po někom šikovném ve svém okolí a třeba ho i zaučíte. Pokud to klapne, šéf vás může uvolnit co nejdřív.

  • Tip: Možná je mezi vašimi kolegy ve firmě někdo, kdo by se na vaše místo rád posunul. Zkuste se poptat a případně to domluvit se šéfem. Výhodou je, že tento kolega už zná firmu, lidi i práci – jeho zaučení tedy bude mnohem rychlejší a na to by nadřízený mohl slyšet.

4. Kompromis výhodný pro všechny

Současný šéf vás nechce pustit dřív než za dva měsíce. Ten nový zase tlačí, ať na první směnu přijdete už za dva týdny. Jak z těchto kleští ven?

Zkuste oběma zaměstnavatelům navrhnout starý dobrý kompromis. Například, že odejdete/nastoupíte za měsíc.

Nynější šéf získá celkem rozumný čas na sehnání  náhrady. Tomu novému se čekání prodlouží „jen“ o další dvě neděle. Na to by přece mohli přistoupit, co říkáte?

Pozor na nedodržení výpovědní doby

I přes veškerou snahu ho přesvědčit se může stát, že šéf na dohodu nepřistoupí. Pak bohužel nezbývá, než dodržet dvouměsíční výpovědní dobu.

  • I když je to nepříjemné, doporučujeme ji dodržet. Pokud byste přestali chodit do práce a nastoupili jinam, dá se to pokládat za hrubé porušení pracovních povinností. Předchozí zaměstnavatel vám pak nejspíš dá okamžitou výpověď.

  • Možná to vypadá, že se tím všechno zázračně vyřeší, ale není tomu tak. Spíše se to zkomplikuje. Vaším náhlým odchodem mohou zaměstnavateli vzniknout nemalé finanční náklady, které by pak po vás mohl soudně vymáhat. » Co vám hrozí, když nedodržíte výpovědní dobu

  • To, že předchozí pracovní poměr skončil kvůli hrubému porušení pracovních povinností, vám také rozhodně nepomůže, pokud půjdete žádat na úřad práce o podporu. Možná si říkáte - na co úřad práce, když máte domluvenou novou práci? Jenže co když se něco neplánovaně pokazí - například skončíte ještě ve zkušebce? Dodržovat pravidla je tedy rozhodně jistější.

» Podívejte se na nejnovější nabídky práce

Jana Kutarňová, Prace.cz

Kam dál?

Proč je dobré odpovídat, i když nesplňujete všechny požadavky

O kolik si říct na pohovoru? Porovnejte si anonymně plat

Šikovné triky, které vám usnadní hledání na Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz