Prace.cz  > Poradna > Tipy a články > Mezery v životopise: tipy, jak je vysvětlíte

Tipy a články: Mezery v životopise: tipy, jak je vysvětlíte

Ne vždy se povede, že na sebe pracovní zkušenosti těsně navazují. V životopise pak vznikne mezera, která pozornosti personalistů nejspíš neunikne. Jak na pohovoru ustát jejich šťourání a srozumitelně vysvětlit, proč máte mezi dvěma zaměstnáními pauzu?

PROČ MEZERY VZNIKAJÍ

Můžete strávit pár měsíců na pracáku, více než tři roky doma s dítětem nebo se třeba starat o nemocnou babičku. V životopise vám pak vznikne hluché místo.

Nebo mezera vznikne tak, jak to zažil náš čtenář Pavel. Pracoval jedenáct let pro jednoho zaměstnavatele a pak dostal výpověď pro nadbytečnost. Hned si našel nové místo, jenže práce mu vůbec nesedla, proto odešel ještě ve zkušebce.

Pavel měl starost, jak to uvést v životopise. Obával se, že když popravdě napíše, že z poslední práce odešel po měsíci, bude vypadat nespolehlivě. Nabízelo se proto tuhle krátkou pracovní zkušenost vůbec neuvádět a vymyslet si, že předchozí jedenáctileté zaměstnání trvalo o měsíc déle. Tím by se mezera v životopise krásně zakryla.

Jenže: co kdyby se tohle čarování s daty na pohovoru stejně provalilo? Teprve pak by Pavel mohl vzít jed na to, že nepůsobí důvěryhodně.

NAPIŠTE, JAK TO BYLO

Pavlovi jsme poradili, ať v životopise všechno uvede podle pravdy. Stejnou obecnou radu nyní dáváme i vám.

Každému se přece může stát, že si vybere špatně a odejde ještě ve zkušebce. Konkrétně v případě Pavla přece nový zaměstnavatel jasně uvidí, že v předminulé práci vydržel úctyhodných jedenáct let. Těžko si ho tedy zařadí mezi ty, kteří práce střídají jako ponožky.

Zrovna tak se každému z nás může stát, že práci ztratí a ocitne se na pracovním úřadě. Opět: není žádná ostuda to v životopise férově uvést. Ideálně, pokud doplníte pár drobností, čemu jste se během této doby věnovali. Například navštěvovali rekvalifikační kurz, učili se anglicky nebo prostě intenzivně sháněli novou práci. Zaměstnavatel uvidí snahu, a tudíž nemá důvod na vás koukat skrz prsty.

DVA MĚSÍCE, NEBO DVA ROKY?

Pokud chcete, aby váš životopis působil důvěryhodně, držte se následujícího doporučení personalistů, které zní: pracovní zkušenosti je dobré uvádět včetně měsíců, kdy začaly a skončily. Jinak se otevírá prostor pro pochybnosti.

Podívejte se na tuto praktickou ukázku:

  • 12/2016 – 01/2017: Asistentka ve společnosti ABC

  • 2016 – 2017: Asistentka ve společnosti ABC

Výše vidíte popsanou tu samou pracovní zkušenost. Z prvního příkladu je jasné, že trvala pouhé dva měsíce. U druhého příkladu už to tak průhledné není. Dotyčná asistentka mohla ve firmě ABC strávit pár měsíců, nebo i dva plné roky.

Pokud v životopise uvedete jen roky, personalisté zbystří. Je to totiž dost častý způsob, jak se uchazeči snaží určité věci v životopise zneprůhlednit.

NĚKTERÉ MEZERY JSOU NORMÁLNÍ

Mezera v životopise kvůli nezaměstnanosti není nic extra výjimečného. Personalisté nežijí na Marsu a vědí, že ještě před pár lety tu byla celkem nepříjemná ekonomická krize, kvůli které o práci přišla i spousta šikovných lidí. Těžko vám to tedy budou omlacovat o hlavu!

A co když jste delší dobu marodili, pečovali o nemocného člena rodiny nebo si dali pracovní pauzu kvůli péči o děti? Opět platí: klidně to do životopisu na rovinu napište. Je to vždy lepší, než nechat nenavazující data úplně bez vysvětlení.

Život přináší různé situace, které nás z pracovního procesu mohou na čas vyřadit. Většina mezer, které v životopise vznikají, se tedy dají srozumitelně objasnit.

Problém nastává jen v případě, že za sebou nemáte skoro žádnou praxi a váš životopis vypadá spíše jako jedna velká mezera. To už se pak vysvětluje opravdu poměrně těžko...

JAK DLOUHOU PAUZU ZAMĚSTNAVATELÉ ŘEŠÍ?

Personalistům bude pravděpodobně šumák, že jste si mezi dvěma zaměstnáními udělali týdenní volno a jeli na dovču. Na otázky se však připravte, pokud máte v životopis mezeru delší než 3 měsíce.

Pak se dá očekávat, že personalisty bude zajímat, jak pauza vznikla. Rozmyslete si dopředu pár vět, které jim k tomu řeknete. Nemusíte vůbec zacházet do osobních podrobností. Zkrátka stručně a jasně vysvětlete, co se stalo, že mezera vznikla a co jste během ní dělali.

Víme, že na pohovoru nervy pracují na plné obrátky, ale i tak: snažte se při vysvětlování působit pokud možno sebevědomě. Pokud začnete koktat a těkat očima, personalista si bude tuplem myslet, že něco zakrýváte – i když to tak není a vy jste jen obyčejně nervózní.

Jana Kutarňová, Prace.cz

KAM DÁL?

Kalkulačka: kolik vám dají čistého?

Šikovné triky, které vám usnadní hledání na Prace.cz

8 právních otázek a odpovědí o výpovědích

 

Buďte první, komu poradíme!

  • Připravíme vás na snadnou změnu práce
  • Naučíme vás triky, jak zapůsobit u pohovoru
  • Ptejte se ZDARMA našich právníků
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami Prace.cz