Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Kolik si můžete přivydělat v invalidním důchodu nebo předčasné penzi?

Tipy a články: Kolik si můžete přivydělat v invalidním důchodu nebo předčasné penzi?

Jste v invalidním nebo starobním důchodu a rádi byste si k tomu něco přivydělali? Podívejte se, jaké máte možnosti.

  • Poslední aktualizace článku: 25. 5. 2020

1. Předčasný důchod a přivýdělek

Paní Zdena je v předčasném důchodu. K tomu si chce najít brigádu v pekárně.
Lidé, kteří odešli do předčasného důchodu, si přivydělávat mohou. Výdělek však nesmí zakládat povinnost platit sociální pojištění – v takovém případě by o penzi bohužel přišli.

Na hlavní pracovní poměr to tedy nepůjde. S určitým omezením je třeba počítat i u dohod:

  • Na dohodu o provedení práce (DPP) je možné odpracovat až 300 hodin ročně pro jednoho zaměstnavatele. Na tuto dohodu si můžete v předčasném důchodu přivydělat max. 10 000 Kč měsíčně (pokud by to bylo více, dotkne se vás povinnost odvádět sociální pojištnění, což se s předčasným důchodem vylučuje).
  • Na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) si člověk v předčasném důchodu může vydělat nejvýše 3000 Kč měsíčně. Vyšší výdělek už opět znamená povinnost platit zdravotní a sociální pojištění a tedy ztrátu důchodu.

Řešení: Paní Zdena uzavře s majitelem pekárny dohodu o provedení práce. Ročně u něj odpracuje 300 hodin. Měsíčně si vydělá 4500 Kč a z této částky odvede daň z příjmu. Zdravotní a sociální pojištění však platit nemusí, o důchod tedy nepřijde.

2. Starobní důchod a přivýdělek

Pan Miloš odešel do starobního důchodu. Cítí se ale pořád fit. Může si přivydělat? Na rozdíl od předčasného důchodu mohou lidé, kteří dosáhli řádného penzijního věku, pracovat bez omezení. Tedy i na hlavní pracovní poměr.

Pracující důchodce může uplatňovat základní slevu na dani (2070 Kč měsíčně, tedy 24 840 Kč ročně). Znamená to, že každý měsíc bude mít daně o 2070 Kč nižší. Stačí, když u zaměstnavatele podepíše prohlášení k dani (tzv. růžový list).

Řešení: Pan Miloš může v důchodu pracovat bez omezení a najít si brigádu nebo i práci na hlavní pracovní poměr.

» Podívejte se na nové nabídky práce

3. Přivýdělek v invalidním důchodu

Panu Karlovi stát přiznal invaliditu druhého stupně. Může si k invalidnímu důchodu přivydělat?
Může. Invalidní penzisty při shánění práce omezuje zejména jejich zdravotní stav. Logicky tak nemohou dělat všechny práce, které se nabízejí. Při shánění pracovního úvazku musí pan Karel pamatovat rovněž na stupeň invalidity, který má přiznaný. Jinak bohužel riskuje, že o dávky přijde.

Jsou 3 stupně invalidity:

  1. stupeň: pracovní schopnost se snížila o 35–49 %
  2.  stupeň: pracovní schopnost poklesla o 50–69 %
  3. stupeň: pracovní schopnost poklesla o 70 % a více (tzv. plná invalidita)

Řešení: Pan Karel má druhý stupeň invalidity, takže si může najít práci například na poloviční nebo čtvrtinový úvazek. Zaměstnání na plný úvazek by už před sociálkou těžko obhájil a mohl by o invalidní penzi přijít.

» Kalkulačky: spočítejte si čistou mzdu, nemocenskou nebo náhrady

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz