Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak uspět i bez zkušenosti v novém oboru

Tipy a články: Jak uspět i bez zkušenosti v novém oboru

Děláte roky stejnou práci? Nesplňuje už zaměstnání vaše představy o smysluplné činnosti a láká vás vydat se do odlišného oboru? Pokuste se o to. Zatímco před rokem bylo hledání práce v jiném oboru pro řadu lidí nutnost, dnes je to spíš o využití příležitosti si polepšit.

Jděte tam, kam vás to táhne

Možná tak úplně nevíte, co přesně by vás bavilo, víte však, že to chce změnu. Jestliže se rozhodnete ji udělat, nechoďte proti své přirozenosti. Pokud vás nebaví počty, těžko uspějete jako účetní. Vycházejte z toho, co znáte, co vám jde a co vás baví. Potom můžete v jiném oboru uspět. Dokážete zorganizovat a zabezpečit oslavu pro velkou rodinu? Rozumíte si s dětmi? Jste vyhlášený cukrář ve vsi?  Všechno tohle můžete využít, pokud se pro změnu oboru rozhodnete.

Třeba jako Petra, která od školy pracovala v optice. Po čase zjistila, že by chtěla lidem pomáhat víc než jen doporučovat jim brýle. Vzala všechnu odvahu a ve čtyřiceti letech se přihlásila jako vychovatelka na internát pro tělesně postižené děti. Stačilo jí k tomu prokázat, že je empatická a umí to s dětmi. Podmínkou přijetí sice bylo doplnit si vzdělání, ale to zvládla i při práci. Mezi dětmi se jí zalíbilo natolik, že vystudovala dálkově i vysokou školu. Dnes je Petra oblíbenou ředitelkou jedné mateřinky.

Kde začít s hledáním

Svěřte se svému okolí, že přemýšlíte o změně. Může se stát, že váš známý ví o místě, které by pro vás bylo jako dělané. Prozkoumejte pracovní nabídky na našem serveru. Zjistíte, jaké mají zaměstnavatelé požadavky i co nabízejí.  Co zvládnete hned a co se budete muset doučit? Každý nováček si musí některé dovednosti osvojit. Počítejte s tím, že vás to nejspíš bude stát více úsilí než člověka, který je v oboru kovaný. Nicméně pílí můžete vše dohnat.

Jak napsat CV, které zaujme

V životopisu se představte tak, aby bylo jasné, že nejste úplně „mimo mísu“. Napište v něm svoje pohnutky ke změně a proč si myslíte, že můžete uspět. Důvody, které vás vedou k přestupu do jiného oboru, nepište jako stížnost typu: „Moje dosavadní práce už mě nebaví, málo mi platí.“ Důležité je to podat tak, aby zaměstnavatel věděl, že pro firmu budete přínosem. Uveďte dvě až tři dovednosti, které prokážou, že do firmy zapadnete. Zamyslete se, které vaše konkrétní vlastnosti a dovednosti jsou univerzální. Co z nynější práce se dá aplikovat i u jiného zaměstnavatele? Například účetní, která po čase zjistí, že ke spokojené práci potřebuje častý kontakt s lidmi, lehce zapadne třeba za poštovní překážku. Práce s doklady a čísly jí nebude dělat potíže a to ostatní se postupem času doučí.

Zbytečné informace vypusťte

Pokud se hlásíte na místo kuchaře, není potřeba uvádět, že jste před dvaceti lety pracoval/a jako lesní dělník. Jestliže máte za sebou brigády, uveďte jen ty, které vám pomohou dokázat, že o oboru něco víte. Když budete chtít pracovat u soustruhu, je zbytečné zmiňovat dobu, kdy jste si přivydělával jako prodavač. Pište jen to, co bude přínosné pro vaši novou práci.

Máte už jasno v tom, co byste chtěli dělat? Prohlédněte si nabídky zaměstnavatelů na Prace.cz.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz