Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak vypadá životopis, který vás dostane na pohovor

Tipy a články: Jak vypadá životopis, který vás dostane na pohovor

Na čem nejvíce záleží, když píšete životopis? Na tom, jak působí jako celek. Fotku nebo grafiku totiž můžete ladit do nekonečna. Personalistům však jde hlavně o to, aby se dozvěděli, co potřebují.

  • Poslední aktualizace článku: 9. 1. 2019

Inzerát pozorně čtěte, ale neopisujte

„Požadujeme: výborné komunikační dovednosti, vynikající znalost Excelu, špičkové povědomí o novinkách na trhu.“ Něco takového možná čtete v inzerátu a říkáte si, že když to chtějí, tak to mají mít. A do životopisu napíšete: Mám výborné komunikační dovednosti, vynikající znalost Excelu…

  • Pozor na to. Samochválou personalistu neohromíte. Že něco skvěle ovládáte a jste odborníci, by o vás měly vypovídat především výsledky, nikoliv jedno líbivé přídavné jméno.
  • Totéž platí pro motivační dopis. Nepište, že jste nejlepší kandidát a do firmy se výborně hodíte. Nechte personalistu, ať to posoudí sám.

Jak nejlépe prodáte praxi

Nejspíš už jste slyšeli, že životopis by se měl ideálně vejít na jednu stránku A4. Personalisté opravdu ocení stručnost a to, že dokážete vypíchnout to hlavní. O čem má smyl se rozepsat, je praxe. Ta je vaší vizitkou. O něco více se tedy rozepište o zkušenostech, které jste získali za posledních 5 – 10 let. Starší praxi zmiňte spíše okrajově.

  • A ještě další tip: vypíchněte zejména praxi u posledních tří zaměstnavatelů, další zkušenosti popište stručněji.
  • Aby životopis působil přehledně, pomozte si odrážkami. V dlouhých větách se personalisté zbytečně ztrácejí. Ke každé pracovní zkušenosti napište 3 – 6 odrážek. Zmiňte jak náplň práce, tak výsledky a úspěchy, kterých jste dosáhli.

„Zaujme hlavně názornost. Je dobré umět vyjádřit své zkušenosti čísly. Když obchodník uvede, že měl na starosti komunikaci s klienty, plnění nastavených cílů a přípravu smluv, je to obyčejné. Když ale napíše, že se každý týden setkal s deseti klienty a cíle měl nastavené na dva miliony korun ročně, je to hned o něčem jiném,“ říká Zora Kusnjerová z organizace Genixa, která lidem radí, jak uspět na trhu práce.

Více si věřte

Ale co když si myslíte, že žádné takové výsledky nemáte? „Český národ se bohužel strašně podceňuje. Má pocit, že když někdo byl asistentka nebo recepční, tak v práci vlastně nic nedělal. I tady ale lze být v životopise více konkrétní. Stačí se jen zamyslet nad tím, co v práci těch osm hodin dělám: komunikuji s klienty, připravuji zasedačky…“ říká Zora Kusnjerová.

Petra Harazímová z projektu Práce nás baví s tím souhlasí: „Třeba účetní může zmínit, že do firmy přišla kontrola z finančního úřadu, ale nic nenašla. Když budu mít vedle sebe životopis jedné účetní, která napíše, že dělala faktury a druhé, která se pochlubí, že jí finančák neměl co vytknout, je asi jasné, kterou spíš pozvu na pohovor.“

» Petra Harazímová: Poslat 3 životopisy týdně bohatě stačí

Co se vyplatí upravit

Každá firma je trochu jiná a zaměstnavatelé mohou klást důraz na jiné věci, i když se jedná o tu samou profesi. Těch rozdílů si můžete snadno všimnout už po přečtení inzerátů.

Životopis byste měli vždy trochu upravit na míru konkrétnímu zaměstnavateli. „Tím nemyslím přepsat to celé, ale změnit třeba 5 % obsahu. Pokud firma požaduje něco, co mám, napíšu to hned na úvod a neschovávám si to někde mezi řádky,“ radí Petra Harazímová.

Co můžete zdůraznit? Záleží na požadavcích firmy. Může to být znalost konkrétních programů, zkušenost s oslovováním nových klientů, řidičský průkaz…

Jak životopis působí jako celek?

Personalisty nejvíc zajímá to, co umíte a jaké dovednosti můžete do firmy přinést. Právě tyto informace by měly být z životopisu patrné na první dobrou.

Například, že jste účetní s osmiletou praxí, ovládáte ty a ty programy a máte zkušenost s vedením menšího týmu. Pár vět tohoto typu můžete klidně napsat rovnou na začátek životopisu, ještě před osobní údaje. Takové shrnutí personalistu zaujme a navnadí ho na další čtení.

Je váš životopis právě takový?Otestujte to. Dejte životopis přečíst kamarádovi nebo někomu z rodiny a požádejte ho, ať ve třech větách shrne, co si zapamatoval. Podobný dojem si nejspíš odnese i personalista.

» Podívejte se na aktuální nabídky práce

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz