Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Na DPP už si na pracáku nepřivyděláte a co nově musí zajistit agentury práce

Tipy a články: Na DPP už si na pracáku nepřivyděláte a co nově musí zajistit agentury práce

  • 16. 8. 2017

Jste na pracáku a chtěli byste si něco přivydělat? Nebo přemýšlíte, že se necháte zaměstnat agenturou práce? Pozor, od července 2017 se změnil zákon o zaměstnanosti a některé věci jsou trochu jinak. Se všemi novinkami vás přehledně seznámíme v následujícím článku.

1. Kauce 500 000 Kč pro agentury práce

Zmíněná novela zákona má zajistit, aby zprostředkování zaměstnání dělaly jen seriózní agentury práce. Úplně všechny (ano, týká se to i těch stávajících) proto musí složit kauci ve výši půl milionu korun. Kauce má omezit účelové zakládání agentur a zabránit obcházení zákonů v oblasti zdravotního a sociálního pojištění.

2. Stejné podmínky pro agenturní i kmenové zaměstnance

Jako agenturní zaměstnanec máte dostat stejné platové i pracovní podmínky jako kmenoví zaměstnanci. Přes to prostě nejede vlak! Zajistit vám to musí jak agentura, jejíž jste zaměstnancem, tak firma, kam vás dočasně přidělili na práci. Konkrétní podmínky řeší písemná dohoda, kterou s vámi agentura sepíše. V dohodě musí být jasně napsáno třeba to, za jakou mzdu a v jakých podmínkách pracuje kmenový zaměstnanec, který pro firmu danou práci už dělá.

» Za kolik se nastupuje na 18 pozicích v Praze a Brně

3. Lze být ve firmě zaměstnancem a zároveň přes agenturu?

Ne, to nejde. Agentura i firma si musí pohlídat, aby agenturní pracovník nebyl dočasně přidělen na práci u stejné firmy, u které už přitom dělá na klasický pracovní poměr. Nově je tedy možné buď jedno, nebo druhé.

4. Můžu si přivydělat, když jsem na úřadu práce?

Můžete, ale maximálně polovinu minimální mzdy měsíčně a pouze na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) nebo v pracovním či služebním poměru. Pozor, na dohodu o provedení práce (DPP) to od 29. července 2017 už nejde. Pokud máte DPP uzavřenou z dřívějška, nebudete ještě do konce října 2017 z odměny platit pojistné odvody. Pak už ale musíte dohodu ukončit, nebo přejít do pracovního poměru či na DPČ. Pokud to neuděláte, budete vyřazeni z evidence uchazečů o zaměstnání. Tím však přijdete o všechny výhody:

  • Přijdete o podporu v nezaměstnanosti,
  • Budete si muset sami platit zdravotní pojištění,
  • Doba bez práce se vám nezapočítá do důchodu.

Co vás čeká na úřadu práce

5. Dohoda o provedení práce a evidence na úřadu práce

Pokud jste si se zaměstnavatelem neurčili jiný způsob ukončení, DPP je možné zrušit:

  • Dohodou obou stran ke sjednanému datu,
  • Výpovědí s 15denní výpovědní dobou,
  • DPP můžete zrušit z jakéhokoli důvodu nebo i bez uvedení důvodu.

6. Jsem vedený na úřadu práce a onemocněl jsem

Od 1. října 2017 platí režim dočasné neschopnosti uchazeče o zaměstnání. Co to znamená?  Že všichni, kteří jsou v evidenci, budou dokládat svoji nemoc, úraz či ošetření u lékaře písemným potvrzením. Nahlásit se to musí ihned, doložit do 8 dní. Budete mít pak stejné povinnosti jako zaměstnanec na neschopence. To znamená zdržovat se na nahlášené adrese a místo opouštět jen během vycházek povolených od lékaře.

Jarmila Zechová Syptáková

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz