Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Petra Harazímová: Poslat tři životopisy týdně bohatě stačí

Tipy a články: Petra Harazímová: Poslat tři životopisy týdně bohatě stačí

Petra Harazímová z projektu Práce nás baví pomáhá lidem získat lepší práci. Vidí do zákulisí firem a ví, na jaké životopisy personalisté slyší. Přečtěte si ty nejzajímavější triky, o které se s námi podělila.

8. 10. 2015

Petro, kolik životopisů má člověk denně poslat, aby rychle získal práci?

Lidé si často myslí, že čím víc životopisů pošlou, tím větší mají pravděpodobnost, že dostanou odpověď. To je ale omyl. Mnohem větší šance vzniká, když pošlu tři cílené životopisy s dobrým motivačním dopisem týdně, než když pálím deset životopisů denně na všechny strany.

Jak dlouho trvá napsat dobrý životopis?

Aby byl životopis skutečně dobrý, je třeba mu věnovat alespoň dvě hodiny. A velmi důležité je ho na každou pozici trochu upravit. Tím nemyslím přepsat to celé, ale změnit třeba pět procent obsahu. Pokud firma požaduje něco, co mám, napíšu to hned na úvod a neschovávám to někde mezi řádky. Vůbec totiž není jisté, že to tam personalista vypátrá.


↑ Petra Harazímová z projektu Práce nás baví.

Jak se personalisté dívají na ty, kteří nyní práci mají, ale chtějí ji změnit?

Když přijdete na pohovor a řeknete: „Moje současná práce mě nenaplňuje, nabízím to a to a chtěla bych nastoupit k vám,“ tak si myslím, že to zaměstnavatele zaujme. Člověk, který je zaměstnaný, ale chce změnu, má ve skutečnosti větší šanci uspět než ten, kdo je bez práce už mnoho měsíců nebo let.

Udělat takové rozhodnutí může být těžké. Člověk má tendenci se pořád uklidňovat: tahle práce mě sice štve, ale je to lepší než nic, tak co bych měnil…

Ano, to je častý názor. Mnoho takových lidí jede dál, dál a dál, až se ocitnou na hranici syndromu vyhoření. Je škoda, když to zajde takhle zbytečně daleko a impulsem pro změnu je pouze vyčerpání.

Co byste řekla, že personalisté v životopisech uchazečů nejvíce hledají?

Týká se to uvádění praxe. Uchazeči píší, co kdy dělali, tedy náplň práce (vystavovala jsem faktury, vedl jsem tým deseti lidí). Ale jakým způsobem dotyčný pracoval a jaké měl úspěchy, že zaměstnavateli třeba ušetřil čas a přinesl nové zakázky, to už tam chybí.

Jaké výsledky stojí za to v životopise zmínit?

Třeba asistentka může napsat, že díky tomu, co dělala, ušetřila manažerovi dvě hodiny denně. Účetní může zmínit, že do firmy přišla kontrola z finančního úřadu, ale nic nenašla. A když budu mít vedle sebe životopis jedné účetní, která napíše, že dělala faktury a druhé, která se pochlubí, že jí finančák neměl co vytknout, je asi jasné, kterou spíše pozvu na pohovor. Možná lidé v práci přišli na nějaké vylepšení, dovedli nového odběratele, dodavatele, klienta. To jsou všechno věci, které jsou pro firmy zajímavé.

» Podívejte se na nové nabídky práce

Jana Kutarňová, Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz