Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Příběh čtenáře Pavla: čím si zbytečně kazil životopis?

Tipy a články: Příběh čtenáře Pavla: čím si zbytečně kazil životopis?

Do redakce nám občas chodí e-maily od vás, čtenářů portálu Prace.cz. Posíláte nám životopisy a ptáte se, co v nich můžete zlepšit. Pokud víme, rádi odpovíme. A moc nás těší, když nám po čase dáte vědět, že úpravy zabraly a máte práci. Přesně takový je příběh čtenáře Pavla (24). Čím si v životopisu zbytečně škodil?

10. 7. 2014

Nikde ho nechtěli

Pavel žije v jednom menším městě, udělal si maturitu na odborné škole a brzy oslaví 25. narozeniny. Před časem ztratil zaměstnání. „Novou práci hledám už několik měsíců a pořád nic, tedy pokud nepočítám nárazové brigády. Dlouhodobě se ale takhle žít nedá,“ napsal nám Pavel. Svou situaci tehdy viděl jako zoufalou. „Hlásím se na všechny možné pozice, ale většinou mi ani neodepíšou,“ svěřil se.

Pavlův životopis byl „s tajenkou“

Pavel k e-mailu přiložil životopis. Hned po prvním přečtení bylo jasné, v čem je problém: to nejzajímavější se krčilo až na konci. Jenže CV není detektivka: pointu je nutné prozradit co nejdříve.

Dvě třetiny Pavlova životopisu zabíraly údaje o vzdělání a praxi v zákaznických centrech. Teprve poslední třetina životopisu schovávala informaci, že Pavel mluví rusky na úrovni rodilého mluvčího a může se pochlubit pokročilou znalostí angličtiny, podpořenou mimo jiné pracovním pobytem v zahraničí.

První rada pro Pavla: to hlavní patří nahoru

Doporučili jsme Pavlovi, aby své jazykové znalosti vypíchl už na začátek životopisu. Například aby na úvod napsal krátký odstavec o 3 až 5 větách. V odstavečku se stručně představí, napíše, co umí nejlépe, v čem se odlišuje od ostatních a také, co by chtěl v dané firmě dělat.

» Jak vypadá životopis, který vás dostane na pohovor

Druhá rada pro Pavla: nehledat cokoliv

Pavel v e-mailu zmínil, že shání už v podstatě jakoukoliv práci, ale firmy mu často ani neodpoví. Poradili jsme mu, aby k hledání práce nepřistupoval jako ke střílení šípů na všechny strany, ale vybíral si pouze nabídky, kterým vyhovuje z hlediska vzdělání a praxe. Pavel má kromě skvělé znalosti jazyků bohaté zkušenosti se zákaznickým servisem. Co spojit obě věci dohromady a poohlédnout se třeba po místě v cizojazyčném klientském centru?

Šťastný konec: našel práci

O dva týdny později nám do redakce přišla dobrá zpráva: Pavel životopis upravil a před pár dny úspěšně prošel pohovorem na pozici, která jej zajímala. „Od pondělka nastupuju,“ zněl už o poznání optimističtěji závěr jeho druhého e-mailu.

» Podívejte se na nabídky práce

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz