Prace.cz  > Poradna > Tipy a články > Jak vypadá životopis, který vás dostane na pohovor

Tipy a články: Jak vypadá životopis, který vás dostane na pohovor

Na čem nejvíce záleží, když píšete životopis? Na tom, jak působí jako celek. Fotku nebo grafiku totiž můžete ladit do nekonečna. Personalistům však jde hlavně o to, aby se z životopisu dozvěděli, co potřebují.

1. Inzerát pozorně čtěte, ale neopisujte

„Požadujeme: Výborné komunikační dovednosti, vynikající znalost excelu, špičkové povědomí o novinkách na trhu.“

Něco takového možná čtete v inzerátu a říkáte si, že když to chtějí, tak to mají mít. A do životopisu napíšete: Mám výborné komunikační dovednosti, vynikající znalost excelu...

  • Pozor na to. Samochválou personalistu neohromíte. Že něco skvěle ovládáte a jste odborníci, by o vás měly vypovídat především výsledky, nikoliv jedno líbivé přídavné jméno.

  • Totéž platí pro motivační dopis. Nepište, že jste nejlepší kandidát a do firmy se výborně hodíte. Nechte personalistu, ať to posoudí sám.

2. Jak nejlépe prodáte praxi

Nejspíš už jste slyšeli, že životopis by se měl ideálně vejít na jednu stránku A4. Personalisté opravdu ocení stručnost a to, že dokážete vypíchnout to hlavní.

O čem má smyl se rozepsat, je praxe. Ta je vaší vizitkou. O něco více se tedy rozepište o zkušenostech, které jste získali mezi lety 2007 – 2017. Starší praxi zmiňte okrajově.

  • A ještě další tip: vypíchněte zejména praxi u posledních tří zaměstnavatelů, další zkušenosti popište stručněji.

  • Aby životopis působil přehledně, pomozte si odrážkami. V dlouhých větách se personalisté zbytečně ztrácejí. Ke každé pracovní zkušenosti napište 5 až 10 odrážek (víc není třeba). Zmiňte jak náplň práce, tak výsledky a úspěchy, kterých jste dosáhli.

„Zaujme hlavně názornost. Je dobré umět vyjádřit své zkušenosti čísly. Když obchodník uvede, že měl na starosti komunikaci s klienty, plnění nastavených cílů a přípravu smluv, je to obyčejné. Když ale napíše, že se každý týden setkal s 10 klienty a cíle měl nastavené na 2 miliony korun ročně, je to hned o něčem jiném,“ říká Zora Kusnjerová z neziskové organizace Genixa, která lidem radí, jak uspět na trhu práce.

3. Více si věřte

Ale co když si myslíte, že žádné takové výsledky nemáte? „Český národ se bohužel strašně podceňuje. Má pocit, že když někdo byl asistentka nebo recepční, tak v práci vlastně nic nedělal. I tady ale lze být v životopise více konkrétní. Stačí se jen zamyslet nad tím, co v práci těch osm hodin dělám: komunikuji s klienty, připravuji zasedačky...,“ říká Zora Kusnjerová.

Petra Harazímová z projektu Práce nás baví s tím souhlasí: „Třeba účetní může zmínit, že do firmy přišla kontrola z finančního úřadu, ale nic nenašla. Když budu mít vedle sebe životopis jedné účetní, která napíše, že dělala faktury a druhé, která se pochlubí, že jí finančák neměl co vytknout, je asi jasné, kterou spíš pozvu na pohovor.“

» Poslat 3 životopisy týdně bohatě stačí

4. Co se vyplatí upravit

Každá firma je trochu jiná a zaměstnavatelé mohou klást důraz na jiné věci, i když se jedná o tu samou profesi (prodavač, účetní, klempíř). Těch rozdílů si můžete snadno všimnout už po přečtení inzerátů.

Životopis byste měli vždy trochu upravit na míru konkrétnímu zaměstnavateli. „Tím nemyslím přepsat to celé, ale změnit třeba 5 % obsahu. Pokud firma požaduje něco, co mám, napíšu to hned na úvod a neschovávám si to někde mezi řádky,“ radí Petra Harazímová.

  • Co můžete zdůraznit? Záleží na požadavcích firmy. Může to být znalost konkrétních programů, zkušenost s oslovováním nových klientů, řidičský průkaz...

5. Jak životopis působí jako celek?

To, co personalisty nejvíc zajímá, je: co co umíte a jaké dovednosti můžete do firmy přinést. Právě tyto informace by měly být z životopisu patrné na první dobrou.

Například, že jste účetní s osmiletou praxí, ovládáte ty a ty programy a máte zkušenost s vedením menšího týmu. Pár vět tohoto typu můžete klidně napsat rovnou na začátek životopisu, ještě před osobní údaje. Takové shrnutí personalistu zaujme a navnadí ho na další čtení.

  • Je váš životopis právě takový? Otestujte to. Dejte životopis přečíst kamarádovi nebo někomu z rodiny a požádejte je, ať ve třech větách shrnou, co si zapamatovali. Podobný dojem si nejspíš odnese i personalista.

» Firmy teď hodně nabírají: podívejte se na nabídky

Prace.cz

Kam dál?

O kolik si říct na pohovoru? Porovnejte si plat

Jak zvládnout pohovor

8 věcí, které dělají úspěšní uchazeči o práci jinak

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz