Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jste doma s dětmi? Zkuste se poohlédnout po práci, s níž můžete péči o potomky skloubit

Tipy a články: Jste doma s dětmi? Zkuste se poohlédnout po práci, s níž můžete péči o potomky skloubit

Staráte se o děti a rády(i) byste si přivydělávaly(i)? Možnosti tu jsou. Navíc některá zaměstnání lze nyní vykonávat z domova, což firmy umožňují daleko častěji než dřív. Sežeňte si práci nebo brigádu třeba jen na pár hodin denně.  

Poslední rok byl soukromě i pracovně obtížný. Pro mnohé ženy více než pro muže. Právě ony většinou nesou břímě péče o děti, které zůstaly kvůli pandemii doma. Navíc častěji než muži pracují ve službách, které postihla vládní omezení především. I ze statistik vyplývá, že ženy jsou více ohroženy nezaměstnaností. Během minulého roku stoupla míra nezaměstnanosti žen o 1,1 procentního bodu, v případě mužů to bylo jen o 0,8 procentního bodu.

Pro matky mladších dětí, které ztratily v posledním roce místo, je nyní komplikované začít pracovat. Zvlášť pokud nemají někoho, kdo by je v péči o potomky zastoupil. Přesto ani za takové situace není nemožné nějakou práci získat a věnovat se jí třeba jen několik hodin denně.

Za jakých podmínek mohu pracovat?

Nezaměstnané osoby

Jestliže jsou registrované na úřadu práce a nepobírají podporu, přivydělávat si mohou, ale jen do výše 7 600 korun měsíčně (polovina minimální mzdy). Jestliže jejich výdělek tuto částku překročí, nemohou v evidenci nezaměstnaných na úřadu práce zůstat. Pak je na zvážení, jestli se odměna za práci vyplatí a pokryje například zdravotní pojištění, které za registrované platí stát. Více si o přivýdělcích nezaměstnaných přečtěte zde.

Ženy na mateřské nebo na rodičovské dovolené

Mohou pracovat, aniž by přišly o podporu. Výše výdělku není v jejich případě nijak omezena, ale určité podmínky splnit také musí. Podívejte se, jaké

Osoby samostatně výdělečně činné

Mohou se nechat zaměstnat nebo si přivydělávat na různých brigádách. Přitom nemusejí svoji výdělečnou činnost přerušit či ukončit. Jen je potřeba pohlídat si daně a odvody na sociální a zdravotní pojištění. Jestliže jste se tedy před pandemií živili jako OSVČ, ale teď nemáte zakázky, můžete si najít jiný zdroj příjmů.  

Jaké práce se nabízejí?

Na serveru prace.cz můžete zaškrtnout kolonku zkrácený úvazek, brigáda nebo políčko vhodné i pro „na mateřské“. V obou případech se objeví škála inzerátů přizpůsobená omezeným časovým možnostem uchazečů. Firmy poptávají pomocnice a pomocníky:

 • v call centru nebo v oddělení péče o zákazníky po telefonu,
 •  v doručovatelských službách, 
 • v administrativě (účetní, fakturant/ka),
 • v oddělení obchodních zástupců či finančních poradců,
 • na úklid,
 • ve výrobě,
 • ve skladu,
 • v sociálních službách,
 • v neziskových organizacích,
 • v gastroprovozech (jídelnách).

Výhodou prvně uvedené, často nabízené práce je, že firmy obvykle umožňují stanovit si počet odpracovaných hodin, případně vybrat si směny (třeba jenom ranní). Navíc je to práce, kterou lze dělat z domova a i na to firmy nyní přistupují daleko častěji než dřív. Není tudíž potřeba zajišťovat si hlídání, pár hodin denně většinou lze s dětmi absolvovat. Podobně může teď vypadat i práce různých obchodních zástupců či finančních poradců, kdy řada lidí preferuje schůzky online a případná setkání je možné si časově přizpůsobit.

Tato výhoda u pozic ve výrobě nebo v logistice odpadá, ale některé firmy zase nabízejí zaměstnancům svážení autobusy z různých míst v okolí.  

Co můžu ještě udělat?

Máte-li zkušenosti z konkrétního oboru, nezapomeňte se dívat na:

 • weby profesních skupin nebo asociací,
 • jejich sociální sítě,
 • inzerci místních úřadů – obecních, městských, krajských, které také vypisují různé pozice.

Jestliže si nejste úplně jisti tím, jak při hledání práce postupovat, zkuste se poohlédnout nějakém kurzu na toto téma, který bude nyní pravděpodobně probíhat online. Nabízejí je zdarma nebo snížený poplatek různé neziskové organizace, které se snaží pomoct znevýhodněným skupinám osob a ženy vracející se na trh práce mezi ne patří. Zapátrat můžete také v programu komunitních nebo mateřských center, která rovněž mohou kurzy mající za cíl zvýšení šancí žen na trhu práce pořádat. Pomoc nejen s hledáním zaměstnání mohou i neziskovky, které jsou určeny pro rodiče samoživitele.

Přejděte na prace.cz a podívejte se, co se tam aktuálně nabízí.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz