Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Mám problém v práci

Tipy a články: Mám problém v práci

Dluží vám výplatu, nařizují neúnosné přesčasy nebo vyhrožují okamžitou výpovědí. Co v takových situacích dělat?

Neposlali mi výplatu

„Ještě počkej, příští týden už to účetní opravdu pošle.“ Posloucháte od zaměstnavatele podobné sliby, zatímco rezerva na bankovním účtě se tenčí? Jestli vám firma dluží výplatu déle než 15 dní po splatnosti, můžete okamžitě skončit. Výpověď podejte písemně.

Jak se to počítá: Například výplatu za září vám zaměstnavatel musí poslat nejpozději do konce října. Pak běží 15denní lhůta, během které má poslední možnost dluh vyrovnat. Pokud ještě 16. listopadu nemáte peníze na účtě, nečekejte na zázrak a přistupte k okamžitému zrušení pracovního poměru. Po doručení výpovědi zaměstnavateli už nemusíte chodit do práce.

O peníze samozřejmě ani po výpovědi nesmíte přijít, zaměstnavatel je povinen zaplatit vám všechny odpracované dny.

Chtějí se mě zbavit ze dne na den

Zítra už prý nemáte chodit. Buďte v klidu, takhle jednoduše se vás šéf zbavit nemůže. Okamžité zrušení pracovního poměru vám hrozí, pokud:

  • jste ve zkušební době (zaměstnavatel může rozvázat pracovní poměr i bez udání důvodu),
  • končí vám smlouva na dobu určitou,
  • pokud zvlášť hrubým způsobem porušíte své pracovní povinnosti.

Před okamžitou výpovědí vás jinak chrání zákony.

Nařizují neúnosné přesčasy

Každý asi chápe, že někdy je potřeba zůstat v práci o trochu déle. Má to ale své meze. Přesčasy by v součtu neměly překročit 150 hodin za rok. Firma je navíc smí nařizovat jen v odůvodněných případech (tedy z provozních důvodů). Za přesčasové hodiny vám náleží příplatek nebo náhradní volno.

Ovšem pozor na to, co podepisujete v pracovní smlouvě. V té totiž může být sjednáno, že přesčasové hodiny jsou už zahrnuty ve mzdě. Pak se vás příplatky ani náhradní volno bohužel netýkají.

» Práce přesčas: na co si dát pozor?

Co dělat, když firma jedná protiprávně?

  • Pokud se zaměstnavatel chová neférově (neumožňuje vám brát si přestávky, nařizuje nesmyslné přesčasy, dluží vám výplatu, dává vám méně než minimální mzdu a podobně), můžete se obrátit na inspekci práce. Podnět tam můžete poslat i anonymně.
  • S dotazem se můžete obrátit i na síť občanských poraden, kde vám poradí zdarma.
  • Bezplatnou právní pomoc nabízí i Česká advokátní komora.
  • Cena právních služeb se velmi liší podle jednotlivých advokátních kanceláří. Obecně ale zaplatíte několik set nebo několik tisíc korun (záleží i na komplikovanosti případu).

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz