Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Lásce v práci Češi přejí, říká průzkum

Tipy a články: Lásce v práci Češi přejí, říká průzkum

Začít si něco s kolegou nebo s kolegyní z vedlejšího oddělení není nic, co by ostatní ve firmě výrazně vyvedlo z míry. Češi přistupují ke vztahům na pracovišti velmi tolerantně.

14. 2. 2013

Vztah na pracovišti kolegům nevadí

Naprosté většině lidí zamilovaná dvojice v práci nevadí, nebo ji ani nevnímají. Ukazují to výsledky průzkumu na portálu Prace.cz, do kterého se zapojilo 785 lidí.

71 procent lidí uvedlo, že jim zamilovaný pár v práci nevadí, pokud vztah nenarušuje atmosféru. Dalších 15 procent lidí milostná vzplanutí kolegů vysloveně obtěžují a nejraději by vztahy na pracovišti zakázali. Osm procent lidí o románcích slyší dokonce rádo – jsou pro ně vítaným zpestřením pracovního života a vhodným námětem ke konverzaci. A zbylých šest procent respondentů? Ti vztahy na pracovišti vůbec nevnímají, a tudíž ani neřeší.

Zákoník práce vztahy kolegů nezakazuje

Podle právničky Ivany Fára z advokátní kanceláře CMS Cameron McKenna české zákony navazování intimních vztahů v práci nijak neupravují. „Zákoník práce zakazuje pouze situaci, aby fyzická osoba coby zaměstnavatel zaměstnala svého manžela či manželku. Jiné vztahy na pracovišti legislativou regulovány nejsou,“ říká Ivana Fára.

Firmy jsou povětšinou benevolentní

Jak vychází ze zkušeností společnosti LMC, která provozuje portál Prace.cz, většina zaměstnavatelů vztahy na pracovišti nezakazuje. „Případné potíže se řeší zcela individuálně pouze v případě, že skutečně nastanou,“ říká Tomáš Dombrovský, analytik LMC. Jen naprosté minimum zaměstnavatelů se proti vztahům na pracovišti jistí tím, že například dává zaměstnancům podepisovat čestná prohlášení.

Drby a flirtování už ale zaměstnavateli vadit mohou

„Pokud vztahy na pracovišti nevedou k poklesu výkonnosti zaměstnanců nebo jinak nenarušují morálku na pracovišti, zaměstnavatel by jim bránit neměl. Avšak pokud zaměstnanci místo práce flirtují nebo se věnují drbům, může se jednat o porušení jejich povinností, které za určitých podmínek může vést až k výpovědi,“ dodává právnička.

Vztah v práci zažila třetina lidí

Navázání intimního vztahu na pracovišti přiznala zhruba třetina mužů a žen. Nejčastěji šlo o románek mezi kolegy, ale výjimkou nebyly ani vztahy mezi nadřízeným a podřízeným. Občasné flirtování na pracovišti přiznává 94 procent zaměstnanců. Tyto výsledky přinesl před dvěma lety průzkum agentury STEM/MARK.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz