Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Nevyznáte se v nabídkách pracovních inzerátů? Poradíme vám, jak a podle čeho mezi nimi vybírat

Tipy a články: Nevyznáte se v nabídkách pracovních inzerátů? Poradíme vám, jak a podle čeho mezi nimi vybírat

V současné době není lehké hledat si práci. Šance sehnat odpovídající zaměstnání však stále je. Dokonce o čtvrtinu větší než vloni na jaře, kdy přibližně polovina firem stopla přijímání nových zaměstnanců. Na webu Práce.cz neustále přibývají inzeráty. Jak rychle mezi nimi najít ten pravý?

Vyberte si vhodné nabídky pomocí filtrů

Nejprve zvažte, co je pro vás opravdu důležité. Teprve potom zužujte nebo rozšiřujte svůj výběr podle vlastních kritérií. K tomu slouží několik kolonek. Chcete v práci využít angličtinu, máte řidičský průkaz? Zadejte klíčové slovo např. angličtina do vyhledávacího políčka. Když zadáte i další nepovinná kritéria, získáte rychle přehled o svých možnostech na trhu práce. Jaké záložky můžete dále vyplnit?

  • Minimální plat – vyplňte požadovanou výši platu.
  • Požadované vzdělání – zadejte své nejvyšší vzdělání.
  • Vhodné i pro – slouží k upřesnění výběru. Zvolit můžete ze čtyř možností – důchodce, bez praxe, na mateřské, OZP (osoba zdravotně postižená).

Pamatujete však na to, že čím více podmínek zadáte, tím méně nabídek dostanete. Například políčko „lokalita“ umožňuje hledat práci nejen v rámci města, ale i celého kraje, pokud jste schopni dojíždět. Nezužujte si pak výběr vyplněním konkrétního místa. Navíc na webu Práce.cz zveřejňujeme i nabídky zaměstnání s ubytováním. Jestli potřebujete práci stůj, co stůj, nevyplňujte kolonku minimální plat.

Hledejte práci v oborech, které frčí

Pokud chcete být při hledání práce úspěšní, zaměřte se na tu, po které je poptávka. I když se tomu nechce věřit, jsou profese, kterým se daří i v nouzovém stavu. Ujasněte si, v jakém oboru chcete pracovat. Je málo pravděpodobné, že servírka nebo průvodce najdou práci ve svém odvětví. Častější je, že uchazeče o práci přiměje situace změnit profesi. Stalo se realitou, že si houslový virtuos vydělává jako skladník, hudební manažer jezdí jako kurýr a herečka prodává v supermarketu.

Zjistěte, co konkrétně chtějí i co umíte

Nezavrhněte pozici jen proto, že je název psán anglicky. Manažer nemusí být jen šéf v obleku, ale taky třeba prodavač (store manager assistant) nebo vrátný (first contact manager). Podívejte se na bližší popis pozice, abyste si udělali představu o tom, co bude náplní práce.

Zamyslete se nad svými dovednostmi, pracovními úspěchy i koníčky a vytipujte si povolání, ve kterých byste mohli uspět i bez dřívější praxe v oboru. Servírka, která je zvyklá na kontakt se zákazníky a umí s nimi komunikovat, může uspět třeba jako prodavačka, obchodní zástupkyně nebo pracovnice call centra. Kuchař, jehož velkým koníčkem je práce se dřevem a je manuálně zručný, může zkusit štěstí třeba v truhlárně. Nebojte se probrat všechny možnosti, které se dají využít.

Máte pocit, že nic extra neumíte? Poraďte se s někým, kdo vás dobře zná. Někdy nám nízké sebevědomí brání vidět vlastnosti a dovednosti, které ostatní oceňují.

Stanovte si priority

Možná budete muset slevit ze svých nároků. Nedělejte to však za každou cenu. Abyste si práci udrželi i do budoucna, měla by vás něčím zaujmout. Když ne výší platu, tak něčím jiným. Třeba oceníte volnou pracovní dobu, díky níž nemusíte sedět v práci v přesně stanovený čas. Nebo vám přijdou vhod jiné výhody, které nabízí, ať už je to sleva na firemní produkty, příspěvek na stravu, či penzijní připojištění. Ke spokojenosti s prací přispěje i to, když pracujete pro firmu, které si vážíte a souzníte s její firemní kulturou.

Udělejte si obrázek o firmě

O firemní kultuře můžete zjistit víc na Atmoskop.cz. Ověříte si tam, jak danou firmu vnímají současní i bývalí zaměstnanci. Zároveň si zde můžete projít další nabídky práce. Pokud je pro vás firemní kultura důležitá, zkuste si najít vhodného zaměstnavatele právě podle tohoto kritéria.

Nevzdávejte to

Odpověděli jste na několik inzerátů a reakce žádná? Zkuste vytrvat. Personalisté se v současné době musejí probírat zvýšeným počtem zaslaných životopisů. Při čekání na odpověď procházejte další inzeráty. Může se stát, že získáte mnohem zajímavější práci a pozdní odpověď firmy, na kterou jste dříve čekali, budete moci nakonec s lehkým srdcem i zadostiučiněním odmítnout.

Začněte s hledáním práce hned teď.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz