Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Na co máte nárok, když půjdete o svátcích do práce

Tipy a články: Na co máte nárok, když půjdete o svátcích do práce

Blíží se Velikonoce, kdy má většina zaměstnanců dva dny volno, protože je státní svátek. Co když ale budete pracovat? Jak se proplácí svátek, který je obvykle barevně vyznačený v plánovacím kalendáři? Na co máte nárok a jaké příplatky vám náleží?

Svátky jsou placené

Letos si díky státním svátkům užijeme ještě 12 dní volna navíc, za které dostaneme zaplaceno jako bychom byli v práci. Tedy pokud nepřipadnou na víkend. Když vyjde svátek na váš obvyklý pracovní den a vy přesto nemusíte do práce, máte nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. 

Na co máte nárok, když budete o svátku v práci

Za práci ve svátek dostanete samozřejmě zaplaceno, a navíc máte ze zákona nárok na placené náhradní volno, které si musíte vybrat nejpozději do konce 3. kalendářního měsíce po práci ve svátek.

Pokud by vás zaměstnavatel potřeboval spíše v práci než doma, může vám nabídnout, že vám náhradní volno nejméně ve výši 100 % průměrného výdělku proplatí. S jeho návrhem však musíte souhlasit. Přijdete sice o volno, na druhou stranu dostanete za jednu práci zaplaceno skoro dvakrát tolik.  

Příklad:

Na Velikonoční pondělí musí ošetřovatel telat Karel Lakomý do práce. Na hodinu má 120 Kč. Za 1. čtvrtletí si na hodinu vydělal průměrně 125 Kč.  Pokud by si pan Lakomý ještě v dubnu vybral náhradní volno, byla by jeho hrubá mzda 21 160 Kč. Kdyby si nechal náhradní volno proplatit, byla by jeho hrubá mzda o 960 Kč vyšší.  

Varianty výpočtu náhrad u měsíční mzdy

Pokud máte fixní měsíční mzdu, záleží pouze na vnitřním předpisu zaměstnavatele, zda ji bude krátit o dny svátku a svátek následně proplatí (počet hodin krát průměrný hodinový výdělek) nebo zvolí pro něj jednodušší variantu a ponechá vám celou měsíční mzdu. 

Nárok na další příplatky za práci o svátcích

  • Za noční ve svátek máte nárok na mzdu plus příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. 
  • Za práci ve svátek, který připadl na víkendové dny, si vyděláte kromě mzdy příplatek navíc nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. 
  • Pracujete o svátku nad rámec vašich směn? Máte nárok navíc na příplatek za práci přesčas, nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku.

Pokud jste se se zaměstnavatelem nedohodli, jaký bude v těchto situacích postup, platí následující: za práci ve svátek si vyberete náhradní volno a za přesčas dostanete mzdu plus přesčasový příplatek. To stejné platí i pro další typy příplatků. Dohodnout se však můžete i na jiných variantách. 

To pravé místo na vás čeká na Prace.cz. Podívejte se na nabídky zaměstnání, z nichž si vyberete ty, které vám nejvíc sedí.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz