Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 8 rychlých zlepšováků pro atraktivnější životopis

Tipy a články: 8 rychlých zlepšováků pro atraktivnější životopis

Než životopis pošlete, trochu ho „přičísněte“. Zabere to jen pár minut. Zjistěte, jakým drobnostem se vyplatí věnovat pozornost, aby životopis působil lákavěji.

1. Smažte datum narození a adresu

Tyto dva údaje už nepatří k povinným. Poštovní adresu klidně vymažte. Bohatě stačí, když jako kontakt uvedete číslo na mobil a e-mail. Co se týká data narození – je to na vás. Není nic proti ničemu ho do životopisu napsat. Pokud však máte pocit, že vás firmy ignorují kvůli věku, může smazání data narození pomoci.

2. Uveďte jen to podstatné

Nepište, že máte „uživatelskou znalost práce na PC“ – to už je dnes v podstatě samozřejmost. Neuvádějte dovednosti, které v nové práci stejně nevyužijete. Životopis vždy trochu upravte na míru pozici, na kterou se hlásíte. Personalista si vás snáze představí jako vhodného uchazeče. Šance, že dostanete pozvání na pohovor, se zvyšuje.

» Jak životopis upravit na míru pozici, na kterou se hlásíte?

3. Vyberte dobře čitelný font

Personalisté budou váš životopis číst především na počítači. Proto vyberte dobře čitelný font. Ve Wordu sáhněte po fontech Calibri, Verdana nebo Arial. Naopak klasika v podobě Times New Roman není dobrá volba, protože na monitoru se čte obtížně.

4. Dávné časy nechte plavat

Do životopisu má smysl uvádět praxi za posledních 10 let. Tu starší popište jen stručně, anebo ji vynechte úplně. Ušetřené místo využijte k podrobnějšímu popisu novější praxe. U každé pracovní zkušenosti uveďte pár odrážek. Vypíchněte nejen to, co jste dělali (náplň práce), ale i jakých výsledků a úspěchů jste dosáhli (ideálně, když se to dá vyjádřit číslem).

» Lákavý životopis: udělejte ho hlavně názorný

5. Snažte se vejít na jednu A4

Životopis by měl být stručný a přehledný. Je to vlastně taková „reklama“ na to, kdo jste a co umíte. Pokud se vejdete na jednu stránku A4, je to značka ideál. A co když vám životopis o pár řádků přesahuje na další stranu a už opravdu nevíte, kde škrtat? Zkuste zmenšit okraje.

6. Zkontrolujte pravopis – pro jistotu ještě jednou

Nechat v životopisu překlepy a hrubky je ostuda. Zároveň platí, že když životopis pořád ladíte a upravujete, chyby už nevidíte. Zavřete soubor s životopisem a vraťte se k němu třeba za dvě hodiny nebo až druhý den. Hlava si odpočine a případné chyby odhalíte snáze.

7. Uložte životopis v PDF

Doporučujeme životopis uložit do formátu PDF. Díky tomu máte jistotu, že personalista dokument uvidí přesně tak, jak ho vidíte vy. Pokud životopis pošlete jen ve Wordu, hrozí, že se rozhodí formátování – z odrážek a odstavců se stane jeden velký guláš.

8. Dejte životopis přečíst někomu dalšímu

Personalisté životopisy zpravidla nečtou slovo od slova. Spíše je očima skenují a hledají to podstatné (klíčová slova). Otestujte si, že váš životopis obstojí. Na stopkách nastavte 30 vteřin a dejte ho přečíst někomu dalšímu. Pokud dokázal chytit a zopakovat to nejdůležitější, máte v podstatě vyhráno.

» Podívejte se na nové nabídky práce

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz