Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak si hledat a najít práci, když je vám přes 50 let

Tipy a články: Jak si hledat a najít práci, když je vám přes 50 let

Musíte si po padesátce hledat novou práci? Připravte se na to, že to nejspíš nebude snadné. Přestože by věk uchazečů neměl být podstatný, ukazuje se, že při konečném rozhodování hraje bohužel stále ne zcela nepodstatnou roli. Situace se však zlepšuje. Starší uchazeči by proto neměli rezignovat a měli by se snažit zdůraznit výhody, které pro zaměstnavatele mají.  

Nechtějí se učit novým věcem. Vážně?

Někteří zaměstnavatelé bohužel trpí vůči starším uchazečům stále řadou předsudků. Například se domnívají, že lidé starší 50 let nejsou ochotni se dál vzdělávat a při zavádění nových výrobních nebo pracovních postupů nebudou schopni obstát. Jenže to je nesmysl. Ochota a schopnost něco nového se naučit je individuální vlastností každého jedince. Scházet může stejně tak staršímu jako mladému kandidátovi.

Na pohovoru však musíte budoucího zaměstnavatele přesvědčit, že vám nedělá potíže se potřebné věci doučit. Pokud něco neumíte a zjistili jste, že je to na trhu žádané, přihlašte se do kurzu. Třeba nebudete všechno umět hned, ale na pohovoru můžete říct, že jste začali. Dáte tím najevo, že jste zvyklí doplňovat si vzdělání a nechcete ustrnout na jednom místě.

Co napsat do životopisu?

Datum narození nemusíte do CV uvádět. I když by to tak nemělo být, možná tím zvýšíte šanci k pozvání na pracovní pohovor. Neuvádějte všechna zaměstnání. Nejdůležitější je posledních cca 15 let. Ke každé pozici vypište, co bylo náplní vaší práce, jaké konkrétní činnosti jste měli na starosti. Nezapomeňte uvést i typy strojů, které jste obsluhovali, nebo všechny počítačové programy a aplikace, které jste využívali.

Připravte se na pohovor

  • Zjistěte si důležité informace o firmě a zodpovězte si otázku, proč chcete pracovat zrovna u nich.
  • Nenechte se zaskočit – neznáte nějakou aplikaci? Nevíte něco? Netvařte se vyděšeně. Zachovejte klid. Přiznejte barvu, ale nezapomeňte zdůraznit, že se rádi vše potřebné doučíte.
  • Nehrajte na city. Nikdo vás nezaměstná jen proto, že potřebujete nutně místo.
  • Nebuďte za všeználka. Mistr světa, který si nevidí na špičku nosu, odradí každého personalistu.
  • Upozorněte na své přednosti.

Jaké máte oproti mladším kandidátům výhody?

  • Flexibilita – přizpůsobit se časově práci vám nedělá takové problémy, protože už máte odrostlé děti.
  • Stabilita – vážíte si místa a nepotřebujete si budovat kariéru každé dva roky v jiné firmě.
  • Zkušenosti –můžete je předávat mladším kolegům.
  • Praxe – rychle se zapracujete, protože vám nikdo nemusí podrobně vysvětlovat co a jak.
  • Nadhled – víte, že všechno je řešitelné, protože už jste sami nejspíš nějaký ten průšvih museli vyřešit.

Nepochybujete o sobě

Ukažte, že si stojíte za tím, kým jste. Máte už něco za sebou a nepotřebujete soutěžit. Nemusíte si něco dokazovat. Víte, v čem jste dobří. Jste výborný řidič? Umíte bezvadně německy nebo jste skvělá kuchařka? Stůjte si za tím.  Nezlehčujte ani svoje další dovednosti. Každý neumí tak dobře komunikovat, jako vy, když jste v krámě strávili půl života. Nebo není každý tak pečlivý účetní. Jestli se neumíte pochválit, poproste bývalé kolegy, ať vám řeknou, čeho si na vás v práci cenili.

Kdy slevit ze svých požadavků?

Někdy se stane, že se dlouhodobě nedaří sehnat práci. Pak je na zvážení, jestli nepřehodnotit svoje nároky ohledně nového místa. Možná zjistíte, že když vezmete i méně kvalifikovanou práci, uleví se vám. Může být osvobozující zavřít odpoledne recepci a jít domů s čistou hlavou, zatímco dřív jste jako provozní neustále řešil/a směny podřízených a jejich absence.

Určete si také priority. Chcete pracovat méně, spokojíte se s polovičním úvazkem? Jste ochotni denně dojíždět nebo se kvůli nové práci přestěhovat na druhou stranu republiky? Vystačíte si s menším platem?

Při hledání práce se obrňte trpělivostí a věřte, že vaše zkušenosti, zodpovědnost a loajalita vás nakonec k novému místu dovedou.

Prohlédněte si na Prace.cz aktuální nabídky a zkuste svoje štěstí ještě dnes. Držíme palce.

 

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz