Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > První den v nové práci: jak to hladce zvládnout?

Tipy a články: První den v nové práci: jak to hladce zvládnout?

Možná vás už brzy čeká čeká první den v nové práci. Co si si vzít na sebe? Jak nejlépe zapadnout? Jak přežít zkušebku? Poradíme vám, jak úspěšně proplout všemi nástrahami.

6. 2. 2019

První den: nejdůležitější je podepsat smlouvu

První den vás čeká vyřízení nejrůznějších formalit. Seznámíte se s vnitřními předpisy, bezpečností práce, nafasujete ochranné pomůcky. Ale nejdůležitější je podepsaná pracovní smlouva. Tu je třeba podepsat nejpozději v den nástupu do zaměstnání.

Pracovat začněte po podpisu smlouvy, nikde ne dřív. Před podpisem pracovní smlouvy zkontrolujte, zda obsahuje povinné údaje. Co k nim patří?

  • Identifikační údaje – jméno zaměstnance, název a sídlo firmy
  • Druh sjednané práce – co bude vaší hlavní pracovní náplní
  • Místo výkonu práce – uvádí se přesná adresa výkonu práce
  • Den nástupu do zaměstnání – tímto dnem začíná pracovní poměr

Smlouva se sepíše vždy ve dvou vyhotoveních, obě podepíše zaměstnavatel i zaměstnanec. Každému zůstane jeden originál.

Nejistota a obavy jsou normální

První dny v nové práci jsou náročné pro každého. Člověk pořádně neví, co ho čeká. Lidé bývají napjatí a pod velkým tlakem. V hlavě se honí otázky. Jaký je nový šéf? Jaká jsou na pracovišti pravidla? Zvládnu se všechno naučit? Zapadnu mezi ostatní?

Dejte si čas na rozkoukání. Nenechte se odradit tím, že se vám něco nepovedlo nebo jste to špatně pochopili. Nikdo učený nespadl z nebe. Za pár dní získáte větší jistotu a budete se cítit v nové práci lépe. Co vám pomůže překlenout zkušební dobu?

Zjistěte si, jak to v nové práci chodí

Snažte se co nejdříve pochytit firemní zvyklosti. Nejlépe ještě před nástupem do nového zaměstnání. Chodí lidé do práce oblečeni neformálně, nebo je předepsaný formální oděv? Na pracovišti si všichni tykají, nebo vykají?
Buďte především sami sebou. Milý úsměv a vstřícné jednání dokážou divy. Zapojte se, co nejdříve do kolektivu. Ukažte, že vám v práce v týmu není cizí. Táhnout s ostatními za jeden provaz je oceňovaná vlastnost

» Co vám pomůže prokouknout firmu předem

Jak nejlépe zapadnout

Tvařte se nepřístupně a nasupeně a máte jistotu, že se k vám nikdo nepřiblíží. Když se usmějete a ukážete, že si pamatujete jména svých nových kolegů, máte skoro vyhráno. Jen to nepřehánějte s důvěrnými rozhovory.

Zůstávejte spíše v přátelské, ale neutrální rovině. Probírání osobních problémů ponechejte na později. Nechcete být přeci za drbnu. Tím, že si necháte čas na poznávání svých spolupracovníků, chráníte i sami sebe. Svěřit se někomu, kdo vaše intimnosti vytroubí po celé firmě, se nevyplácí.

Nechte si vše ukázat a vysvětlit

Ptejte se. Není vám něco jasné? Poproste o vysvětlení. Dokola na jednu a tutéž věc se ale neptejte. Nastražte uši a podstatné informace si pamatujte. Máte strach, že se vám to obrovské množství informací vykouří z hlavy? Pořiďte si notes a všechno důležité si zapisujte.

» 7 z 10 nováčků nikdo nezaškolil, zjistil průzkum Prace.cz

Nejste mistr světa

Někteří nováčci chtějí první dny v nové práci ostatním ukázat, jak se „to dělá dobře“. Netlačte na pilu. Nevytahujte se. Jste zvyklí na jiný styl práce a máte nutkání poučit šéfa o tom, že váš způsob je lepší? Nechte si to zatím pro sebe. Kritizovat ve zkušební době firemní postupy a měnit zavedené pořádky se nevyplatí.

Pokud ve firmě vydržíte, čas na vaše zlepšováky přijde po skončení zkušební doby. To, co na vás nadřízení ocení, bude spíš nevtíravá zvídavost a rychlé zapracování.

První měsíce v práci utečou jak voda a vy se budete cítit jako ryba ve vodě. Nebo zjistíte, že pro vás práce není a najdete si vhodnější. Ať tak či tak, přejeme vám, ať se vám v nové práci líbí.

» Jsem krátce v nové práci a nějak to není ono. Mám odejít?

Jarmila Zechová Syptáková

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz