Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak si víc věřit při hledání práce. Máme 5 tipů

Tipy a články: Jak si víc věřit při hledání práce. Máme 5 tipů

Ono se řekne: „Najdu si (lepší) práci, teď je všude spousta nabídek“. Jenže hledání místa je také zkouškou našeho sebevědomí. A to má ne každý vysoké. Jak si během hledání práce udržovat sebevědomí v dobré kondici?

Zažíváte to možná už po několikáté: poslali jste životopis do firmy, je to už pár dní, ale zatím jste nedostali žádnou odpověď. Vaše sebevědomí klesá k nule. Začínáte pochybovat o tom, že jste pro zaměstnavatele zajímavý/á. Taková situace není vůbec jednoduchá. Jestliže má člověk práci (byť v ní není spokojený), nepropadá možná skepsi tolik. Ale jestli místo nemá a nutně ho shání, není divu, když začíná být trudnomyslný. Jak si v takovém případě poradit?

1. Požádejte o pomoc

Posíláte do firem pořád více méně jeden a ten samý životopis? Jděte na to jinak – pečlivě vybírejte pozice, na které odpovíte a CV jim vždy trochu přizpůsobte.  Dejte také svoje CV přečíst někomu ve svém okolí, koho považujete za schopného, a zeptejte se, jestli z něho pochopil, jaké pozice jste zastávali a co na nich bylo náplní vaší práce. Jsou z vašeho CV patrné vaše silné stránky a vlastnosti upotřebitelné v zaměstnaní, do něhož se hlásíte?

Když někdo uvidí vaše CV čerstvýma nezaujatýma očima, možná vás to posune dál. Zároveň vám může pomoct identifikovat vaše přednosti. Jste spolehlivý/á, řešíte věci s klidem, ať se děje, co se děje, jste týmový hráč/ka? Možná si tyto pozitivní vlastnosti ani neuvědomujete, protože to jediné, co vám momentálně vaše mysl ráda předhazuje, je, že jste k ničemu.

2. Nic nezanedbejte

Nejlepší možné CV ještě není samo o sobě zárukou úspěchu. Pomůže k němu motivační dopis, díky němuž vystoupíte o nějaký ten krůček z řady uchazečů dopředu. Proč vás pozice zaujala, co se vám líbí na firmě, jaké své zkušenosti byste mohli na obsazované pozici uplatnit. Zkrátka chce to pár vět. „Nejsem přece žádný literát, abych něco sepisoval,“ říkáte si možná. Ale pokuste se o to. Třeba to nebude na Nobelovu cenu za literaturu, ale ukážete snahu. Pokud si nejste jisti pravopisem, dejte text přečíst někomu, kdo po vás chyby opraví. Psaní motivačního dopisu vám pomůže uvědomit si váš možný přínos pro danou firmu, což bude mít na vaše sebevědomí osvěžující účinek. A navíc si pak můžete s klidem říct, že jste pro získání požadovaného místa udělali maximum, což přispívá k dobrému pocitu sama ze sebe.

3. Nebojte se zeptat

Všechno jste to sepsali a odeslali, ale ani po týdnu nemáte žádnou odpověď? Zvedněte telefon, číslo bývá uvedeno u pracovní nabídky, a zeptejte se, jestli vaše materiály dorazily v pořádku. Můžete se také informovat na něco, co vám nebylo z inzerátu úplně jasné, a na závěr připojit, že budete moc rádi, když dojde na osobní setkání. Takovým rozhovorem nic nezkazíte, ale zase ho zbytečně neprotahujte. Jde hlavně o to projevit zájem, abyste se stali v očích lidí na druhé straně živou bytostí a ne jen položkou v seznamu. Navíc být aktivní je pro sebevědomí vždy lepší než trpně čekat, jak o mě kdosi kdesi rozhodne.

4. Čeho si na sobě můžu cenit?

Pojměte to klidně jako mentální cvičení. Jednak vám to zvedne sebevědomí, jednak se vám to hodí, až půjdete na pohovor. Sesumírujte si, v čem jste dobří, a také si zkuste vzpomenout na okamžiky, kdy se vám v bývalých zaměstnáních něco dařilo. Neměli jste za celou dobu prodávání v krámě žádné manko? Odevzdávali jste výkazy včas a správně vyplněné? Zvládali jste předvánoční nápor zásilek bez větších karambolů? To všechno se počítá.

Uvědomte si, že výhodou může být také váš věk. A to i v případě, že patříte k dříve narozeným ročníkům. Například padesátníci už mají spoustu znalostí a zkušeností, díky nimž mohou i v mladém kolektivu působit jako mentoři. Mívají odrostlé děti, takže mohou vykrývat různé směny, bývají loajálními zaměstnanci, kteří neopustí firmu po dvou třech letech. To všechno můžete napsat třeba do motivačního dopisu a potom to předestřít na pohovoru.

5. Zkuste to nevzdávat

Je nesmírně těžké zkoušet to pořád dokola, když se sehnání místa nedaří. Ale zkuste to nevzdávat. Podělte se také o svoji nelehkou situaci s někým blízkým. Není rozumné tajit to ani před známými. Třeba vám něco poradí, poptají se u sebe ve firmě, jestli by tam pro vás něco nebylo, nebo alespoň dohodí brigádu. Po té se podívejte i sami na našem portálu. Pokud pobíráte podporu v nezaměstnanosti, vydělávat si sice nesmíte, ale jako „pouze registrovaní na úřadu práce“ si s omezením přivydělávat můžete.  Brigáda vás vytrhne z chmurných myšlenek a zároveň se můžete díky ní dostat k trvalejší práci.

Nabídky práce i brigád na vás čekají na Prace.cz.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz