Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak získat práci, i když neumíte všechno, co požadují

Tipy a články: Jak získat práci, i když neumíte všechno, co požadují

Moc dobře víme, jak je náročné udržet si při hledání práce zdravé sebevědomí. Dvojnásob to platí, pokud míříte do oboru, ve kterém nemáte dost zkušeností. Nevzdávejte to předem a zkuste naše tipy. Tu práci totiž můžete získat, i když nesplňujete všechno.

30. 10. 2019

Napište, proč tu práci chcete

Když se snažíte získat práci v trochu jiné profesi nebo vám chybí zkušenosti, do životopisu a motivačního dopisu přidejte jeden velmi důležitý bod. Zdůrazněte, proč danou práci chcete. Tedy co vás ke změně vede, proč vás to láká, co si od toho slibujete.

Hodně lidí to neudělá a personalista je pak zmatený. Nevidí souvislost mezi jejich dosavadní praxí a důvodem, proč se teď hlásí zrovna sem. Prostě: nedozví se „proč“. Doporučujeme to v životopisu a motivačním dopisu stručně popsat. Dvě nebo tři věty většinou stačí.

A opravdu to není jen formalita. Personalista si často raději vybere uchazeče, který sice nesplňuje všechno, ale je motivovaný, ochotný se učit a zajímá se o obor. Zaměstná ho raději než člověka, který sice danou práci dělá už léta, ale nebaví ho a chce si to jen odkroutit.

↑ Zdůrazněte, proč danou práci chcete. Tedy proč vás to láká, co si od toho slibujete.

» Jak psát motivační dopis? Tipy pro začátečníky i pokročilé

Zdůrazněte přenositelné dovednosti

Dobrá zpráva: řadu znalostí, dovedností a schopností uplatníte napříč profesemi. Z tohoto pohledu tedy můžete dělat spoustu různých prací. Zamyslete se proto, jaké dovednosti z minula můžete využít a rozvinout v nové práci. Například:

 • Schopnost komunikovat se zákazníky
 • Schopnost přizpůsobit se změnám
 • Schopnost řešit problémy
 • Schopnost motivovat jiné lidi
 • Rozhodnost
 • Férovost
 • Spolehlivost
 • Vytrvalost
 • Empatie
 • Analytické myšlení
 • Smysl pro humor

Konkrétní mix dovedností záleží na pozici, o kterou se ucházíte. Do životopisu tedy vypište jen to, co s nabízenou prací skutečně souvisí. A ještě jeden užitečný tip: ke každé vlastnosti stručně uveďte, jak ji můžete v nové práci uplatnit.

» 8 rychlých zlepšováků pro atraktivnější životopis

Ukažte, že víte, co se po vás chce

Firma hledá nového kolegu proto, že mu potřebuje svěřit konkrétní úkol. Hledá někoho, kdo vyřeší nějakou firemní potřebu. Ať už je to obsluha zákazníků v obchodě, vymýšlení reklamních kampaní nebo rozvážení zboží na pobočky. Zkuste tohle „poslání“ odhalit už z inzerátu. Některé firmy to uchazečům i příjemně usnadňují. Když přibližují nabízenou práci, nepíšou „Požadujeme“, ale „Co budete dělat?“

Zkuste už v životopisu a motivačním dopisu vystihnout, že víte, o čem daná práce je a co po vás nový zaměstnavatel bude chtít. Ukážete tím nejen zájem a motivaci, ale hlavně to, že se na věc umíte podívat i z pohledu zaměstnavatele. A to se cení!

Navíc je to skvělá příprava na pohovor, zejména na otázky typu:

 • Co očekáváte od práce na této pozici?
 • Co byste udělal/a jako první, pokud vás na toto místo přijmeme?
 • Čeho byste chtěl/a do budoucna na této pozici dosáhnout?

Pamatujte, že nikdo není dokonalý

Některé inzeráty mohou působit až odstrašujícím dojmem – to kvůli množství vypsaných požadavků. Ani tím si nenechte zkazit náladu více, než je zdrávo. Málokterý uchazeč splňuje 100 %. Takže pokud splňujete alespoň 80 % požadavků, klidně odpovězte.

Měli byste však splňovat to hlavní – nebo alespoň z větší části. V některých profesích vás bez toho do dalšího kola ani nepustí. Lámaná školní angličtina nebude stačit na pozici překladatele. Bez zdravotnického vzdělání nezískáte práci sestřičky na kardiologii. A tak dále. Chce to prostě zdravý rozum. Nehlásit se tam, kde na to evidentně „nemám“, ale zároveň se nenechat odradit požadavky, které nepatří k těm zásadním.

Držíme vám palce!

» Podívejte se na nové nabídky práce

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz