Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak získat lépe placenou práci? Zkuste naše tipy

Tipy a články: Jak získat lépe placenou práci? Zkuste naše tipy

  • 21. 11. 2018

Vyšší mzda je pádný důvod pro změnu práce. Přečtěte si naše tipy, jak získat lépe placené zaměstnání.

1. Zjistěte si, jak na tom firma je

Než odpovíte na inzerát, trochu si společnost proklepněte. Znáte web Atmoskop.cz, který sbírá recenze lidí na zaměstnavatele? Můžete si vyhledat konkrétní firmu a z hodnocení vyčtete i to, jak jsou tam lidé spokojeni s finančním ohodnocením.

Základní obrázek o tom, jak se firmě daří, vám nabídnou její webové stránky. Má dostatek klientů, zakázek a plánů do budoucna? Výroční zprávy odtajní, jak společnost hospodaří.

2. Hledejte podle výše platu

Filtrujte si nabídky na Prace.cz podle požadované výplaty a budete hned vědět, na čem u nového zaměstnavatele jste. Spousta firem už nástupní mzdu u inzerátů naštěstí zveřejňuje.

Tímto způsobem zjistíte, kolik za stejnou práci nabízejí různé firmy v regionu. Možná, že vás současný zaměstnavatel opravdu bere trochu na hůl…

Věděli jste, že na Prace.cz teď visí:

3. Hoďte řeč se šéfem

Blíží se konec roku, a to je dobrá doba pro zapředení hovoru na téma zvýšení platu. Sepište si v klidu doma na papír, co se vám letos povedlo, jaký kus práce jste odvedli, jakých výsledků a úspěchů jste dosáhli. Na takové argumenty by šéf mohl slyšet a od ledna vám přidat, co říkáte?
A pokud ne, přečtěte si, co dělat, když vám nechtějí dát kolik chcete.

4. Usilujte o jinou pozici v rámci firmy

Zvlášť pokud pracujete ve větší společnosti, nemusel by být takový problém přesunout se na jinou pozici. Šéfovi to samozřejmě nezdůvodňujte jen tím, že potřebujete více peněz. Mluvte spíše o tom, že chcete změnu a posunout se.

Ukažte iniciativu a zájem naučit se něco nového. Načrtněte manažerovi, kde se do budoucna vidíte.
Nikde přece není psáno, že musíte „zamrznout“ na jedné pozici několik let. Naopak je zdravé čas od času změnit působiště.

5. Přestěhujte se

V jiných zemích je běžné, že se lidé za prací stěhují do jiného města nebo regionu. Třeba jen na pár let, aby si vydělali peníze a načerpali zkušenosti, které pak využijí po návratu domů.

Vykořenit se ze svého prostředí není lehké. Někdy je to ale jediná možnost, jak získat lépe placenou práci a zajistit si lepší budoucnost. Pokud se nechcete rovnou stěhovat, zvažte alespoň dojíždění. Některé společnosti nabízejí i svoz zaměstnanců na pracoviště zdarma.
» Finanční poradce spočítal, jestli se vám vyplatí dojíždět do práce

6. Vzdělávejte se

Rozšiřujte a doplňujte si znalosti, aby vám takzvaně neujel vlak. Různá odborná školení nebo jazykové kurzy vám může zaplatit i zaměstnavatel. Ruku na srdce: využíváte těchto možností?

Vzdělávání je nicméně běh na dlouhou trať a ovoce v podobě lepšího platu sklidíte až v budoucnu.
Ideální samozřejmě je, pokud se vám podaří vybudovat si pozici odborníků v oblasti, kterou moc lidí neumí. Pak se stanete hůře nahraditelnými. A nemusí jít jen o „tvrdé“ znalosti. Zaměstnavatelé si zrovna tak cení lidí, kteří umí skvěle komunikovat, motivovat nebo vyjednávat. Protože díky takovým tahounům se firmě daří.

7. Věřte si

Na všechny předchozí tipy ale můžete zapomenout, pokud vás dusí nízké sebevědomí. Pokud máte pocit, že si více peněz nezasloužíte, že jsou tu jiní, kteří mají dostat lepší plat. Šéf vám však nepřidá jen proto, že mu vás bude líto. I on potřebuje vidět, že znáte svou cenu.

Zdravá porce sebedůvěry je velmi důležitá také na pohovoru: to až se vás budou ptát, jakou mzdu si představujete. Tak držíme palce!

» Najděte si práci, kde vás lépe ocení

Jana Kutarňová, Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz