Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Server Prace.cz nabízí nově možnost hledat zaměstnání vhodné pro uprchlíky z Ukrajiny

Tipy a články: Server Prace.cz nabízí nově možnost hledat zaměstnání vhodné pro uprchlíky z Ukrajiny

Jsme si vědomi toho, v jak obtížné situaci se nyní lidé z Ukrajiny nacházejí. Chápeme, že jedním z nejdůležitějších úkolů po příchodu do nové země je najít si práci. Na našem serveru s nabídkami zaměstnání se proto snažíme jim tento nelehký úkol co nejvíce usnadnit. Přinášíme návod, jak na Prace.cz postupovat, aby našli inzeráty vhodné právě pro ně. Na jeho základě jim v tom můžete být nápomocní a podpořit je tak při hledání práce. Zároveň připojujeme několik dalších klíčových odkazů. Text níže uvádíme také v ukrajinštině.

Текст нижче також українською.

Jak si třídit inzeráty

Náš server je jedním z nejsilnějších na trhu, pokud jde o počet, oborovou šířku a geografický výskyt (po celé České republice) nabízených pozic. Ty lze různě třídit –⁠ například podle lokality, oboru, typu úvazku (plný, zkrácený, brigáda) nebo výše platu. Kromě toho ale lze pod záložkou „Vhodné i pro“ vpravo dole zaškrtnout „Pro uprchlíky z Ukrajiny“, anebo přejít přímo na odkaz: https://www.prace.cz/pro-ukrajince 

Po této volbě se objeví inzeráty s nabídkami práce, kterou lze vykonávat i bez znalosti českého jazyka. Jsou to pozice napříč firmami, které působí v České republice, tuzemskými i mezinárodními. 

Jak na inzeráty v češtině

V současnosti je naprostá většina inzerátů v češtině, nicméně v budoucnosti bychom rádi po dohodě se zaměstnavateli rozšiřovali počet pracovních nabídek vhodných pro lidi z Ukrajiny psaných přímo v jejich jazyce, aby pro ně bylo hledání práce co nejsnazší. Pro česky psané inzeráty doporučujeme využít Google překladač

Některé prohlížeče (například Edge, Chrom) nabízejí rovnou možnost kliknout u výpisu nabídek pravým tlačítkem a vybrat si z menu Přeložit do jazyka. Tím může být ukrajinština, kterou si případně uživatel nastaví nahoře na horní liště. Google překladač pak automaticky přeloží všechny inzeráty nebo detail inzerátu do vybraného jazyka. 

Jak je to s povolením pracovat

Podle Ministerstva práce mohou cizí státní příslušníci, kterým Ministerstvo vnitra udělilo speciání vízum, požádat o povolení k zaměstnání, a to krajskou pobočku Úřadu práce podle místa, kde má být práce vykonávána. O povolení lze požádat až na dva roky s možností prodloužení na další dva roky, a to i opakovaně.

Cizinec bude k zaměstnání potřebovat povolení od Úřadu práce ČR. Před podáním žádosti o povolení k zaměstnání je třeba už mít nebo si najít pracovní místo a se zaměstnavatelem uzavřít pracovní smlouvu. Smlouva je jednou z příloh žádosti o povolení k zaměstnání. Dalším krokem je už samotné podání žádosti, kdy cizinec sám nebo prostřednictvím zaměstnavatele písemně požádá krajskou pobočku Úřadu práce příslušnou podle místa výkonu práce o vydání povolení k zaměstnání. Tento postup Ministerstvo práce hodlá v nejbližších dnech ještě více zjednodušit.

Jaká je situace na pracovním trhu ČR

V České republice stále přetrvává zvýšená poptávka po pracovních silách a lidé jsou potřeba v řadě odvětví. Firmy proto bývají ochotnější zaučit a zaškolit si nové zaměstnance. Pracovití lidé ochotni se učit mohou díky tomu získat zaměstnání, i když zatím neovládají český jazyk nebo znají jenom základy. Hledání práce může ale chvíli trvat. Je důležité nevzdávat to, pročítat pravidelně nabídky, které přibývají každý den, a rozhodně kontaktovat více zaměstnavatelů.  

Je velmi pravděpodobné, že člověk při potřebě najít rychle nějakou práci nejprve přijme dočasný přivýdělek nebo brigádu na pozicích s nižší kvalifikací. Ovšem i poté  doporučejeme hledat si stálejší práci, která bude pokud možno co nejvíce odpovídat vzdělání a kvalifikaci, kterých na Ukrajině již předtím dosáhl. Uznávání dosaženého vzdělání či praxe může být nyní sice složitější, ale česká ministerstva i v této oblasti chystají novinky.

Kam se obrátit o pomoc nebo s pomocí

Jako nově příchozí do cizí země řeší uprchlíci i řadu dalších existenčních starostí. Informace v ukrajinštině o tom, kam se obracet, pokud jde o potřebná povolení k pobytu na území ČR, zdravotní péči nebo charitativní organizace, mohou najít na stránkách Потребую допомогу | Stojíme za Ukrajinou (stojimezaukrajinou.cz), které v češtině Stojíme za Ukrajinou (stojimezaukrajinou.cz) fungují i jako rozcestník pro všechny, kteří se chtějí do pomoci lidem z Ukrajiny zapojit. 

Možnosti, jak pomoci, nabízí také server https://www.pomahejukrajine.cz/, kde se lze o nabízenou pomoc zároveň přihlásit, ovšem stránky jsou pouze v češtině.  

Základní informace k pobytu v ČR naleznou uprchlíci na stránkách Ministerstva vnitra České republiky, které jsou taktéž v ukrajinštině a uvádějí non stop help linku: +420 974 801 802

Způsobů, jak se zapojit do pomoci lidem z Ukrajiny, je mnoho. My z Prace.cz budeme rádi, když některý z nich podle svých vlastních možností využijete, mimo jiné třeba poskytnete uprchlíkům ve svém okolí tento návod, který jim pomůže najít si práci.    

 

Відтепер сервер Prace.cz  пропонує можливість шукати роботу, яка підходить для біженців з України

Ми усвідомлюємо складне становище народу України зараз. Ми розуміємо, що одне з найважливіших завдань після приїзду в нову країну – знайти роботу. Тому ми намагаємося максимально полегшити це непросте завдання на нашому сервері з пропозиціями роботи. Ми пропонуємо вам рекомендації щодо того, як діяти на Prace.cz, щоб знайти відповідні оголошення. На їх основі ви можете допомогти та підтримати біженців у пошуку роботи . Ми також додаємо кілька інших ключових посилань. Текст нижче також українською.

Як сортувати оголошення

Наш сервер є одним з найсильніших гравців на ринку за кількістю запропонованих позицій, охопленням галузей та географічним поширенням (по всій Чеській Республіці). Їх можна сортувати по-різному – наприклад, за місцем розташування, сферою діяльності, типом роботи (повна зайнятість, неповна зайнятість, підробіток) або заробітною платою. Крім того, у вкладці «Vhodné i pro» (Підходить для) унизу зліва поставте галочку «Pro uprchlíky z Ukrajiny» (Для біженців з України) або перейдіть безпосередньо за посиланням: https://www.prace.cz/pro-ukrajince

Після цього сортування з’являться оголошення з пропозиціями робіт, які можна виконувати навіть без знання чеської мови.Це вакансії в компаніях, що працюють у Чеській Республіці, як чеських, так і міжнародних.

Як працювати з оголошеннями чеською мовою

Зараз переважна більшість оголошень чеською мовою. В майбутньому, за погодженням з роботодавцями, ми хочемо розширити кількість оголошень, які підходять для громадян України написаних безпосередньо українською мовою, щоб знайти роботу було максимально легко. Поки що для оголошень написаних чеською мовою радимо використовувати перекладач Google.

Деякі браузери (наприклад, Edge, Chrome) підтримують можливість перекладу оголошення безпосередньо на сторінці. Для цього необхідно клацнути правою кнопкою миші на оголошені та в контекстному меню вибрати  «Перекласти на мову». Цією мовою може бути, наприклад, українська, яку користувач може обрати наверху в адресному рядку браузера в налаштуваннях перекладу. Після цього перекладач Google буде автоматично перекладати всі оголошення або деталі оголошення на вибрану мову.

Дозвіл на роботу

Як повідомляє Міністерство праці та соціальних справ, іноземні громадяни, яким Міністерство внутрішніх справ видало спеціальну візу, можуть подати заяву на отримання дозволу на роботу, а саме до регіонального відділення Управління праці за місцем виконання роботи. Дозвіл можна подавати на строк до двох років з можливістю продовження ще на два роки, навіть багаторазово.

Для працевлаштування іноземцю знадобиться дозвіл Управління праці Чеської Республіки. Перш ніж подавати заяву на отримання дозволу на роботу, ви повинні вже мати або знайти роботу та укласти трудовий договір з роботодавцем. Договір є одним із додатків до заяви на отримання дозволу на роботу. Наступним кроком є ​​сама подача заяви, коли іноземець сам або через роботодавця звертається з письмовою заявою до регіонального відділення Управління праці за місцем виконання роботи. Мінпраці найближчими днями має намір ще більше спростити цю процедуру.

Ситуація на чеському ринку праці

У Чеській Республіці все ще спостерігається підвищений попит на робочу силу, і люди потрібні в ряді секторів. Тому компанії, як правило, більш охоче навчають і тренують нових співробітників. Завдяки цьому працьовиті люди, які бажають вчитися, можуть отримати роботу, навіть якщо вони ще не володіють чеською мовою або знають лише основи. Але пошук роботи може зайняти деякий час. Важливо не опускати руки, переглядати оголошення, кількість яких кожного дня ​​збільшується, і контактувати якомога більше роботодавців.

Цілком ймовірно, що людина,  якій терміново потрібна будь-яка робота, спочатку знайде вакансію чи підробіток не за фахом або нижчьої кваліфікації. Тому рекомендуємо і після цього не припиняти пошуки роботи, яка більше відповідатиме вашим навичкам та кваліфікації, здобутим в Україні. Процес підтвердження вашого рівня освіти чи кваліфікації зараз може бути дещо ускладненим, але чеські міністерства готують деякі зміни в цьому напрямку.

Куди звернутись по допомогу чи з пропозицією допомогти

Будучи новоприбулими в іноземній країні, біженці також мають справу з низкою інших життєвих проблем. Інформацію українською мовою про те, куди звернутись щодо отримання необхідних документів на проживання в Чехії, охорони здоров’я чи благодійних організацій, можна знайти на сайті https://www.stojimezaukrajinou.cz/ua, який чеською https://www.stojimezaukrajinou.cz/ також функціонує як дороговказ для всіх, хто хоче долучитися до допомоги людям з України.

Варіанти допомоги також пропонує сервер https://www.pomahejukrajine.cz/, куди одночасно можна подати заявку на допомогу або запропонувати допомогу, але сайт лише чеською мовою.

Основну інформацію про своє перебування в Чеській Республіці біженці можуть знайти на сайті Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки, який також є доступний українською мовою та забезпечує безперервну довідкову лінію: +420 974 801 802.

Є багато способів долучитися до допомоги народу України. Ми з Prace.cz будемо раді, якщо ви скористаєтеся будь-яким із них відповідно до власних можливостей, серед іншого, і надання біженцям у вашому районі цього посібника, який допоможе їм знайти роботу.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz