Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Kolegové mě využívají. Šéf má oblíbence. Jak řešit časté spory v práci?

Tipy a články: Kolegové mě využívají. Šéf má oblíbence. Jak řešit časté spory v práci?

Vycházíte ostatním vstříc a oni se na vás „na oplátku“ vykašlou. Šéf má oblíbence, mezi které nepatříte. Podobné spory na pracovišti jsou celkem běžné. Jak je řešit? Cílem není strčit hlavu do písku, protože neřešený konflikt se často stupňuje a narůstá do obřích rozměrů. Jak si tedy s pracovními spory poradit? Podívejte se na konkrétní příklady. Vždy existuje více cest.

11. 3. 2019

„Vycházím ostatním vstříc, když si potřebují vyměnit směnu, ale oni se na mě pak vykašlou.“

Je to nefér, ale takový je život. Jsou dva důvody, proč vám nevyhověli:

  • Rádi by vám vyšli vstříc, ale nemůžou. Pokud je to takhle, odpusťte jim to. Jakmile to bude možné, určitě vám rádi vaši ochotu oplatí.
  • Nechtějí vám vyhovět. Tak tady bohužel platí, že jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Až za vámi kolega příště přijde s prosíkem o prohození směny, buďte neoblomní.

» Jsem krátce v nové práci, ale není to ono. Mám odejít?

„Jsem zimomřivá, kolega horkokrevný. Je mi zima a on stále otevírá okno.“

Rozdílná potřeba tepla bývá častým zdrojem konfliktů. Zkuste nejdříve najít kompromis. Vy se do práce o něco více oblékněte a mějte u sebe pohotovostní svetr. Kolega nechá zavřené okno, když budete drkotat zuby i ve svetru.

„Kolegové z druhé směny to pěkně flákají.“

V práci se střídáte po směnách. Zodpovídáte za čistotu, doplnění zboží, pořádek i pokladní hotovost. Co dělat, když zjistíte, že předchozí směna neutřela prach? Říkáte si: když oni nic nedělali, já taky nebudu? Tento postoj se vám nevyplatí. Zákazníka ani šéfa nezajímá, kdo za co může. Resty musíte dodělat vy.

  • Jak to řešit? S druhou směnou si to vyříkejte. Když budete bez remcání plnit úkoly jiných, budou vám přikládat další. Domluva nepomohla? Přizvěte k řešení problému šéfa. Na rozdíl od vás má páky k tomu, aby sjednal nápravu.

» Dělám práci za víc lidí a padám na ústa. Co s tím?

„Ostatní mě v práci přehlíží.“

Třicetiletá Anna si stěžuje: „Pro kolegy jsem vzduch. Nezvou mě na obědy, neinformují o důležitých věcech, pomlouvají mě za zády, vyčítají mi sebemenší chybu, zesměšňují mě a ponižují. Jsem psychicky na dně. Nevím, co dál.“

Tohle není obyčejný konflikt, ale rafinovaná šikana, která se velmi těžce prokazuje. Kolegové, kteří s ní nesouhlasí, nemají většinou tolik odvahy, aby se vás veřejně zastali nebo poskytli svědectví. Bez důkazů vám neuvěří ani šéf, ani případný soud.

  • Co s tím? Můžete se pustit do nerovného boje, nebo to vzdát. Pokud chcete šetřit silami a uchovat si zdravý rozum, je rozumnější ústup. Šikana je velmi stresující záležitost. Čím déle budete vystaveni jejím vlivům, tím větší napětí a stres budete zažívat. Pokud šéf šikanu přehlíží nebo ji nechce řešit, co nejdříve se porozhlédněte po nové práci.

„Šéf/mistr má oblíbence, ale já mezi ně nepatřím.“

Cítit se odstrčeně není nikomu příjemné. Svou práci odvádíte skvěle, ale pochvalu nedostanete. Šéf vám v ničem nevyhoví, ale kolegovi kývne na všechno. Jasně, že vás to štve. Do práce dvojí metr nepatří.

  • Jak situaci řešit? Řekněte šéfovi, co vám vadí a požádejte ho, aby všem měřil stejně. Nepomohlo to? Pokud jsou ostatní věci v pořádku, obrňte se trpělivostí a zkuste situaci ustát. Pokud se s nadržováním nedokážete smířit, popřemýšlejte, jestli by vám neprospěla změna zaměstnání.

» Podívejte se na nové nabídky práce

Jarmila Zechová Syptáková

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz