Blíží se Velikonoce, kdy má většina zaměstnanců dva dny volno, protože je státní svátek. Co když ale budete pracovat? Jak se proplácí svátek, který je obvykle barevně vyznačený v plánovacím kalendáři? Na co máte nárok a jaké příplatky vám náleží?
Svátky jsou placené
Letos si díky státním svátkům užijeme ještě 12 dní volna navíc, za které dostaneme zaplaceno jako bychom byli v práci. Tedy pokud nepřipadnou na víkend. Když vyjde svátek na váš obvyklý pracovní den a vy přesto nemusíte do práce, máte nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.
Na co máte nárok, když budete o svátku v práci
Za práci ve svátek dostanete samozřejmě zaplaceno, a navíc máte ze zákona nárok na placené náhradní volno, které si musíte vybrat nejpozději do konce 3. kalendářního měsíce po práci ve svátek.
Pokud by vás zaměstnavatel potřeboval spíše v práci než doma, může vám nabídnout, že vám náhradní volno nejméně ve výši 100 % průměrného výdělku proplatí. S jeho návrhem však musíte souhlasit. Přijdete sice o volno, na druhou stranu dostanete za jednu práci zaplaceno skoro dvakrát tolik.
Příklad:
Na Velikonoční pondělí musí ošetřovatel telat Karel Lakomý do práce. Na hodinu má 120 Kč. Za 1. čtvrtletí si na hodinu vydělal průměrně 125 Kč. Pokud by si pan Lakomý ještě v dubnu vybral náhradní volno, byla by jeho hrubá mzda 21 160 Kč. Kdyby si nechal náhradní volno proplatit, byla by jeho hrubá mzda o 960 Kč vyšší.
Varianty výpočtu náhrad u měsíční mzdy
Pokud máte fixní měsíční mzdu, záleží pouze na vnitřním předpisu zaměstnavatele, zda ji bude krátit o dny svátku a svátek následně proplatí (počet hodin krát průměrný hodinový výdělek) nebo zvolí pro něj jednodušší variantu a ponechá vám celou měsíční mzdu.
Nárok na další příplatky za práci o svátcích
- Za noční ve svátek máte nárok na mzdu plus příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku.
- Za práci ve svátek, který připadl na víkendové dny, si vyděláte kromě mzdy příplatek navíc nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku.
- Pracujete o svátku nad rámec vašich směn? Máte nárok navíc na příplatek za práci přesčas, nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku.
Pokud jste se se zaměstnavatelem nedohodli, jaký bude v těchto situacích postup, platí následující: za práci ve svátek si vyberete náhradní volno a za přesčas dostanete mzdu plus přesčasový příplatek. To stejné platí i pro další typy příplatků. Dohodnout se však můžete i na jiných variantách.
To pravé místo na vás čeká na Prace.cz. Podívejte se na nabídky zaměstnání, z nichž si vyberete ty, které vám nejvíc sedí.