Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Přivýdělek při zaměstnání: jak je to se smlouvami a daněmi?

Tipy a články: Přivýdělek při zaměstnání: jak je to se smlouvami a daněmi?

Přivydělat si nějakou tu kačku se hodí. Ke své práci na plný úvazek si můžete najít klidně i několik brigád. Pak je ale důležité ohlídat si uzavřené smlouvy, dohody, daně a další věci. Někdy se vám totiž bude strhávat také zdravotní a sociální pojištění a někdy ne. A v některých případech si musíte sami podat daňové přiznání. Zní to jako nepřehledná džungle? Sepsali jsme vše do jednoho článku, ať máte jasno.

  • Poslední aktualizace článku: 27. 5. 2020

Máte souhlas od zaměstnavatele?

Někteří zaměstnanci si můžou přivydělat jen se svolením zaměstnavatele. Platí to především pro ty, kteří pracují ve státní správě. U některých zaměstnání nejsou s povolováním brigád problémy, u jiných povolení nedostanete.

Záleží na odváděné práci, funkci. Možná vám na personálním řeknou, že když to nesouvisí s činností zaměstnavatele, nemusíte jim to ani hlásit. Téměř nikdy nedostanete povolení na další práci, pokud se bude týkat stejného oboru. Může se totiž jednat o střet zájmů.

↑ Když máte brigádu, je důležité ohlídat si smlouvy, dohody, daně a další věci.

» Podívejte se na aktuální nabídku brigád

Dostáváte alespoň minimální mzdu?

Pokud máte více než jedno zaměstnání, pamatujte si, že máte nárok v každé práci dostávat nejméně minimální mzdu. Dostáváte méně? Ozvěte se a nenechte si to líbit. V roce 2020 činí minimální mzda 87,30 Kč za hodinu (nebo 14 600 Kč měsíčně, pokud pracujete na plný úvazek).

Dvě smlouvy? Daňové přiznání si děláte sami

Podnikáte při práci nebo pracujete během roku současně pro dva či více zaměstnavatelů? Stačí klidně měsíc… Pokud není některý z příjmů zdaněný srážkovou daní, čeká vás příští rok vyplňování daňového přiznání. Co k tomu budete potřebovat? Na konci roku požádejte svého zaměstnavatele o vydání potvrzení o příjmech.

Brigáda na dohodu o provedení práce

Na brigády je nejvhodnější dohoda o provedení práce (DPP). Na tuto dohodu můžete pracovat u několika různých zaměstnavatelů. Je tu ale omezení: pro jednoho zaměstnavatele můžete na DPP odpracovat maximálně 300 hodin v kalendářním roce. Pro zaměstnance i zaměstnavatele je výhodné, pokud měsíční odměna nepřesáhne 10 000 Kč.

Jakmile je vyšší, byť by to bylo 10 001 Kč, odvádí za vás zaměstnavatel také sociální a zdravotní pojištění (strhne se vám automaticky z výdělku).  Vydělali jste si za měsíc součtem svých DPP méně než 10 000 Kč? Platí, že si můžete vybrat ze dvou variant danění:

1. Nepodepíšete u zaměstnavatele prohlášení k dani (tzv. růžový list)

  • Co se bude dít? Zaměstnavatel z vašeho příjmu odečte 15% srážkovou daň. V praxi to poznáte na bankovním účtu, kam vám chodí výplata. Dostanete odměnu sníženou o 15 %. Po odečtení srážkové daně už nemusíte nikde příjem přiznávat.
  • Může se ale stát, že pokud máte celkově nízké příjmy, dostali byste sraženou daň zpátky. Proto je někdy lepší dobrovolně tento příjem z DPP přiznat a uvést do daňového přiznání. Díky tomu budete moci více využít daňové slevy a nezdanitelné části základu daně. To se většinou vyplatí, pokud jste byli na DPP zaměstnáni jen část roku.
  • A je tu ještě jedna situace, o které je dobré vědět. Pokud je DPP váš jediný příjem a vyděláte si do 10 000 Kč měsíčně, musíte si sami platit zdravotní pojištění v minimální výši (pro rok 2020 je to 1971 Kč měsíčně).

2. Prohlášení k dani podepíšete

  • Zaměstnavatel z vaší odměny odečte 15% zálohu na daň z příjmů. Zároveň ale uplatníte daňovou slevu na poplatníka ve výši 2070 Kč měsíčně. O tuto částku reálně zaplatíte na daních méně.
  • Pozor, prohlášení k dani („růžový list“) můžete v každém měsíci podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele. Většinou to bývá tak, že prohlášení máte podepsané u svého stálého zaměstnavatele (tam, kde máte hlavní pracovní poměr). U „vedlejšáku“ vám tato možnost tedy zaniká.

Brigáda na dohodu o pracovní činnosti (DPČ)

Dohoda o pracovní činnosti se hodí hlavně pro delší spolupráce. Tuto dohodu je možné uzavřít až na 52 po sobě následujících týdnů. Pracovní doba nesmí za celé období překročit v průměru 20 hodin týdně. Jeden týden tedy odpracujete třeba 10 hodin a druhý 30 hodin. Anebo se domluvíte, že na brigádě každý týden odpracujete napevno 20 hodin − to časově odpovídá klasickému polovičnímu úvazku.

Pokud si na DPČ vyděláte více než 3000 Kč měsíčně, z výdělku se vám kromě daní strhne také zdravotní a sociální pojištění. Ohledně podepsání prohlášení k dani pro vás platí totéž, co píšeme výše u DPP. Růžový list tedy můžete v jednom kalendářním měsíci podepsat jen u jednoho zaměstnavatele, což vám umožní uplatnit u něj daňovou slevu 2070 Kč.

Shrnutí na závěr

  • Pokud si na DPP za měsíc přivyděláte méně než 10 000 Kč, nestrhává se vám z této dohody zdravotní ani sociální pojištění. Teprve od částky nad 10 000 Kč budete mít výplatu poníženou o povinné odvody. Neplatí to jen v případě, že je DPP váš jediný příjem: pak si zdravotní pojištění hradíte sami.
  • V případě DPČ bude odvedeno zdravotní pojištění, když měsíční odměna dosáhne alespoň 3000 Kč. Máte s jedním zaměstnavatelem uzavřených několik DPČ?  Limit výdělku se vztahuje na jejich součet. Zdravotní pojištění se pak odvádí z celé částky.
  • K čemu je to dobré? V případě, že máte jen brigádu a onemocníte, nezůstanete úplně bez prostředků. Od 1. do 14. dne budete pobírat od zaměstnavatele náhradu mzdy v nemoci a od 15. dne nemocenskou od sociálky.

» Najděte si brigádu: aktuální nabídky na Prace.cz

Jarmila Zechová Syptáková

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz