Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Nastupuji do nové práce

Tipy a články: Nastupuji do nové práce

Gratulujeme, jste vítěz! Uspěli jste na pohovoru a čeká vás nástup do nové práce. Pozorně si přečtěte pracovní smlouvu, kterou podepisujete a nezapomeňte si donést občanku, zápočtový list a číslo bankovního účtu.

Podpis pracovní smlouvy

Smlouva se podepisuje nejpozději v den, kdy do nové práce nastoupíte. Je lepší, když si její znění vyžádáte předem a vyptáte se, když vám něco není jasné. V pracovní smlouvě musí povinně být: druh práce, místo výkonu práce, den nástupu. Patří tam ale i informace o dovolené nebo rozvržení pracovní doby.

V pracovní smlouvě může být sjednaná i mzda. Časté ale je, že se výše výdělku uvádí zvlášť ve mzdovém výměru. Tady ale pozor: „Málo se ví, že pokud není výše mzdy uvedena v pracovní smlouvě, ale ve mzdovém výměru, tak ji může zaměstnavatel jednostranně libovolně snížit i bez souhlasu zaměstnance,“ upozorňuje Jiří Halbrštát z personální agentury Manpower.

Jaké osobní údaje poskytnout?

Adresa, rodné číslo, číslo občanky, číslo bot (to poslední už je samozřejmě vtip). Při nástupu do nové práce po vás budou chtít spoustu údajů. Adresu a rodné číslo zaměstnavateli poskytněte, tyto údaje potřebuje kvůli daňové evidenci a registraci na zdravotním a sociálním pojištění. Chtít po vás mohou i výpis z rejstříku trestů, pokud je bezúhonnost na dané pozici nutná. Majetkové poměry nebo to, že jste v odborech, už ale prozrazovat nemusíte.

» 9 citlivých údajů, které po vás firma (ne)smí chtít

Co přinést s sebou?

Jak bylo řečeno, nejpozději první den v nové práci budete podepisovat smlouvu. Nezapomeňte si proto občanský průkaz a kartičku zdravotní pojišťovny. Přineste si zápočtový list z minulého zaměstnání a nezapomeňte na číslo bankovního účtu.

» První den v nové práci. Jak to hladce zvládnout?

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz